Terrorstämplade Ryssland – fick konsekvens direkt

2022 11 23

EU-parlamentet har blivit utsatt för en omfattande cyberattack.

Parlamentets hemsida ligger nere och även uppkopplingen i hela parlamentshuset ska ha påverkats, rapporterar nyhetsbyrån AFP.

Kommunikationsdirektören Jaume Duch bekräftar angreppet på sociala medier.

– Tillgängligheten för EU-parlamentets webbplats påverkas för närvarande från utomstående på grund av höga nivåer av extern nätverkstrafik, framhåller han på Twitter.

Timmar efter terrorstämpling

Attacken kommer enbart timmar efter att parlamentet fattat beslut om att terrorstämpla Ryssland.

Omröstningen ägde rum efter att Ryssland genomfört kraftiga missilattacker mot Ukraina, som bland annat lett till omfattande strömavbrott i huvudstaden Kyiv.

– Genom att klassa Ryssland som en statlig sponsor av terrorism vill parlamentsledamöter underlätta för att Putin och hans regering ska kunna hållas ansvariga för dessa brott inför en internationell domstol, framhöll EU-parlamentet i ett uttalande tidigare idag.

Överbelastat hemsidan

Det är inte känt vem eller vilka som ligger bakom det kraftiga cyberangreppet mot EU.

– Personalen arbetar för att lösa problemet så snart som möjligt, uttrycker Jaume Duch.

I samma uttalande beskrivs att det rör sig om så kallade DDOS-attacker som överbelastat hemsidan genom att driva in omfattande trafik från andra platser än parlamentet.

Symbolisk betydelse

I och med omröstningen idag stämplas Ryssland som en "en statlig sponsor av terrorism". Beslutet har i nuläget endast en symbolisk betydelse eftersom EU-parlamentet inte har några juridiska medel för att stötta det, skriver Reuters.

Parlamentet uppmanar dock samtliga medlemsländer att utveckla en helt ny rättslig ram som gör det möjligt att klassa ett helt land som sponsor av terrorism. 

SD-ledamots initiativ

Resolutionen som terrorstämplar Ryssland togs på initiativ av svenska ledamoten Charlie Weimers (SD), rapporterar Aftonbladet. En överväldigande majoritet röstade igenom förslaget.

Ukrainas president Volodymyr Zelensky, som länge framhållit att Ryssland bör klassas som en terrorstat, välkomnar dagens beslut.

– Jag välkomnar EU-parlamentets beslut om att erkänna Ryssland som en statlig sponsor av terrorism och som en stat som använder terrorism. Ryssland måste isoleras på alla nivåer och hållas ansvariga. Deras långvariga terrorismpolitik i Ukraina och över hela världen måste få ett slut, uttrycker Zelensky på Twitter.

Foto: L: Villasmil

Text: Redaktionen


Postnord går ut med varning till kunder

2026 05 22

Bedrägliga sms cirkulerar just nu.

Det gäller att se upp för bluff-sms den kommande tiden.

Just nu cirkulerar bedrägliga meddelanden som ser ut att komma från Postnord.

Men avsändaren är i själva verket en bedragare som försöker lura tilltänkta offer på pengar.

Så ser det ut

Sms:en skickas ut till svenskar till synes slumpmässigt.

Så här kan de se ut enligt Råd & Rön:

– Ditt paket har returnerats till lagret på grund av en felaktig adress. Om adressen inte uppdateras inom 12 timmar kommer en förvaringsavgift att tas ut.

Med 12 timmars-angivelsen hoppas bedragaren kunna stressa in mottagaren till att ta ogenomtänkta beslut och ange personliga uppgifter via en länk.

Klicka inte

Den som får den här typen av meddelanden bör radera direkt, alternativt anmäla.

Det är viktigt att inte under några omständigheter klicka på länkar eller följa uppmaningarna i sms:en.

Den som gör det kan bli lurad på pengar.

Läs mer: Desperation på Ica – tvingas flytta försäljningen

Postnord varnar

På grund av de bedrägliga sms:en som cirkulerar har Postnord tvingats gå ut med en varning till kunder.

– Bluff-sms eller bluff-mejl är skickade från bedragare som utger sig för att vara PostNord, eller annan stor aktör. Målet är att komma åt känsliga uppgifter som kontonummer eller Bank-ID, varnar Postnord.

Så känner du igen

Här är Postnords tips på hur man kan känna igen att det rör sig om bluff-sms:

- Meddelandet har länkar och bilagor

- Länkar leder till okända betalsidor

- Du väntar inte på något paket

- Du bes lämna ut personlig information

– Blir du tillfrågad om att lämna ut känsliga uppgifter? Då är det en bluff. Lämna aldrig ut lösenord, bankkortsnummer, banksaldo eller inloggning till ditt BankID till någon, fortsätter Postnord.

Läs mer: Bilmärket med Sveriges nöjdaste ägare

Foto: Postnord

Text: Redaktionen


21 maj 2026

UPPGIFTER: Ryssland på väg att förlora kriget

2026 05 21

Ryssland uppges gå mot förlust på slagfältet i Ukraina.

Tidigare i veckan gav Kinas ledare Xi Jinping beskedet till Donald Trump att Vladimir Putin kan ångra den fullskaliga invasionen av Ukraina, uppgav Financial Times.

Mycket talar för att den kinesiska diktatorn har rätt.

Det framhåller Brett H. McGurk, global analytiker på CNN och tidigare säkerhetsrådgivare åt de tidigare presidenterna George W. Bush, Barack Obama, Joe Biden och Donald Trump under den sistnämndas förra mandatperiod.

Putin hade hoppats att 2026 skulle bli året då hans styrkor – möjliggjorda av hans fördelar i fråga om massa och manskap – skulle bryta igenom frontlinjerna och erövra de omstridda regionerna i östra Ukraina. Det har inte hänt, framhäver analytikern till den egna kanalen och tillägger:

– Hittills är det Ukraina – inte Ryssland – som har uppnått nettoterritoriella vinster i år, tillsammans med att ha tillfogat Rysslands invasionsstyrkor massiva förluster. 

"Extraordinära" förluster

Donald Trump har tidigare utgått från att Ukraina, i egenskap av en mindre makt, kommer att behöva göra eftergifter för att nå en fredsuppgörelse med Ryssland.

– Det antagandet, som, en gång var tveksamt, är nu falskt, menar Brett H. McGurk.

Analytikern pekar på västs uppskattningar om att ryska soldatförluster närmar sig eller överstiger 30 000-40 000 soldater i månaden. 

Det anses vara en extraordinär siffra med tanke på att Ryssland inte gör några territoriella vinster.

– Trots enorma och växande förluster för Ryssland har Putin alltså föga att visa upp från sitt krig i Ukraina och trenderna verkar bara förvärras månad för månad, skriver McGurk.

LÄS MER: Ryska stridsflyg i luften – britterna fruktar katastrof

Uppmanar Trump att passa på

Två andra faktorer som talar för ett ryskt nederlag är den usla ekonomin och Ukrainas utökade förmåga att genomföra motattacker långt in i Ryssland.

Bett H. McGurk uppmanar Vita huset att ta vara på det förändrade läget.

– För Trump ligger den bästa chansen att avsluta kriget nu inte i att anta ukrainsk svaghet, som Trump har gjort hittills, utan i att erkänna Rysslands ökande sårbarhet. Det finns nu möjligheter att tvinga fram en uppgörelse på villkor som är acceptabla för Ukraina – och Washington bör använda den.

LÄS MER: 83 000 döda – chockbesked för Putin

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen