Terrorgrupp hotar slå till ikväll – “döda dem alla”

2024 04 09

Islamiska staten hotar att attackera tre europeiska huvudstäder ikväll och imorgon.

Terrorgruppen har publicerat ett plakat online föreställandes en beväpnad och maskerad man.

– Döda dem alla, står det i illustrationen enligt spanska tidningen Marca.

I samma kommunikation pekas fyra platser ut i Madrid, London och Paris.

Det handlar om arenorna där kvartsfinalerna ska spelas i den europeiska fotbollsturneringen Champions League på tisdags- respektive onsdagskvällen.

Samtliga nämns vid namn och gäller följande:

- Emirates Stadium (London)

- Parc de Prince (Paris)

- Metropolitano Arena (Madrid)

- Santiago Bernabeu (Madrid)

Betraktas som högriskmatch

Enligt Marca har det påstådda hotet tagits emot av de spanska säkerhetsstyrkorna och kommunicerats till Real Madrid som spelar på Santiago Bernabeu mot Manchester City ikväll.

– För tillfället har ingenting förändrats när det gäller organisationen för evenemanget, framhåller den spanska tidningen.

Matchen är sedan tidigare betraktad som en högriskmatch av det spanska utrikesdepartementet och är redan belagd med särskilda övervakningsåtgärder.

Fattar beslut på tisdagen

Regeringen i Spanien uppges också vara medvetna om hotet.

Det utesluts inte att extra säkerhetsåtgärder kommer att vidtas, ett beslut som kommer att fattas på regeringens säkerhetsmöte under tisdagsförmiddagen.

Real Madrid framhäver att man organiserat flera matcher tidigare under liknande situationer.

– Även om det är sant att scenariot som presenteras inte är detsamma efter det direkta hotet som mottogs, understryker Marca.

Siktar in sig "mjuka mål"

Den digitala affischen från IS har spridits genom den så kallade Al Azaim-stiftelsen.

Terrorgruppen har vid flera tillfällen deklarerat att man siktar in sig på vad man kallar “mjuka mål”, som exempelvis stora sportevenemang.

I slutet av förra månaden tog samma organisation på sig ansvaret för den attack som utfördes mot ett konserthus i Moskva när 139 personer dödades.

Enligt den spanska tidningen har alla inblandade parter som jobbar med säkerheten “absolut tilltro till att de har läget under kontroll”.

– Det finns ingen anledning till larm, men det finns anledning att vara uppmärksam och fördubbla vår vaksamhet, skriver Marca.

Fakta: tisdagens och onsdagens matcher i Champions League

Tisdag 21.00:

Arsenal – Bayern München (Emirates Stadium, London)

Real Madrid – Manchester City (Santiago Bernabeu, Madrid)

Onsdag 21.00:

Paris Saint-Germain – Barcelona (Parc de Prince, Paris)

Atlético Madrid – Dortmund (Metropolitano Arena, Madrid)

Foto: V. Reyes

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 23

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


Globalt mobilmärke går i graven – efter 20 år

2026 01 22

En teknikjätte slutar tillverka mobiler.

Den internationella mobiltillverkaren Asus bekräftar att de lägger ned sin mobilverksamhet.

Detta efter två decennier på telefonmarknaden, rapporterar PC Mag.

Slut på en era

Asus bekräftar att företaget inte kommer att lansera några nya mobiltelefoner under 2026, vilket i praktiken innebär ett slut för både Zenfone‑serien och speltelefonerna ROG Phone.

Den globala mobilverksamheten som pågått i över 20 år trappas nu ner kraftigt.

– Vi kommer inte längre att lägga till nya mobilmodeller i framtiden, säger Asus styrelseordförande Jonney Shih.

De senaste lanseringarna – Zenfone 12 Ultra och ROG Phone 9 – som båda släpptes under 2025 och även säljs i Sverige, blir därmed de sista modellerna i sina respektive serier.

LÄS MER: Moskva varnar Tyskland – lovar att slå tillbaka

Fokus på AI

I ett officiellt uttalande bekräftar Asus att det inte bara handlar om en “paus”, utan om en strategisk riktning där mobiltelefoner inte längre är centrala för företagets framtid.

Nyheten slår hårt mot spelintresserade användare.

ROG Phone har under lång tid varit ett förstahandsval för dem som söker maximal prestanda, effektiv kylning och stort batteri.

Med nedläggningen tvingas samma målgrupp nu vända sig till andra toppmodeller på marknaden.

Beslutet kommer i samband med att Asus omprioriterar sina resurser mot andra teknologier, däribland artificiell intelligens, robotik och avancerade PC‑produkter.

– Den hårda konkurrensen och marknadens utveckling gör det svårt att fortsätta driva en lönsam mobildivision, säger Shih.

Asus kunder påverkas

För den som redan äger en Asus-mobil förändras ingenting omedelbart.

Företaget har lovat att fortsatt erbjuda service, garanti och mjukvaruuppdateringar under en period framöver, men hur länge det ”ett tag” egentligen varar vill Asus inte specificera.

För svenska och internationella kunder innebär dock beskedet att det inte kommer några nya telefoner från märket, och återförsäljare förbereder sig för att fasa ut lagret när befintliga enheter säljs slut.

LÄS MER: Klassisk butik i konkurs – efter nästan 100 år

Foto: A. Shvets

Text: Redaktionen