14 augusti 2026

Till hårt angrepp – ”ryssvänliga partier”

2024 06 01

Magdalena Andersson rasar mot uppgifter om samarbete med ”ryssvänliga partier”.

Just nu pågår Järvaveckan, och idag har Magdalena Andersson (S) hållit sitt tal.

I talet gick Andersson till hårt angrepp mot SD.

Partiets agerande innebär en säkerhetsrisk för Sverige, menar Andersson.

– Det där visar återigen vilket extremt parti Jimmie Åkesson leder. Det är ett Sverigefientligt agerande, säger Magdalena Andersson.

”Ryssvänliga partier”

S-ledaren menar att SD har visat sig redo att samarbeta med ryssvänliga partier.

Detta mot bakgrund av att SD:s toppkandidat Charlie Weimars öppnat dörren för just detta.

– Att vilja samarbeta med ryssvänliga partier, det är att riskera svenska folkets säkerhet, menar Magdalena Andersson.

– Nu måste alla vi andra samla oss. Vi måste vara klara och tydliga: Vi ska fortsätta att stötta Ukraina, vi ska stå starka och enade mot Vladimir Putin. Vi ska stå vid Ukrainas sida tills den siste ryske soldaten har lämnat, anser S-ledaren.

”Måste vara konstruktiv”

Det var under gårdagen som SD:s toppkandidat i Europaparlamentsvalet, Charlie Weimers, gick ut med att SD kan tänka sig att samarbeta med partier långt till höger för att få igenom sin politik.

– Jag har mina väljares uppdrag att genomföra sverigedemokratisk politik och då måste jag vara konstruktiv. Då måste jag titta på de partier som faktiskt är beredda att arbeta för stärkt gränsskydd exempelvis, sade Weimers, enligt Expressen.

Efter publiceringen var Weimars dock kritisk till tidningens rubrik, där det stod att SD är redo för samarbete med ryssvänliga partier.

”Inte sammanlänkade”

Det finns ingen koppling mellan frågorna, menar han.

– Jag har hela tiden varit tydlig med att vi är villiga att samarbeta med alla som vill säkra EU:s gräns och stoppa den illegala migrationen. Lika tydlig har jag varit med att vi inte kommer svika Ukraina. Dessa frågor är inte sammanlänkade, skriver Charlie Weimers på X.

– EU-parlamentet kommer även efter valet att fortsätta stödja Ukraina. Det är helt säkert. Huruvida EU-parlamentet kommer försöka stoppa massinvandringen till Europa är däremot mycket osäkert, menar Charlie Weimars.

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen


17 aug 26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 08 18

Räkna med fler poliser längs vägarna under veckan.

Från måndag till söndag genomför polisen en nationell trafikvecka med extra fokus på hastighetskontroller.

Insatsen genomförs i hela landet och sammanfaller med att många återvänder till jobbet och skolan efter sommaren.  

– Vi riktar särskilt fokus på miljöer där många människor rör sig – inte minst utanför skolor, förskolor och dagis. Många barn börjar gå och cykla till och från skolan i tidig ålder och det borde vara mycket angeläget för alla bilister att skapa en trygg och säker trafikmiljö för dem, säger Ursula Edström, trafikstrateg på polisen.

Helt avgörande

Att hålla rätt hastighet kan rädda liv. Fordonets hastighet har ofta en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsgränsen är relativt låg, exempelvis utanför skolor.

– Stoppsträckan mer än fördubblas redan vid 50 km/h. Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd i 50 km/h kan jämföras med ett fall från tredje våningen, säger Ursula Edström.

Många struntar i hastighetsskylten

I dag kör mer än var tredje bilist för fort utanför grundskolor.

Hela 35 procent har kört fortare än 30 kilometer i timmen utanför skolor, enligt en nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige.

– Skolor ska vara några av de tryggaste platserna i trafiken. När mer än var tredje bilist kör fortare än 30 km/tim innebär det att många barn utsätts för onödiga risker varje skoldag, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert Riksförbundet M Sverige.

ANDRA LÄSER: Putin sätter deadline – har ett år på sig

”Måste respekteras”

Undersökningen bygger på data från 7 659 fordon under morgontimmarna när barn anländer till skolan.

Risken för olyckor är extra stor när barnen återvänder till skolan. Under 2024 skadades 2 000 barn i trafiken i samband med höstterminens start, uppger Trafikverket.

Nu uppmanar M Sverige till kraftfulla insatser

– Vi vill bland annat se återkommande hastighetskontroller, fler hastighetsdämpande åtgärder och en regelbunden uppföljning av hastigheterna utanför skolor, säger Jacob Sidenvall.

Samtidigt vädjar han till bilister att respektera hastighetsgränserna.

– Hastighetsgränsen på 30 km/tim är inte satt för att underlätta trafikflödet utan för att skydda barn. Den måste respekteras.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


17 aug 26

Åska drar in över Sverige – här brakar det loss

2026 08 17

Veckan inleds med ostadigt väder.

Det uppger SMHI i en färsk prognos.

Myndigheten flaggar för regn och åska i stora delar av landet.

I norra Sverige drar ett lågtryck in från öster.

– Under måndagen befinner sig ett lågtryck över Finland som berör Norrbottens län med regn och eventuellt åska. Regnet väntas bli ihållande och kan ackumulerat dessa dagar ge stora regnmängder över främst Tornedalen. 

Åska väntas även i delar av södra och mellersta Sverige.

– Efterhand dyker skurar upp även över södra Östergötland, västra Småland och Västsverige, lokalt med åskinslag, uppger SMHI.

Svalare väder

Efter helgens högsommarvärme väntas betydligt svalare väder i början av veckan.

Under måndagen och tisdagen sjunker temperaturerna i stora delar av landet. Bortsett från östra Svealand väntas dagstemperaturerna ligga under 20 grader.

Det ostadiga vädret håller i sig under slutet av veckan, då ett nytt lågtryck med regn passerar.

– I helgen är det landets södra halva som får ostadigt väder med tidvis regn medan det i norr ser ut att bli mest uppehåll. I stora delar av landet ligger nu temperaturen på mellan 15 och 19 grader, framhåller SMHI.

LÄS OCKSÅ: “Knivar och svärd” – Ica-handlare har tröttnat

Varningar kvarstår

Trots det svalare vädret kvarstår SMHI:s varningar för skogsbrand. I stora delar av Götaland och Svealand bedöms brandrisken som mycket till extremt stor.

SMHI uppmanar allmänheten att vara fortsatt försiktig och framhåller följande:

- Skogsbrand kan lätt uppstå på grund av till exempel eldning, gnistor från maskiner eller blixtnedslag.

- Brand sprids lätt i skog och mark.

- Brand i ledningsgator kan medföra störningar i el- och telenätet.

- Kontrollera om eldningsförbud råder i ditt område, och var mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

ANDRA LÄSER: Ryssland hotar Japan med ”monstruösa konsekvenser” 

Foto: J. Kaiser

Text: Redaktionen