Till hårt angrepp mot Folklistan: ”Förvirrade uppfattningar”

2024 04 11

En tidigare toppolitiker går till hård attack mot det nybildade partiet Folklistan.

Sara Skyttedals och Jan Emanuels nystartade parti Folklistan har fått mycket uppmärksamhet i medierna de senaste dagarna.

Partiet lanserades i Henrik Jönssons Youtubeprogram ”100 %” och har siktet inställt på Europaparlamentsvalet 2024.

Men alla är inte imponerade av det nya partiet – eller valsamverkan, som det egentligen är.

En som är starkt kritisk är Kristdemokraternas tidigare partiledare, Alf Svensson.

– Det är jippo-betonat, säger Svensson om partiet till P4 Jönköping.

Skeptisk till partiet

En av Folklistans två grundare, Sara Skyttedal, bildade det nya partiet efter att ha lämnat just Kristdemokraterna.

Alltså det parti som Alf Svensson var partiledare för i hela 31 år.

Svensson är minst sagt skeptisk till Skyttedals och Jan Emanuels nya projekt.

– Båda två är duktiga på att få mediernas uppmärksamhet och intresse. Men hela det här jippot med helikopter och släppa en punkt nu och en punkt då, och inte veta vilka som ska stå på en lista, säger Svensson till radiokanalen.

”Förvirrade uppfattningar”

Folklistan riskerar förstås också att ta röster från KD i Europaparlamentsvalet, eftersom Skyttedal länge representerade det partiet.

Det kan vara ett av skälen till att Alf Svensson nu går ut och kritiserar Folklistan.

Svensson anser dessutom att det är otydligt vad det nya partiet, eller valsamverkan, står för.

– Det kan inte vara ett engagemang på så kolossalt lösliga och förvirrade uppfattningar som det här, anser den tidigare KD-ledaren.

Busch inte förvånad

Den nuvarande partiledaren för KD, Ebba Busch, har också kommenterat Skyttedals och Jan Emanuels nya initiativ.

Hon är inte förvånad över den nya valsamverkans tillkomst.

– Det förvånar mig inte det minsta. Jag hade varit förvånad om det inte skett något liknande, och jag har hört rykten om Sara Skyttedal och Jan Emanuel och ett nytt parti ända sedan vi sa att vi saknar förtroende för henne för EU-listan, säger Busch till DN.

Foto: Janwikifoto, Wikipedia

Text: Redaktionen


04 aug 26

Samtal väller in – ovanlig sjukdomsvåg i Sverige

2026 08 05

Just nu pågår en sällsynt virusvåg i landet.

Sjukvården får ovanligt många samtal om förkylnings- och influensaliknande symptom.

Hos vårdtjänsten 1177 vittnar personalen om en kraftig ökning av antalet samtal, rapporterar Sydsvenskan.

Utvecklingen beskrivs som ovanligt, eftersom flest svenskar brukar drabbas av förkylningar, influensa och andra luftvägsinfektioner under hösten och vintern.

Men i år har en ovanlig sommartopp inträffat.

– I ett par veckors tid har våra sjuksköterskor sagt att det är ovanligt många som ringer med förkylnings- och influensasymptom, säger 1177:s enhetschef Suzanne Didricksson till Sydsvenskan.

”Sprids lättare”

Det är oklart vad den plötsliga ökningen beror på.

Enligt Suzanne Didricksson kan det finnas flera förklaringar.

– Under sommartid är det ju mycket folksamlingar och fester och flygresor. Då sprids sådana här saker lite lättare, säger hon.

För att undvika smittspridning uppmanas allmänheten vidta två åtgrder:

- Tvätta händerna

- Håll avstånd

ANDRA LÄSER: Trippelattack mot Ryssland – Moskva i lågor

Positiva signaler

I maj fastslog Folkhälsomyndigheten att säsongen för de vanliga virusen RS , covid-19 och influensa är över i landet.

Under virussäsongen var sjukdomsbördan av covid-19 lägre än influensa för första gången sedan pandemins början.

– Smittspridningen av influensa har dominerats av den så kallade K-varianten. Fler har blivit allvarligt sjuka i influensa än i covid-19, inte minst bland äldre personer. Att 68 procent av personer 65 år eller äldre har vaccinerat sig mot influensa är glädjande, eftersom det är det bästa sättet att skydda mot allvarlig sjukdom och död, säger Moa Rehn, utredare på Folhälsomyndigheten.

Spridningen av RS-virus var också mindre intensivt jämfört med föregående år. Färre fall och intensivvårdade rapporterades bland barn under 1 år. Störst var minskningen bland barn under sex månader.

Nedgången kopplas till att skyddande antikroppar har erbjudits till alla nyfödda barn för första gången.

– Vi ser en tydlig effekt genom att färre spädbarn har blivit allvarligt sjuka, jämfört med tidigare säsonger, säger FHM:s utredare Susanne Strömdahl.

LÄS OCKSÅ: Trumps stöd rasar i USA 

Foto: T. Grote resp Jenny Hagström, 1177

Text: Redaktionen


4 augusti 2026

Kommer vara gratis efter årsskiftet – storsatsning från regeringen

2026 08 05

En stor satsning från regeringen fortsätter även 2027.

I våras beslutade regeringen att göra en satsning för att erbjuda fler svenskar möjligheten att få barn genom provrörsbefruktning, även kallat IVF.

– Regeringen och Sverigedemokraterna satsar nu på vården för ofrivilligt barnlösa, framhöll sjukvårdsminister Elisabet Lann (KD), finansminister Elisabeth Svantesson (M) och jämställdhetsminister Nina Larsson (L) i samband med beslutet.

– I den kommande vårändringsbudgeten avsätts 327 miljoner kronor för att möjliggöra tre extra IVF-försök. Det är en viktig åtgärd för att öka möjligheterna för många att få barn, i synnerhet då forskning visar att chanserna till en lyckad graviditet ökar med fler IVF-försök.

Bara 2026

De extra pengarna avsattes för 2026.

Men flera läkare och patienter har ifrågasatt satsningen, då det är svårt att hinna göra tre försök innan årsskiftet, rapporterar SR.

Som svar går nu sjukvårdsministern ut med besked inför framtiden. Satsningen på de tre extra kostnadsfria IVF-försöken kommer fortsätta också under 2027, vilket gör att möjligheten kommer finnas kvar.

– Den här satsningen ligger permanent och ska fortsätta framåt och tanken är ju att det här ska ge fler par möjligheten att förverkliga drömmen om barn, säger Elisabet Lann, till radion.

LÄS MER: Svenskt rymdbolag i konkurs

Kan tas bort

Regeringens besked är tydligt. Men om en ny regeringen tillträder efter valet kan det bli en ändring.

– Ska man plocka bort det här måste man aktivt besluta att avbryta och det kan ju en regering alltid göra, men från den här regeringens sida så ligger beslutet fast, säger Elisabet Lann.

Många drabbas

Omkring vart sjätte par i Sverige drabbas av ofrivillig barnlöshet, enligt regeringen.

Det kan föra med sig både medicinska och psykosociala svårigheter.

– För de enskilda personerna blir kostnaderna höga, en genomsnittlig behandling kostar enligt det nationella kvalitetsregistret upp emot 50 000 kronor. Längtan efter barn kan till sist bli en fråga om storleken på plånboken, framhåller regeringen.

LÄS MER: Konkurserna ökar i Sverige

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen