Terrorkvinnor till Sverige – ANALYS: Väldigt obehagligt

2021 09 09

I dag söndag väntas tre terrorkvinnor från IS i Syrien landa i Sverige.

Enligt uppgift till SR handlar det om tre kvinnor och åtta barn.

– De är ångerfulla men vill samtidigt upprätthålla sin muslimska identitet, som de säger. De försöker uppfostra sina barn enligt islam. De anser sig missförstådda och säger till mig att de inte utgör något hot, säger Sveriges Radio utrikeskorrespondent Cecilia Uddén.

Ska mötas av Säpo

Enligt Center mot våldsbejakande extremism ska kvinnorna mötas av polis och förhöras vid ankomsten till Arlanda uppger TT enligt Aftonbladet. Även Säpo och socialtjänsten ska möta terrorkvinnorna.

Kan få leva i frihet i Sverige

Aftonbladet rapporterar att det finns kritik mot att kvinnorna kan komma att få leva ett liv i frihet i Sverige trots att de tillhört en av världens mest brutala terrorgrupper. Fem förundersökningar om krigsbrott mot IS-kvinnor som återvänt till Sverige de senaste två åren har lagts ned i brist på bevis. SVT uppger att de ska utredas för krigsbrott men när de anslöt sig till IS hade Sveriges nya lag som förbjuder samröre med terrororganisationer inte trätt i kraft.

Dumpar sina mobiltelefoner

– Flera utredningar har redan lagts ner. Mycket har att göra med att de inte har behållit sina mobiler och så vidare. Det handlar om att kunna hitta fotobevis som kan användas i en rättegång, säger terrorexperten Magnus Ranstorp.

SVT uppger att administrationen i norra Syrien klassar kvinnorna som ett säkerhetshot på grund av deras ännu starka koppling med Islamiska staten. De anklagas för medverkan till folkrättsbrott. En av kvinnorna anklagas för att ha rekryterat unga kvinnor från Västsverige till IS rapporterar SVT.

Finns ingen quick-fix

TT har ställt frågan till Center mot våldsbejakande extremisms chef Jonas Trolle om Sverige har verktyg avseende program för avradikalisering.

– Det är ingenting som låter sig göras snabbt och det beror också på hur pass radikaliserade människor är. Det finns ingen quick-fix, framhåller Trolle.

ANALYS

Detta handlar om terrorgruppen IS – en av världens värsta tänkbara terrorgrupper som genomfört helt ofattbara brott mot oskyldiga människor. Det är så hemska brott att man kan inte ens tänka på dem utan att må dåligt. En rad rapporter klarlägger att de kvinnliga IS-terroristerna hade en mycket viktig roll i terrorgruppens aktiviteter.

Sveriges statsminister Stefan Löfven tog del av IS grymheter mot utsatta kvinnor – det mest vedervärdiga han någonsin hade läst sa han.

Alldeles förfärligt

Att dessa terrorister nu ser ut att få leva fritt i Sverige är något som en majoritet av svenska folket torde uppfatta som alldeles förfärligt, sjukt och obehagligt. För att inte tala om de som flydde från terroristerna. Kvinnorna uppger till Sveriges Radio att de är ångerfulla. Ångerfulla? Att bidra till fruktansvärda massmord, tortyr och gräsligheter mot mänskligheten är inget man kan ångra i efterhand.

Foto: Wilson Center, isis video maj 2020

[yop_poll id="597"]

30nov2025

Sveriges politik får kritik från finskt håll – ”fungerar sällan”

2025 11 30

Sverige får kritik från finskt håll.

Kritiken gäller den svenska bostadsmarknaden som skiljer sig på flera sätt från den finska.

Riktningen för den svenska politiken kring bostäderna har sina rötter i 1930-talets folkhemsbygge, och det är hög tid att en ny linje tas ut.

Den analysen gör en rådgivare inom penningpolitik och forskning vid den finska riksbanken, Finlands bank, som inriktat sig mot just bostadsmarknaden.

– I Sverige har man universalismen som en bärande bostadspolitisk idé, medan man i Finland haft en mer selektiv och marknadsorienterad syn på bostadspolitiken. På sätt och vis kan man säga att bostadsmarknaden i Finland är mer en marknad än vad den är i Sverige, säger rådgivaren Essi Eerola, till DN.

