JUST NU: Terrorhotet mot Sverige ökar

En undergrupp till Säkerhetspolisen rapporterar om ett ökat terrorhot mot Sverige från personer som sympatiserar med våldsbejakande högerextremism.

2022 04 21

Idag offentliggörs en helårsbedömning av hur hotet för terrordåd mot Sverige bedöms 2022. 

Den samlade bedömningen är att hotet har ökat under de senaste åren, och troligen kan öka ytterligare, rapporterar Sveriges Radio.

Trolig risk

Hotet bedöms ligga på en trea på en femgradig skala, vilket innebär att det finns trolig risk för att ett attentat kan ske. 

Bakom bedömningen står Nationellt centrum för terrorhotbedömning, NCT, en grupp placerad hos Säkerhetspersonalen med personal bland annat från Försvarets radioanstalt (FRA) och militären.  

“Uppåtgående trend”

– Tittar man på Sverige kan man se en troligt uppåtgående trend gällande terrorattentat från individer som har tagit till sig en våldsbejakande högerextremistisk ideologi. Vår bedömning är att under 2022 kommer den här trenden troligen stabiliseras och till och med möjligen öka något, säger Ethel Limén, chef på NCT, till SR.

Enskilda individer

Enligt rapporten är det mest sannolikt att ett terrordåd utförs av en enskild person som agerar självständigt, alternativt i mindre grupp, och med enklare medel.

Islamistisk terrorhot svalnat

NCT meddelar också att det islamistiska terrorhotet svalnat sedan IS förlorade sitt kalifat. Däremot varnar myndigheten för att grupper som just IS eller al-Qaida fortfarande kan fungera som inspiration för nya dåd.

I synnerhet om Sverige förknippas med händelser som anses kränkande för muslimer.

Kan blossa upp igen

Efter påskhelgens koranbränningar på flera platser i Sverige av Rasmus Paludan och hans parti Stram Kurs tyder mycket på att det är en händelse som har lett till just sådana uppfattningar i andra länder.

I Irans huvudstad Teheran samlades demonstranter häromdagen för att protestera mot svenska regeringen utanför Sveriges ambassad i staden.

Uppviglade till våld

Bland annat ropades slagord som “De som förolämpar koranen måste fördömas”, rapporterar Dagens Nyheter.

Tidningen har också avslöjat att utländska konton från arabländer bidragit till att uppvigla till våld på sociala medier i samband med påskkravallerna.

Irak varnade Sverige

Nyheterna om koranbränningarna i Sverige har spridits över hela världen. Flera länder i Mellanöstern, bland annat Saudiarabien och Egypten, har enligt Svenska Dagbladet fördömt händelserna.

Irak kallade i söndags även till möte vid den svenska ambassaden i Bagdad och varnade för att bränningarna riskerar allvarliga följder för Sverige och dess relation till muslimska länder.

Foto: SÄPO

Text: Redaktionen


“Chockvåg” i Ryssland – “Ingen har pengarna som krävs”

2026 08 08

Ukrainas attacker mot Wildberries-lager sätter spår.

Ukraina har genomfört en rad attacker mot lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries.

I bland annat St. Petersburg, Krasnodar, Jekaterinburg och utanför Moskva har “Rysslands Amazon” fått besök av ukrainska drönare.

Över en miljon kvadratmeter av lageryta ska ha förstörts, rapporterar Reuters.

Attackerna skickar chockvågor genom Rysslands detaljhandel och påverkar inte bara franchisetagare utan även tiotusentals småföretag som förlitar sig på Wildberries för att sälja sina produkter online.

“Ingen har pengarna”

Franchisetagare och småföretag förlorar stora pengar på grund av attackerna.

Så här låter det från en källa nära Kreml:

– Det kommer att bli en våg av konkurser. Ingen har så mycket pengar som krävs för att stötta säljarna – det handlar om hundratals miljarder rubel. Det är en allvarlig smäll mot ekonomin, säger källan.

Hög inflation

Den ryska centralbankschefen Elvira Nabiullina fruktar samtidigt att attackerna kan få fart på den redan höga inflationstakten i landet.

Och då kan ekonomin bromsas ytterligare.

Ekonomen Elina Ribakova förklarar.

– Även om den ryska ekonomin sannolikt kommer att visa nolltillväxt i år, och befann sig i en avmattning under det första kvartalet, är inflationen fortfarande hög. Därför skulle varje liten chock kunna tvinga centralbanken att antingen sakta ner sänkningarna avsevärt eller till och med stoppa dem helt. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Attackerades igår

Så sent som igår attackerades Wildberries i Jekaterinburg.

En kraftig brand utbröt i ett av kedjans logistikcenter beläget omkring 2 000 kilometer från den ukrainska gränsen, rapporterar Moscow Times.

1,18 miljoner

Satellitbilder visar att minst 1,18 miljoner kvadratmeter av Wildberries lageryta – vilket motsvarar mer än 20 procent av bolagets totala kapacitet – har skadats eller förstörts sedan kampanjen inleddes.

Attacker mot Wildberries har bland annat registrerats i Jekaterinburg, Izhevsk, St. Petersburg, Krasnodar, Ryazan, Penza, Volgograd och utanför Moskva.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


7 augusti 2026

Sydkorea går in och räddar Ryssland

2026 08 07

Ryssland får hjälp från oväntat håll.

Historiskt har den ryska energiindustrin varit en av världens dominanter.

Landet har sålt sin olja världen över. Men den senaste tiden har rollerna blivit omvända.

Nyligen började Ryssland köpa bränsle från flera olika länder, för att täcka upp för den stora bristen i landet. Bland annat från Indien.

– Detta är en ironisk vändning, eftersom raffinerad rysk olja nu skickas tillbaka från det land som sedan 2022 har blivit Rysslands främsta sjöburna importör av råolja, skriver RBC Ukraine.

Sydkorea skickar fartyg

Nu kan ytterligare ett land läggas till listan, över stater som går in och räddar upp den ryska bränslekrisen.

Omkring 30 000 ton bränsle har skickats från Sydkorea till Ryssland, rapporterar Reuters.

Två stora tankers lastade med diesel och flygbränsle har tagit sikte på en rysk hamn i Fjärran Östern. Ett av fartygen har redan kommit fram och det andra närmar sig och förväntas lasta av under de kommande dagarna.

Putin har erkänt

I slutet av juli erkände Putin för första gången svårigheter på den ryska bränslemarknaden.

Ukrainas attacker har slagit ut omkring 30 procent av Rysslands kapacitet på landets oljeraffinaderier, enligt Financial Times.

Dessutom har ett exportförbud införts för bränsle.

ANDRA LÄSER: Tyskt jättefartyg attackerat

Tillåter försäljning igen

I veckan kom beskedet att Ryssland fortsättningsvis kommer tillåta produktion, import och försäljning av bensin med de äldre miljöklasserna, som sedan länge varit förbjudet.

Det tillfälliga tillståndet gäller till sommaren 2027.

– Det beslut som har fattats är av tillfällig karaktär. Det syftar till att säkerställa en stabil försörjning av den inhemska marknaden med fordonsbränsle och förhindra en eventuell brist, betonar det ryska energidepartementet och tillägger att det är en ”krisåtgärd”, rapporterar oberoende Moscow Times.

Samtidigt har importen av både bensin och diesel från de allierade grannarna i Belarus nått rekordnivåer den senaste månaden.

LÄS OCKSÅ: Beskedet: Ukraina bygger eget supervapen 

Foto: D. Bernard resp President of Russia Office

Text: Redaktionen