Thailand erbjuder gratis flygresor

2025 08 26

Thailand, ett av de mest populära resmålen för svenskar, ska erbjuda hundratusentals gratis flygresor till utländska turister.

Beslutet kommer efter att landet noterat en minskning i turismen. Prognosen för 2025 har sänkts från 39 miljoner till 33 miljoner internationella besökare.

Nu agerar thailändska myndigheter.

Under de kommande tre månaderna planerar man att ge 200 000 turister gratis inrikesflygresor.

– Kampanjen gör det möjligt för utländska turister att boka gratis tur- och returflyg inom landet när de köper internationella resor via flygbolag eller resebyråer. Målet är att locka turister bortom populära orter som Bangkok, Phuket och Chiang Mai, rapporterar Euronews.

Välkända flygbolag deltar

Kampanjen väntas godkännas av den thailändska regeringen i september. Flera välkända flygbolag kommer att delta, bland annat:

 - Thai Airways

- Thai AirAsia

- Bangkok Airways

- Nok Air

- Thai Lion Air

- Thai Vietjet 

“Skadat bilden av Thailand”

De kostnadsfria flygningar är ett försök att återuppliva turistindustrin, som i årtionden varit Thailands ekonomiska motor. Under årets första åtta månader har 20,8 miljoner turister besökt landet – en minskning med 7 procent jämfört med samma period i fjol.

Nedgången förklaras bland annat av våldsincidenter i Bangkok och den upptrappade gränskonflikten med Kambodja.

– Händelserna har skadat bilden av Thailand som ett säkert och bekymmersfritts resmål, skriver Euronews.

LÄS MER: REGERINGEN LOVAR: Då får svenska folket mer i plånboken

Populärt resmål för svenska turister

Trots att turismen minskar i Thailand är intresset för att besöka landet alltjämnt stort, framför allt under vintern.

Drygt 200 000 svenskar åker till Thailand på semester varje år, enligt UD.

LÄS MER: Jättesmäll för Ukraina – Polen säger nej

Foto: B. Amin

Text: Redaktionen


JUST NU: Skräckbesked för ukrainare – Ryssland lämnar avtal

2025 08 26

Ryssland planerar att lämna artikel 4 i Europakonventionen, som slår fast att ”ingen får utsättas för tortyr eller omänsklig eller förnedrande behandling eller bestraffning”.

Rysslands premiärminister Michail Mishustin har undertecknat en resolution som uppmanar diktatorn Vladimir Putin att lämna avtalet.

Beskedet väcker stor oro för ukrainska civila och krigsfångar.

Ryska truppers övergrepp på ukrainska civila och soldater har dokumenterats vid flera tillfällen.

Nu befaras situationen förvärras ytterligare, enligt ukrainska medier.

Lämnar allt

Utträdet följer en oroväckande trend. Sedan den fullskaliga invasionen av Ukraina 2022 har Ryssland lämnat flera internationella organisationer, konventioner och program.

– Utöver att ha dragit sig ur Europarådet har Ryssland även lämnat Europeiska konventionen om mänskliga rättigheter och vägrat att följa domar från Europeiska domstolen för mänskliga rättigheter, rapporterar den oberoende ryska nyhetsbyrån Meduza.

LÄS MER: Ukraina säkrar stort avtal

Mängder av dokumenterade fall

Människorättsorganisationen Amnesty International har tidigare fastslagit att Ryssland torterar ukrainska krigsfångar och civila.

– Bristen på insyn kring var de befinner sig har möjliggjort tortyr och annan illabehandling i fångenskap, och till och med olagliga avrättningar av krigsfångar, framhåller Amnesty i en rapport från mars 2025.

Ellie Al-Kahwati, folkrättsjurist och sakkunnig på Amnesty International Sverige, anser att den ryska tortyren är en systematisk strategi.

– Rysslands systematiska isolering av ukrainska krigsfångar och civila är en medveten strategi för att avhumanisera och tysta dem, vilket lämnar deras anhöriga i en plågsam ovisshet, säger hon.

– Tortyr sker i total isolering från omvärlden, där offren är helt utlämnade åt sina fångvaktare. Det här är inte en serie av enstaka incidenter – det är en systematisk strategi som bryter mot alla principer av folkrätten.

LÄS MER: Jättesmäll för Ukraina – Polen säger nej

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


Amerikanska stridsflyg har skickats upp

2025 08 26

USA har behövt skicka upp stridsflygplan.

På måndagen kommer besked om att USA har skickat upp stridsflygplan.

Anledningen är att ett ryskt flygplan har rört sig utanför Alaska.

Två F-16-stridsflygplan och två KC-135 Stratotanker-flygplan skickades upp för att möta och identifiera det ryska planet, rapporterar ABC News.

För tredje gången

Ett lednings- och kontrollflygplan av typen E-3 Sentry, två F-16-stridsflygplan och två KC-135 Stratotanker-flygplan skickades ut "för att genskjuta och visuellt identifiera" ett ryskt Il-20 övervaknings- och spaningsflygplan för tredje gången på en vecka.

Det ryska planet ska inte ha tagit sig in i kanadensiskt eller amerikanskt luftrum.

Under den senaste veckan har amerikanska F-16-stridsflygplan skickats ut två andra gånger – en gång den 21 augusti och en gång den 20 augusti – för att genskjuta ryska Il-20-flygplan.

“Är redo”

Norad – North American Aerospace Defense Command – meddelar följande efter händelsen:

– Norad använder ett skiktat försvarsnätverk av satelliter, mark- och luftbaserad radar samt stridsflygplan för att upptäcka och spåra flygplan och informera om lämpliga åtgärder, menas det.

– Norad är redo att använda en rad svarsalternativ för att försvara Nordamerika.

Inga nya besked

Samtidigt som amerikanska F-16-plan genskjuter ryska spaningsplan fortsätter Trump-administrationens försök att få till stånd ett fredsavtal mellan Ryssland och Ukraina.

Trump vill att Volodymyr Zelenskyj och Vladimir Putin ska mötas, någonting som inte ser sannolikt ut i nuläget.

Den amerikanska presidenten säger själv att Putin inte vill träffa Zelenskyj, eftersom “han inte gillar honom”.

“Gillar honom inte”

Trump träffade både Putin och Zelenskjy separat den här månaden som en del av sina ansträngningar att mäkla fred, men inget genombrott har uppnåtts och Ryssland har fortsatt att attackera ukrainska städer.

Vladimir Putin undviker att träffa president Volodymyr Zelenskyj för att "han inte tycker om honom", säger Trump på måndagskvällen, rapporterar Kyiv Independent.

Foto: Ryuno

Text: Redaktionen