JUST NU: Terrorhotet mot Sverige ökar

En undergrupp till Säkerhetspolisen rapporterar om ett ökat terrorhot mot Sverige från personer som sympatiserar med våldsbejakande högerextremism.

2022 04 21

Idag offentliggörs en helårsbedömning av hur hotet för terrordåd mot Sverige bedöms 2022. 

Den samlade bedömningen är att hotet har ökat under de senaste åren, och troligen kan öka ytterligare, rapporterar Sveriges Radio.

Trolig risk

Hotet bedöms ligga på en trea på en femgradig skala, vilket innebär att det finns trolig risk för att ett attentat kan ske. 

Bakom bedömningen står Nationellt centrum för terrorhotbedömning, NCT, en grupp placerad hos Säkerhetspersonalen med personal bland annat från Försvarets radioanstalt (FRA) och militären.  

“Uppåtgående trend”

– Tittar man på Sverige kan man se en troligt uppåtgående trend gällande terrorattentat från individer som har tagit till sig en våldsbejakande högerextremistisk ideologi. Vår bedömning är att under 2022 kommer den här trenden troligen stabiliseras och till och med möjligen öka något, säger Ethel Limén, chef på NCT, till SR.

Enskilda individer

Enligt rapporten är det mest sannolikt att ett terrordåd utförs av en enskild person som agerar självständigt, alternativt i mindre grupp, och med enklare medel.

Islamistisk terrorhot svalnat

NCT meddelar också att det islamistiska terrorhotet svalnat sedan IS förlorade sitt kalifat. Däremot varnar myndigheten för att grupper som just IS eller al-Qaida fortfarande kan fungera som inspiration för nya dåd.

I synnerhet om Sverige förknippas med händelser som anses kränkande för muslimer.

Kan blossa upp igen

Efter påskhelgens koranbränningar på flera platser i Sverige av Rasmus Paludan och hans parti Stram Kurs tyder mycket på att det är en händelse som har lett till just sådana uppfattningar i andra länder.

I Irans huvudstad Teheran samlades demonstranter häromdagen för att protestera mot svenska regeringen utanför Sveriges ambassad i staden.

Uppviglade till våld

Bland annat ropades slagord som “De som förolämpar koranen måste fördömas”, rapporterar Dagens Nyheter.

Tidningen har också avslöjat att utländska konton från arabländer bidragit till att uppvigla till våld på sociala medier i samband med påskkravallerna.

Irak varnade Sverige

Nyheterna om koranbränningarna i Sverige har spridits över hela världen. Flera länder i Mellanöstern, bland annat Saudiarabien och Egypten, har enligt Svenska Dagbladet fördömt händelserna.

Irak kallade i söndags även till möte vid den svenska ambassaden i Bagdad och varnade för att bränningarna riskerar allvarliga följder för Sverige och dess relation till muslimska länder.

Foto: SÄPO

Text: Redaktionen


16 november 2025

JUST NU: Putin nekar – “Vi ville bara hjälpa”

2025 12 04

Vladimir Putin nekar till att Ryssland annekterat Krym.

Ryssland inledde sin fullskaliga invasion av Ukraina i februari 2022.

Men redan år 2014 annekterade Ryssland Krym.

Nu nekar Vladimir Putin till att det har hänt – och säger att Ryssland bara ville hjälpa invånarna på halvön.

Putin nekar

Ryssland bröt mot internationell lag och skapade geopolitiska spänningar i och med annekteringen av Krym.

Något sådant vill inte Vladimir Putin påminnas om.

– Vi annekterade inte Krym. Jag vill vara tydlig med detta, hävdar den ryska ledaren.

– Vi kom helt enkelt för att bistå människor som inte ville se sina liv och framtider lämnas åt nåderna hos dem som iscensatte kuppen i Ukraina.

Fortsatt krig

Rysslands brutala anfallskrig i Ukraina fortsätter utan tydligt slut i sikte – om än fredsförhandlingar pågår.

Intensiva strider pågår längs med frontlinjen i öst – samtidigt som Ukraina återkommande riktar drönaranfall mot militära mål och energiinfrastruktur på den rysk-ockuperade halvön.

Läs mer: Ukrainska barn kidnappade – skickas till annat land än Ryssland

Natos ord

För sex år sedan påminde Nato omvärlden om Rysslands olagliga annektering av Krym.

– Ryssland använde våld mot Ukraina för att illegalt annektera Krym, framhöll Nato då.

– Denna kränkning av Ukrainas suveränitet och territoriella integritet är ett allvarligt brott mot internationell lag och en stor utmaning för den euroatlantiska säkerheten. Vi fördömer starkt denna handling, som vi inte erkänner och inte kommer att erkänna.

Putins mål

Vladimir Putin har gjort tydligt att han inte har för avsikt att sluta kriga förrän hela Donbass är ryskt.

Samtidigt pågår amerikansk medling där intensivt arbete just nu pågår för att försöka hitta ett slut på kriget.

Än så länge har dock inga konkreta framsteg gjorts.

Läs mer: En av Rysslands största producenter under attack

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


4dec2025

Ny jättesatsning på elbilarna – gäller från 1 februari

2025 12 04

Regeringen fattar beslut om en ny satsning på elektrifieringen av den svenska bilflottan.

Beslutet, som presenterades under eftermiddagen, syftar till att påskynda utbyggnaden av infrastruktur för laddning av elbilar runt om i Sverige.

– Utbyggd laddinfrastruktur är helt avgörande för en fortsatt elektrifiering av fordonsflottan. Klimatklivet är ett av regeringens viktigaste stöd för att påskynda utbyggnaden av laddinfrastruktur i hela vårt avlånga land, säger klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari, i ett uttalande.

Ändrar stödet

Dagens beslut innebär att det ekonomiska stödet för utbyggnad av laddinfrastruktur breddas och innefattar fler, vilket kommer både personbilstrafiken och lätta lastbilar till dels.

Ändringen gäller från och med den 1 februari.

– Det handlar om att bredda det så kallade Ladda bilen-stödet till fler sökande och användarområden, framhåller regeringen.

– Ändringarna innebär bland annat att stora aktörer som fastighetsbolag ska kunna söka stödet. Det blir också möjligt att söka stödet för laddinfrastruktur vid gästparkeringar, som vid hotell och campingar.

LÄS OCKSÅ: Kraftigt ras på bilmarknaden

”Största satsningarna någonsin”

Stödet för utbyggnad av elbilsladdstationer är en del av stödet Klimatklivet och administreras av Naturvårdsverket.

Bostadsrättsföreningar, företag och andra organisationer kan söka stödet för att bygga laddstationer vid bostäder och arbetsplatser.

Under 2024 beviljades stöd till runt 43 000 laddplatser och en total summa på omkring en halv miljard kronor.

– Under den här mandatperioden gör vi de största satsningarna någonsin. Nu breddar vi stödet så fler stora aktörer får incitament att installera den laddinfrastruktur som omställningen kräver, säger Romina Pourmokhtari.  

Gör ytterligare satsningar

Samtidigt som regeringen breddar stödet till utbyggnaden av laddinfrastrukturen så görs också ytterligare satsningar på Klimatklivet.

– I budgetpropositionen för 2026 föreslås anslaget att öka med 1,5 miljarder kronor till totalt cirka 4,5 miljarder kronor, uppger regeringen.

LÄS OCKSÅ: EBBA BUSCH: ”Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Foto: Elima Mwinyipembe Regeringskansliet resp K. Media

Text: Redaktionen