Tidöpartierna kallar upp SIDA – ”graverande uppgifter”

2024 09 05

Biståndsmyndigheten Sida anklagas för att ha ”saboterat” för Tidöregeringen i samband med maktövertagandet 2022.

Sidas dåvarande generaldirektör Carin Jämtin tecknade två långtgående avtal med två civila biståndsorganisationer den 16 och 20 december 2022, rapporterar SvD.

Avtalen undertecknades endast några dagar innan regeringen uppmanade organisationen att avstå från att teckna några nya avtal. Det framgår av ett regleringsbrev (ett regeringsbeslut som årligen utfärdas för att styra myndigheters verksamheter) som klubbades igenom den 22 december.

Peter Wennblad, ledarskribent på SvD, beskriver det som ett ”sabotage” mot Tidöregeringen, som gick till val på att lägga om biståndspolitiken. Wennblad uppmärksammar att Sidas nya avtal sträcker sig över hela mandatperioden.

– Formellt bröt Sida inte mot regleringsbrevet i och med Carin Jämtins beslut. Besluten var, enligt mina källor på Utrikesdepartementet, fortfarande uppenbart i strid med vad som förväntas av en myndighetschef, skriver han.

Kallar upp Sida

Nu reagerar regeringen och SD på uppgifterna.

Tidöpartierna kommer att kalla Sida till utrikesutskottet, uppger Sverigedemokraterna i ett pressutskick.

– De graverande uppgifterna måste redas ut och hanteras därefter. Vi kan aldrig acceptera att myndighetschefer driver egna politiska agendor och att det saknas rutiner för att så inte ska kunna ske, skriver partiet och tillägger:

– Därför är Tidöpartierna nu överens om att kalla Sida till utskottet för att svara på frågor om hur hanteringen under Carin Jämtin gick till.

”Uppenbara frågetecken”

Aron Emilsson (SD), ordförande i utrikesutskottet, kommenterar beskedet.

– Sverigedemokraterna och regeringspartierna har varit tydliga i sin kommunikation om hur biståndspolitiken ska läggas om. Att en myndighetschef då tar beslut om att aktivt försvåra för regeringen och Sverigedemokraterna i strid med nya regleringsbrev måste ses som anmärkningsvärt. Att det därtill sker till favör för organisationer som står arbetarrörelsen nära är ytterligare försvårande omständigheter, säger han.

– Här finns uppenbara frågetecken kring hur dessa beslut kunde fattas och genomföras. Vi måste reda ut i detalj om allvarliga felaktigheter eller politiska ställningstaganden har gjorts efter personliga premisser. 

Foto: H. Ellgaard

Text: Redaktionen


Oväntat besked om bensinskatten – regeringen uppmanas agera direkt

2025 09 30

Nu kommer ett överraskande besked om bensinskatten.

Bensinpriset var en het fråga i valet 2022.

I januari och juli 2025 sänktes skatten på bensin och diesel.

Men nu kommer ett oväntat besked om bensinskatten – och en uppmaning till regeringen från Produktivitetskommissionen.

Oväntat förslag om bensinskatten

Regeringens Produktivitetskommission lämnar nu sitt slutbetänkande om hur produktiviteten kan stärkas så att välståndet i Sverige kan öka.

Ett av förslagen i betänkandet är en höjning av bensinskatten, meddelar företrädaren för Produktivitetskommissionen i ett inlägg på DN Debatt.

Det är ett förslag som går stick i stäv med regeringens politik för lägre bensinpriser, vilket kan tyckas oväntat.

– Klimatpolitiken kan göras mer träffsäker och kostnadseffektiv. Bensin- och dieselskatten bör höjas och Sveriges klimatmål harmoniseras med EU:s, skriver företrädare för Produktivitetskommissionen i debattartikeln.

LÄS OCKSÅ: Biltema öppnar sitt största varuhus i hela Norden

Har genomfört sänkningar

Regeringen har genomfört skattesänkningar på bensin och diesel den 1 januari och den 1 juli i år.

