JUST NU: Tio ryska spioner i Sverige – Statsministern uppmanas agera omgående

2022 03 19

Rysslands diktator har tiotalet ryska spioner på plats i Sveriges huvudstad och nu måste S-regeringen agera för att utvisa dem snarast.

Det kräver Moderaterna, Centern, Kristdemokraterna och Sverigedemokraterna som känner stor oro för den skada spionerna kan åsamka Sverige.

Rysslands ambassad

Det handlar om personer vid Rysslands ambassad i Stockholm som tituleras diplomater men som i själva verket jobbar som spioner åt Putinregimen.

– Vi vet enligt Säkerhetspolisen att upp till en tredjedel av de diplomater som finns i Stockholm från den ryska ambassaden är underrättelseofficerare, säger Moderaternas försvarspolitiska talesperson På Jonsson till TV4.

Ett hot mot Sverige

– De utgör ett hot mot vår politiska, ekonomiska och militära säkerhet, säger Pål Jonsson (M).

S-regeringen har ännu inte agerat i frågan och ligger därmed efter flera andra EU-länder som redan har utvisat en rad ryska diplomater.

Flera EU-länder

Det handlar om Estland, Lettland, Litauen och Bulgarien som totalt utvisar 20-talet ryska spioner.

USA och Slovakien har också utvisat ryska spioner och fler länder väntas följa efter.

Skadar Sverige

Moderaterna understryker att de ryska spionerna skadar Sverige som land på flera olika plan.

Partiets försvarspolitiska talesperson vill nu att statsminister Magdalena Andersson (S) inte bara utvisar spionerna från Sverige utan även arbetar för att EU agerar gemensamt för att utvisa alla ryska spioner som härjar inom unionen.

Hela EU bör utvisa

– Vår uppfattning är nu att Sverige inom EU nu bör lyfta att alla 27 medlemsländerna utvisar de diplomater som faktiskt är underrättelseofficerare inom hela EU, säger Moderaternas försvarspolitiska talesperson Pål Jonsson till TV4.

Mycket allvarligt läge

– Det vore en kraftfull respons och en helt nödvändigt åtgärd i ett mycket allvarligt säkerhetspolitiskt läge, framhåller han.

Bör agera omgående

Moderaterna med partiledare Ulf Kristersson i spetsen framhåller att Sveriges regering måste agera omgående.

– Det är en säkerhetsrisk Sverige inte kan ta. Nu måste spionerna omedelbart lämna landet, kräver Moderaterna.

Foto: Melker Dahlstrand, Sveriges Riksdag,

Text: Redaktionen


31 juli 2026

Körkortet ryker – stenhårt straff kan införas i trafiken

2026 08 01

Flera svenska städer plågas av så kallade vansinneskörningar.

Det handlar om ordningsstörningar i trafiken på sådana nivåer att det håller folk vakna om nätterna. Ofta drabbas samma gator och områden och är rentav livsfarligt för omgivningen.

Det framhåller justitieminister Gunnar Strömmer (M) som nu har fått nog av buskörningen. Värst drabbat anses Malmö vara.

Fordon som stör och medför otrygghet för omgivningen förekommer på flera platser i landet, inklusive i centrala Stockholm, men situationen i Malmö sticker ut. Även vi som inte är utsatta har tagit del av vittnesmål av familjer som inte kunnat sova om nätterna, och om människor som inte ser någon annan utväg än att flytta, framhäver ministern tillsammans med Malmös oppositionsråd Helena Nanne (M) i Sydsvenskan.

Ska utreda: körkortet kan ryka

Gunnar Strömmer understryker att regeringen “följt frågan noga i ett par år”. Det finns redan förslag och verktyg som böter och möjlighet att åtala förare med bullrande bilar för förargelseväckande beteende.

Nu är nya åtgärder på gång.

Bland annat ska det tittas på om det går att rycka körkortet från bilföraren som stör sin omgivning.

I uppdraget ingår att se över om det finns skäl att skärpa straffen eller införa ett nytt brott för den här typen av agerande. Utredaren ska dessutom överväga om det bör bli lättare att sätta in andra verktyg, som exempelvis att förverka – det vill säga ta – fordonet eller återkalla förarens körkort, berättar Gunnar Strömmer.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

"Varken rimligt eller rättvist"

Senast i oktober 2027 ska utredningen ha lagt fram sina förslag för regeringen. Fram till dess att de ligger på bordet behöver verktygen som redan finns tillgängliga användas, uppmanar Strömmer. 

Bland dem finns exempelvis att polisen kan kräva en kontrollbesiktning efter en inspektion på plats, vilket leder till körförbud om föraren säger nej. 

– Det är varken rimligt eller rättvist att hänsynslösa människor medvetet och systematiskt ska kunna förstöra tillvaron för resten av Malmö. Både straffen och andra sanktionsverktyg behöver vara så pass skarpa att beteedet stoppas, skriver Gunnar Strömmer och Helena Nanne.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet reps Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


1 augusti 2026

Stort regnoväder drar in över flera län

2026 08 01

Snart drar en kallfront med regn in över flera län.

Den som vill njuta av vackert sommarväder måste passa på nu, då det i delar av Sverige är soligt.

Snart kommer nämligen en rejäl vändning till det sämre.

En hel del nederbörd

Under helgen samt måndag och tisdag blir det relativt fint väder, om än med viss osäkerhet, i stora delar av Sverige.

Men sedan tvärvänder det.

På onsdag drar en kallfront in över Sverige, vilket medför en stor risk för ostadigt väder och rejält med regn på flera håll i landet.

SMHI:s väderkarta visar att det blir regnoväder i Svealand och stora delar av Götaland på onsdagen.

På torsdagen ser regnet ut att sprida sig ytterligare och det kan bli rejält ostadigt.

– Med svalare luft och en hel del nederbördsområden. Det finns inget stabilt högtryck under senare delen av veckan, säger SMHI:s meteorolog Emelie Karlsson till Expressen.

”Kan få en jättekraftig skur”

Den exakta prognosen är svår att fastställa i nuläget, men att det blir regnigt i stora delar av landet tycks vara alldeles klart.

Lokala variationer kan dock förekomma.

– Det kan ju vara så att du befinner dig någonstans och så får du inget regn alls, men bara en mil bort kanske du får en jättekraftig skur, säger Emelie Karlsson till tidningen.

För den som vill ha fint väder gäller det alltså att passa på före onsdagen, även om vädret kan vara ostadigt på sina håll även i helgen och i början av veckan.

Idag lördag förekommer skurar i delar av Norrland.

– I övrigt i landet bjuder lördagen på ganska gott om sol med temperatur mellan 20 och 25 grader i söder och 15-20 grader i norr, enligt SMHI.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Stabilt väder på flera håll – innan det vänder

Så kan det fortsätta även på söndagen och i början av nästa vecka.

– Måndagen ser ut att bjuda på liknande väder som under söndagen med skurar över Norrland och mer stabilt väder i Götaland och Svealand med växlande molnighet och en del sol, rapporterar SMHI.

Men från och med mitten av veckan är det alltså stor risk att nästan hela landet drabbas av regn.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Foto: R Iwata

Text: Redaktionen