Tidöparti gör historisk kursändring – efter 50 år

2025 03 21

Ett av Tidöpartierna meddelar nu att de ändrar sin politik efter att ha hållit fast vid samma linje i 50 år.

Tidöpartierna M, L, KD och SD har redan börjat ladda inför valet 2026.

Men det finns problem som riskerar att stå i vägen för de partier som idag utgör regering respektive regeringsunderlag.

Ett av problemen är att Liberalerna riskerar att åka ur riksdagen.

Nu meddelar partiet att man gör en radikal kursändring i sin politik – som man hållit fast vid i 50 års tid.

Beskedet: Ändrar – efter 50 år

Partiledare Johan Pehrson (L) meddelar i en debattartikel i DN att Liberalerna nu omprövar en mycket grundläggande del av partiets ideologi.

Det handlar om synen på statens makt, vilket är en stor fråga för många liberaler.

– Efter 50 år med huvudlinjen att minska statens makt och räckvidd uppdaterar vi nu vår samhällsanalys. En borgerlighet som tror att en stat som rullas tillbaka och avregleringar är svaret på alla nutidens problem är fast i gårdagens strider, menar Johan Pehrson i debattartikeln.

Pehrson meddelar att Liberalernas nya vision för Sverige kommer att stå på två ben.

”Friheten att bära sin finaste jacka”

Det handlar dels om att staten måste försvara liberala värden, dels om att avregleringar inte är svaret på vår tids stora problem, enligt Pehrson.

Den liberale partiledaren understryker att friheten måste kunna skyddas om den ska ha något egentligt värde.

– Friheten att bära sin finaste jacka eller gå ensam hem från kvällsbussen är inte mycket värd om man låter bli av rädsla för att bli rånad eller antastad. Friheten att kunna leva efter sina egna livsdrömmar stannar bara på papperet för den som får sitt liv begränsat av omgivningens fördomar och intolerans, skriver Johan Pehrson.

Liberalerna vill därför lägga mindre vikt vid hur stor eller liten staten är, och istället framhålla vikten av att staten aktivt skyddar frihetens värden.

– Den liberala staten ska inte, som alltför ofta i dag, vara neutral eller likgiltig inför vilka värderingar som får ta störst plats i samhället, menar Johan Pehrson.

Besked om SD

Liberalerna har haft det tufft i opinionsmätningar, och om de åker ur riksdagen i nästa val så kan Tidöpartierna få det svårt att behålla regeringsmakten.

Ett annat problem för Tidöpartierna har varit relationen mellan L och SD.

Johan Pehrson sade nyligen att L har ”varit för ängsliga” i förhållande till SD. Samtidigt bekräftade han att L inte kommer att ingå i eller släppa fram en regering med SD.

– Vi respekterar valresultat, men Liberalernas uppgift är inte att släppa fram Sveriges nationalkonservativa parti i regering. Då tycker jag att man ska säga det innan valet, sade Johan Pehrson till Expressen i onsdags.

Foto: Kristdemokraterna

Text: Redaktionen


JUST NU: Kastrup stänger – flera farkoster i luften

2025 09 22

Inga flyg tillåts lyfta eller landa på Köpenhamns flygplats Kastrup.

All flygtrafik har stoppats med omedelbar verkan.

Detta efter att drönare upptäckts i området, rapporterar danska medier.

– Det handlar om två till tre drönare. De har flugit över själva flygplatsen, men nu befinner de sig i utkanten, säger Henrik Stormer, chef vid Köpenhamnspolisen, till TV2.

Massiv insats

En stor polisinsats har inletts. Flera patruller har larmats till flygplatsen.

– Vi har en massiv närvaro där ute, säger Henrik Stormer till DR.

"Okända drönare"

Det är ännu oklart varifrån drönarna skickats. Enligt polisen rör det sig om två till tre ”okända drönare”.

Avgångar ställs in

Drönarincidenterna orsakar omfattande förseningar. På sin hemsida skriver flygplatsen att flera ankomster och avgångar är försenade, medan vissa har ställts in.