– Skattesänkningarna kommer mer än kompensera för det prispåslag som höjningen av reduktionsplikten kan leda till. På så sätt kan vi se till att omställningen blir rättvis och vi kan minska utsläppen utan att belasta hushåll och företag, sade finansminister Elisabeth Svantesson i ett uttalande i samband med sänkningarna.

Men Produktivitetskommissionen menar alltså att bensin- och dieselskatten bör höjas för att klimatpolitiken ska bli mer träffsäker och kostnadseffektiv.

Det återstår att se om betänkandet till regeringen får Tidöpartierna att göra några ändringar i sin politik.

Miljöpartiets språkrör Amanda Lind har tidigare sagt att drivmedelspriserna kommer att bli högre om de rödgröna vinner valet, vilket SVT har rapporterat.

Vill slopa rot – och sänka inkomstskatt

Produktivitetskommissionen föreslår samtidigt en rad andra åtgärder för att stärka produktiviteten i Sverige.

I betänkandet föreslår man bland annat slopat rot-avdrag, skärpta kontroller inom välfärden samt sänkt skatt för höginkomsttagare.

– Den statliga inkomstskatten bör sänkas för att förbättra incitamenten för utbildning och arbete samt göra vårt land mer attraktivt för högkvalificerad arbetskraft, skriver Produktivitetskommissionen i debattartikeln.

LÄS OCKSÅ: Flygbolag ansöker om konkurs

Foto: E. Akyurt

Text: Redaktionen


Trumps uttalande väcker ramaskri – ”helt förskräckligt”

2025 09 30

Under ett tal till amerikanska generaler och amiraler hävdar USA:s president Donald Trump att amerikanska städer kan användas som ”övningsplatser” för militären.

Presidenten har redan skickat soldater till bland annat Washington DC och Los Angeles, där de enligt honom ska bistå med att bekämpa brottsligheten.

Trump har dessutom hotat att utöka insatsen till andra storstäder som styrs av Demokraterna – bland annat Chicago, Portland och New Orleans.

– Dessa farliga städer kan fungera som övningsplatser för vår militär, säger Trump i sitt tal enligt CNN.

Kraftfulla reaktionen: ”Helt förskräckligt”

Chicagos borgmästare Brandon Johnson kallar Trumps utspel för ”helt förskräckligt”.

– Det här handlar inte om att upprätthålla säkerheten. Det här handlar inte om invandring. Det här handlar om att underblåsa kaos och terrorisera invånarna i Chicago och städer över hela USA, säger han till CNN.

– Dessa modiga kvinnor och män som går med i militären för att tjäna och skydda vårt land gör det inte för att utplaceras mot amerikanska medborgare och invånare, fortsätter borgmästaren.

LÄS MER: ”Slå till djupt” – USA ger grönt ljus till Ukraina

Kvinnor kan tvingas lämna

Donald Trump talade till de amerikanska toppmilitärerna i 70 minuter.

Innan presidenten tog scenen höll krigsminister Pete Hegseth tal. 

Han fastslog att tiden för ”politiskt korrekthet” är över.

– Dåraktiga och hänsynslösa politiska ledare satte fel kurs och vi tappade riktningen. Vi blev ”woke-ministeriet”, men inte längre, sade Hegseth enligt Yle.

Krigsministern meddelade också att det numera kommer krävas att stridande soldater uppnår den ”högsta manliga standarden” i konditionstest. Det kan innebära att kvinnliga militären entledigas, uppger Hegseth.

–  Men när det gäller jobb som kräver fysisk styrka för att klara strid, måste de fysiska kraven vara höga och könsneutrala. Om det innebär att inga kvinnor kvalificerar sig för vissa stridsuppgifter, så får det vara så. Det är inte avsikten, men det kan bli resultatet.

LÄS OCKSÅ: JÄTTEATTACK: Stor prestigeförlust för Ryssland

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen