Terrorgrupp hotar slå till ikväll – “döda dem alla”

2024 04 09

Islamiska staten hotar att attackera tre europeiska huvudstäder ikväll och imorgon.

Terrorgruppen har publicerat ett plakat online föreställandes en beväpnad och maskerad man.

– Döda dem alla, står det i illustrationen enligt spanska tidningen Marca.

I samma kommunikation pekas fyra platser ut i Madrid, London och Paris.

Det handlar om arenorna där kvartsfinalerna ska spelas i den europeiska fotbollsturneringen Champions League på tisdags- respektive onsdagskvällen.

Samtliga nämns vid namn och gäller följande:

- Emirates Stadium (London)

- Parc de Prince (Paris)

- Metropolitano Arena (Madrid)

- Santiago Bernabeu (Madrid)

Betraktas som högriskmatch

Enligt Marca har det påstådda hotet tagits emot av de spanska säkerhetsstyrkorna och kommunicerats till Real Madrid som spelar på Santiago Bernabeu mot Manchester City ikväll.

– För tillfället har ingenting förändrats när det gäller organisationen för evenemanget, framhåller den spanska tidningen.

Matchen är sedan tidigare betraktad som en högriskmatch av det spanska utrikesdepartementet och är redan belagd med särskilda övervakningsåtgärder.

Fattar beslut på tisdagen

Regeringen i Spanien uppges också vara medvetna om hotet.

Det utesluts inte att extra säkerhetsåtgärder kommer att vidtas, ett beslut som kommer att fattas på regeringens säkerhetsmöte under tisdagsförmiddagen.

Real Madrid framhäver att man organiserat flera matcher tidigare under liknande situationer.

– Även om det är sant att scenariot som presenteras inte är detsamma efter det direkta hotet som mottogs, understryker Marca.

Siktar in sig "mjuka mål"

Den digitala affischen från IS har spridits genom den så kallade Al Azaim-stiftelsen.

Terrorgruppen har vid flera tillfällen deklarerat att man siktar in sig på vad man kallar “mjuka mål”, som exempelvis stora sportevenemang.

I slutet av förra månaden tog samma organisation på sig ansvaret för den attack som utfördes mot ett konserthus i Moskva när 139 personer dödades.

Enligt den spanska tidningen har alla inblandade parter som jobbar med säkerheten “absolut tilltro till att de har läget under kontroll”.

– Det finns ingen anledning till larm, men det finns anledning att vara uppmärksam och fördubbla vår vaksamhet, skriver Marca.

Fakta: tisdagens och onsdagens matcher i Champions League

Tisdag 21.00:

Arsenal – Bayern München (Emirates Stadium, London)

Real Madrid – Manchester City (Santiago Bernabeu, Madrid)

Onsdag 21.00:

Paris Saint-Germain – Barcelona (Parc de Prince, Paris)

Atlético Madrid – Dortmund (Metropolitano Arena, Madrid)

Foto: V. Reyes

Text: Redaktionen


28 januari 2026

Massflykt från Gmail – nu kan användare tvingas betala

2026 01 29

Europeiska användare lämnar Gmail och andra amerikanska mejltjänster.

Det uppger it-experten Petteri Järvinen i en intervju med Hufvudstadsbladet.

Massflykten är den del av en större bojkott mot amerikanska produkter.

"Varför skulle e-post vara gratis?"

Användare som söker efter alternativ till de amerikanska tjänsterna bör dock vara beredda att öppna plånboken. Järvinen förutspår att många mejltjänster kommer att börja ta betalt inom snar framtid.

– Om vi inte är beredda att betala, hamnar vi lätt i knät på Google eller Microsoft. Vill vi ha europeiska alternativ måste vi vara beredda att betala några euro i månaden, säger han till tidningen.

Järvinen påpekar att det innebär kostnader att driva mejltjänster. Hantering av lagringsutrymme, brandväggar och kapacitet är inte gratis.

– Vi betalar för bussbiljetter och andra tjänster, varför skulle e-post vara gratis? frågar sig experten.

Reklamfria alternativ kostar

Mejltjänster som schweiziska Proton Mail och tyska Tutanota har fått mängder av nya användare de senaste månaderna. De europeiska alternativen erbjuder än så länge gratisversioner, men den som vill slippa reklam måste betala 3–4 euro per månad.

LÄS MER: Bakslag för Coop – bland de sämsta i hela Europa

Amerikanska techjättar dominerar

Sverige och andra europeiska länder är i dag extremt beroende av amerikanska techbolag.

Den amerikanska dominansen utgör ett hot mot Sverige och andra europeiska länder.

– 70 procent av alla molntjänster i EU levereras av amerikanska bolag. Tre amerikanska företag – Amazon, Google och Microsoft – skulle kunna stänga kontinenten digitalt, har Expressens ledarsida varnat för.

Särskilt beroende är svenska myndigheter och företag av den amerikanska techjätten Microsoft, som bland annat äger den populära mejltjänsten Hotmail.

– Såväl privata företag som myndigheter och kommuner är beroende av de amerikanska tjänsterna, och då inte minst Microsoft, för mejlande, digitala möten och informationslagring. Om Microsoft stängdes ner i dag skulle den svenska statsapparaten lamslås, skriver Expressens ledarredaktion.

LÄS OCKSÅ: ”Många är inte förberedda” – världsvaluta i fara

Foto: S. Feyissa

Text: Redaktionen


28 januari 2026

LARMET: ”Bensin- och dieselbilar i fritt fall”

2026 01 29

Bilmarknaden växer i Europa.

Antalet nyregistrerade bilar i EU ökade med 1,8 procent 2025 jämfört med föregående år.

Det visar färsk statistik från ACEA (European Automobile Manufacturers Association), som förenar Europas 17 största tillverkare av bilar, lastbilar, skåpbilar och bussar.

Tillväxten för elbilar sticker ut i statistiken. Under 2025 stod elbilar för 17,4 procent av EU:s marknadsandel, jämfört med 13,6 procent året innan.

Hybridbilar stod för 34,5 procent av marknaden och förblir därmed det föredragna valet bland EU:s bilförare. 

Samtidigt sjönk den sammanlagda marknadsandelen för bensin- och dieselbilar kraftigt – från 45,2 procent 2024 till 35,5 procent 2025.

”Fritt fall”

Försäljningen av bensinbilar i EU sjönk med 18,7 procent jämfört med föregående år. Trenden syns på alla större marknader. Frankrike upplevde den brantaste nedgången, med 32 procent, följt av Tyskland (-21,6 procent), Italien (-18,2 procent) och Spanien (-16 procent).

Samtidigt minskade försäljningen av dieselbilar med hela 24,4 procent under året.

Bilsajten Carup kallar det för ett ”mörkt år” för bilar som drivs av fossila bränslen.

– Försäljningen av bensin- och dieselbilar är fritt fall i Europa, skriver sajtens skribent Maths Nilsson.

TABELL: Antalet nyregistrerade bilar i EU

-  3 733 325 hybridbilar

- 2 889 298 bensin- och dieselbilar

- 1 880 370 elbilar

LÄS MER: ”Många är inte förberedda” – världsvaluta i fara

FAKTA: ACEA

- European Automobile Manufacturers' Association (ACEA) representerar de 17 stora Europabaserade tillverkarna av bilar, skåpbilar, lastbilar och bussar: BMW Group, DAF Trucks, Daimler Truck, Ferrari, Ford of Europe, Honda Motor Europe, Hyundai Motor Europe, Iveco Group, JLR, Mercedes-Benz, Nissan, Renault Group, Stellantis, Toyota Motor Europe, TRATON GROUP, Volkswagen Group och Volvo Group.

Källa: ACEA

LÄS OCKSÅ: Bakslag för Coop – bland de sämsta i hela Europa 

Foto: OKQ8 Scandinavia

Text: Redaktionen