Över tio flyg har omdirigerats till andra flygplatser. 

Inga besked

Det är oklart när flygtrafiken kan återupptas.

– Det vi vet är att flygplatsen har stoppat flygplan från att lyfta och landa eftersom det finns drönare över flygplatsen. Polisen utreder ärendet. Vi vet inte hur lång tid det kommer att ta, säger Kastrups presstalesperson Lise Agerley Kürstein till TV2. 

Fakta Kastrup

- Köpenhamns flygplats, Kastrup, ligger bara åtta kilometer från Köpenhamns centrum.

- Med 60 000 passagerare dagligen är det Nordens största flygplats.

- Flygplatsen är ett nav för norra Europa, och består av 3 terminaler. Terminal 1 hanterar dock endast ett litet antal flygningar, och de flesta inrikesflyg har flyttats till Terminal 2 eller 3 - som också inrymmer de internationella flygningarna samt flyg till Färöarna och Grönland.

Källa: Visit Copenhagen

LÄS OCKSÅ: Rysk vd död i Moskva

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: ”Nu får det vara nog” – Trump slår till mot politisk gruppering

2025 09 22

Trump ska ta i med hårdhandskarna mot en politisk gruppering.

USA är mer polariserat än på mycket länge.

Nu meddelar Vita huset att man framöver kommer att slå till mot politiska vänstergrupperingar.

”Vill skrämma – och attackera”

Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt säger på måndagen att Trumpadministrationen nu kommer att använda hårdare tag mot vänstergrupperingar.

Enligt Leavitt ägnar sig dessa grupperingar åt att ”avhumanisera”, ”skrämma” och ibland attackera amerikaner, rapporterar TV2.

– Det har i åratal funnits samordnade kampanjer, ledda av radikala vänsterorganisationer vars mål är att avhumanisera, skrämma och till och med attackera amerikaner som de är oeniga med, säger Karoline Leavitt, enligt kanalen.

– De här grupperna har radikaliserat unga till våld, tillägger hon.

Leavitt nämner dels de två mordförsöken mot Donald Trump i Butler och på hans golfklubb i Florida. Hon nämner också mordet på Charlie Kirk, samt på Brian Thompson, som var vd för sjukförsäkringsbolaget UnitedHealth.

– Det här är bara några flagranta exempel på det ökande politiska våldet från vänstern i vårt land, säger Karoline Leavitt, enligt kanalen.

LÄS OCKSÅ: Putin hävdar: Jag var nära att dö

”Nu får det vara nog”

Vita husets pressekreterare säger att Donald Trump och hans regering nu har fått nog – och kommer ta i med hårdhandskarna mot vänstergrupperingar och deras finansiärer.

– Nu får det vara nog, och som president Trump har lovat kommer han att ta i med hårdare tag mot dem som finansierar terrorism på hemmaplan, för att äntligen återställa ordningen, säger Karoline Leavitt.

Förra veckan uppgav Donald Trump att han vill klassa vänsterrörelsen Antifa som en terroristorganisation.

– Jag är glad att kunna informera våra många USA-patrioter om att jag betecknar ANTIFA, EN SJUK, FARLIG OCH RADIKAL VÄNSTERKATASTROF, SOM EN STOR TERRORISTORGANISATION, skrev Donald Trump på Truth Social i torsdags.

– Jag kommer också starkt att rekommendera att de som finansierar ANTIFA utreds noggrant i enlighet med högsta möjliga rättsliga standarder och praxis, tillade Trump i inlägget.

Kritiker ifrågasätter dock om det går att terrorklassa Antifa, eftersom namnet är ett samlande begrepp för många olika vänstergrupperingar, snarare än en riktig organisation.

– Man kan inte terrorklassa en idé. Det finns ingen organisation som heter Antifa, menar terrorexperten Malcolm Nance i ett inlägg på X.

LÄS OCKSÅ: STORBRITANNIEN: Vi är redo för väpnad konfrontation

Foto: Official White House Photo by Harrison Koeppel

Text: Redaktionen