”Fungerar sällan”

Finland och Sverige har många likheter, men också många skillnader när det kommer till politiken kring bostäderna.

I grannlandet Finland har bostadspolitiken varit inriktad på att lösa bostäder till de i samhället som har störst behov av stöd.

I Sverige har man oftast satsat på storskaliga samhällsdrivna program som riktar sig till alla, menar Essi Eerola.

– Universalismen som idé är vacker men den fungerar sällan så som man tänkt sig, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Ica-butik går i konkurs

Byggföretagens behov

Branschorganisationen Byggföretagen anser också att Sverige behöver se över sin bostadspolitik för att kunna möta framtidens behov.

– Inom tio år blir vi 11 miljoner invånare. Befolkningstillväxten skapar goda möjligheter för ökad sysselsättning och förbättrad skattekraft, uppger organisationen Byggföretagen.

– Trots det stora behovet av bostäder tappar byggandet fart. För att kunna upprätthålla en hög och jämn byggtakt krävs bostadspolitiska reformer.

Förslag från branschen

Från branschorganisationens sida vill man se flera ändringar framöver, vilka finns mer utförligt beskrivna på Byggföretagens hemsida.

- Förtydligat förbud mot kommunala särkrav
- Transparent marktilldelning
- Översyn av kreditrestriktioner och undantag för förstagångsköpare
- Subventionerat bosparande
- Hyrköp som ny upplåtelseform
- Förändrad fastighetsavgift
- Sänkt reavinstbeskattning
- Friare hyressättning
- Tillfälligt omställningsstöd
- Sociala bostadskontrakt

Källa: Byggföretagen

LÄS OCKSÅ: Meddelande dyker upp i mejlkorgen - radera det direkt

Foto: Försvarsministeriet Finland

Text: Redaktionen


30nov2025

Nya villkor för boende i bostadsrätt – förslaget på bordet

2025 11 30

I somras initierade regeringen en utredning kring bostadsrätter.

Uppdraget gavs till en utredare som skulle göra en snabbspårsutredning.

Nu har regeringen mottagit en rapport med flera förslag som är tänkta att öka tryggheten för boende i bostadsrätter.

Ökad trygghet

Förslagen i rapporten syftar till att motverka brottslig verksamhet i anknytning till bostadsrätter.

– Den innehåller förslag som ger bostadsrättsföreningar utökade möjligheter att säga upp bostadsrättshavare som begår brott och att neka medlemskap när någon som ska använda lägenheten har begått brott. Syftet är att öka tryggheten i och kring bostadsrätter, uppger regeringen.

Förslagen

I rapporten som regeringen nu ska ta ställning till finns bland annat förslag om att:

- Bostadsrättshavare ska kunna sägas upp på grund av brott som begås på ett längre avstånd från lägenheten än i dag, till exempel i en lekpark eller på ett torg.

- Tröskeln för när en lägenhet får sägas upp på grund av att den används för brott sänks, och bostadsrättshavarens ansvar för trygghet i huset skärps.

- Möjligheterna att neka medlemskap i en bostadsrättsförening när någon som ska använda lägenheten har gjort sig skyldig till brott, förtydligas och skärps.

Lagen föreslås börja gälla den 1 januari 2027.

LÄS OCKSÅ: Ica-butik går i konkurs

Ansiktsigenkänning

I veckan kom också beskedet att regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag på en ny lag som ger polisen möjlighet att använda AI-teknik för ansiktsigenkänning.

Förhoppningen är att lagen ska hjälpa till att bekämpa allvarlig brottslighet, som människohandel, mord och handel med narkotika och vapen.

– För att trycka tillbaka gängkriminaliteten och återupprätta tryggheten i samhället måste polisen ha tillgång till effektiva verktyg, säger justitieminister Gunnar Strömmer, i ett uttalande.

– Den föreslagna lagen om användning av AI för ansiktsigenkänning i realtid är ytterligare ett viktigt steg för att ge polisen efterfrågade verktyg för att effektivt bekämpa allvarlig brottslighet. Samtidigt säkerställer vi att rättssäkerheten och den personliga integriteten värnas.

LÄS OCKSÅ: Meddelande dyker upp i mejlkorgen - radera det direkt

Foto: MKB

Text: Redaktionen