Tidöparti gör historisk kursändring – efter 50 år
2025 03 21
Ett av Tidöpartierna meddelar nu att de ändrar sin politik efter att ha hållit fast vid samma linje i 50 år.
Tidöpartierna M, L, KD och SD har redan börjat ladda inför valet 2026.
Men det finns problem som riskerar att stå i vägen för de partier som idag utgör regering respektive regeringsunderlag.
Ett av problemen är att Liberalerna riskerar att åka ur riksdagen.
Nu meddelar partiet att man gör en radikal kursändring i sin politik – som man hållit fast vid i 50 års tid.
Beskedet: Ändrar – efter 50 år
Partiledare Johan Pehrson (L) meddelar i en debattartikel i DN att Liberalerna nu omprövar en mycket grundläggande del av partiets ideologi.
Det handlar om synen på statens makt, vilket är en stor fråga för många liberaler.
– Efter 50 år med huvudlinjen att minska statens makt och räckvidd uppdaterar vi nu vår samhällsanalys. En borgerlighet som tror att en stat som rullas tillbaka och avregleringar är svaret på alla nutidens problem är fast i gårdagens strider, menar Johan Pehrson i debattartikeln.
Pehrson meddelar att Liberalernas nya vision för Sverige kommer att stå på två ben.
”Friheten att bära sin finaste jacka”
Det handlar dels om att staten måste försvara liberala värden, dels om att avregleringar inte är svaret på vår tids stora problem, enligt Pehrson.
Den liberale partiledaren understryker att friheten måste kunna skyddas om den ska ha något egentligt värde.
– Friheten att bära sin finaste jacka eller gå ensam hem från kvällsbussen är inte mycket värd om man låter bli av rädsla för att bli rånad eller antastad. Friheten att kunna leva efter sina egna livsdrömmar stannar bara på papperet för den som får sitt liv begränsat av omgivningens fördomar och intolerans, skriver Johan Pehrson.
Liberalerna vill därför lägga mindre vikt vid hur stor eller liten staten är, och istället framhålla vikten av att staten aktivt skyddar frihetens värden.
– Den liberala staten ska inte, som alltför ofta i dag, vara neutral eller likgiltig inför vilka värderingar som får ta störst plats i samhället, menar Johan Pehrson.
Besked om SD
Liberalerna har haft det tufft i opinionsmätningar, och om de åker ur riksdagen i nästa val så kan Tidöpartierna få det svårt att behålla regeringsmakten.
Ett annat problem för Tidöpartierna har varit relationen mellan L och SD.
Johan Pehrson sade nyligen att L har ”varit för ängsliga” i förhållande till SD. Samtidigt bekräftade han att L inte kommer att ingå i eller släppa fram en regering med SD.
– Vi respekterar valresultat, men Liberalernas uppgift är inte att släppa fram Sveriges nationalkonservativa parti i regering. Då tycker jag att man ska säga det innan valet, sade Johan Pehrson till Expressen i onsdags.
Foto: Kristdemokraterna
Text: Redaktionen