Tar på sig dådet i Moskva

2024 03 23

Terrorgruppen IS tar nu på sig dådet i den ryska huvudstaden.

Tidigare under fredagskvällen ägde en brutal skjutning rum i Moskva.

Det hela utspelade sig i ett konserthus, som även sattes i brand.

Åtminstone 40 personer har dött och över 100 personer har skadats, enligt ryska myndigheter.

Tar på sig dådet

Nu tar terrorgruppen IS på sig dådet i Moskva.

Gruppen har meddelat att de är ansvariga för händelsen där flera kamouflageklädda män tog sig in i konserthuset Crocus City Hall i Krasnogorsk i Moskva för att skjuta ner personer.

Det rapporterar Reuters.

Ukraina anklagades

Kort efter att dådet ägde rum anklagades Ukraina för att ha någonting med det att göra.

Amerikanska tjänstemän framhöll att man inte hade några tecken på att så var fallet, och Ukrainas utrikesministerium släppte ett meddelande direkt efteråt, rapporterar The Guardian.

– Vi anser att sådana anklagelser är en planerad provokation från Kreml för att ytterligare ge bränsle åt anti-ukrainsk hysteri i det ryska samhället, skapa förutsättningar för ökad mobilisering av ryska medborgare för att delta i den kriminella aggressionen mot vårt land och misskreditera Ukraina i det internationella samfundets ögon.

Inga myndigheter har ännu gått med bekräftelse angående vem som bär ansvar.

Får uppdateringar

Flera västerländska aktörer har under den senaste tiden varnat sina invånare för att en attack var nära förestående.

Rysslands ledare Vladimir Putin har under kvällen hållits uppdaterad om vad som pågår.

– Vladimir Putin informerades om början av skottlossningen under de första minuterna av vad som hände i Crocus stadshus, framhåller Kreml enligt Reuters.

– Presidenten får hela tiden information om vad som händer och om de åtgärder som vidtas genom alla relevanta tjänster. Statschefen gav alla nödvändiga instruktioner.

Borgmästaren beklagar

Moskvas borgmästare Sergei Sobyanin har under kvällen uttalat sig.

– Jag är ledsen för offrens nära och kära, säger han.

Under kvällen har bilder spridits på sociala medier som visar fullständig panik i samband med skottlossningen och branden i den ryska huvudstaden.

Foto: A. Zarubi

Text: Redaktionen


JUST NU: USA går till attack – 10 000 soldater på plats

2025 10 17

Den amerikanska militären har gått till nytt anfall.

Återigen har USA attackerat ett fartyg i Karibien utanför Venezuela.

Attacken ska ha ägt rum under torsdagen, rapporterar CBS News och Reuters natten till idag.

Det är den sjätte kända båtattacken i regionen sedan september. Nattens anfall är dock den första där det finns överlevande ombord på fartyget, säger en amerikansk tjänsteman till CBS.

Vid de tidigare fem attackerna har samtliga ombord dödats, minst 27 stycken till antalet enligt siffror som Vita huset gått ut med.

"Fair game"

En annan skillnad med den senaste attacken är att USA:s president Donald Trump inte omedelbart kommenterade den. Tidigare har republikanen vid flera tillfällen publicerat videomaterial från attackerna.

Han har även hävdat att fartygen fraktat droger på väg mot USA.

– När de är lastade med droger är de "fair game", och det var alla dessa fartyg, sade Trump i onsdags efter den senaste båtattacken.

10 000 på plats

För två veckor sedan förklarade Donald Trump krig mot de omtalade knarkkartellerna, uppgav New York Times vid tillfället.

Krigsförklaringen ger den amerikanska militären juridisk möjlighet att attackera fartyg i Karibiska havet.

USA har placerat ut åtta krigsfartyg, stridsflygplan och 10 000 soldater och annan militär personal i regionen, rapporterar CBS. Under onsdagen flög amerikanska B-52-bombplan cirka 240 kilometer norr om Venezuelas kust.

Samtidigt bekräftade Trump att han godkänt hemliga CIA-insatser i samma land.

– Jag tror att Venezuela känner av hettan, sade presidenten på en pressträff.

LÄS MER: Natojätte säger nej till Trump – presidenten förbannad

Presidenten: förbereder för invasion

Venezuelas president Nicolás Maduro har förnekat kopplingar till narkotikahandeln. Han har anklagat Trumpregeringen för att försöka störta den venezuelanska regeringen och för att förbereda sig för att invadera landet.

De amerikanska attackerna har även fått inhemsk kritik med argumentet att regeringen behöver tillstånd från kongressen. Mängden bevis för att båtarna fraktar narkotika har också ifrågasatts.

LÄS OCKSÅ: Trump pekar ut president – som kan lösa kriget i Ukraina

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Kan ha hittat svaret – på världen största mysterium

2025 10 16

Dussintals amerikanska militär- och underrättelseveteraner hävdar att de har direkt kunskap om eller erfarenhet av utomjordingar.

Flera av dem har vittnat under ed i USA:s kongress. Mest uppmärksammad blev sannolikt David Grusch, som jobbade 14 år inom den amerikanska underrättelsetjänsten, och som 2023 vittnade om att han hade andrahandsuppgifter på att USA besitter utomjordiska rymdskepp och “döda piloter” och har gjort så sedan 1930-talet.

Men.

De konkreta bevisen saknas. Övertygande bevismaterial på intelligent liv bortom jorden lyser med sin frånvaro.

Och nu kan Nasaforskaren Robin Corbet kanske svara på varför.

Ny teori

Robin Corbet, verksam vid University of Maryland, har nyligen publicerat sin teori.

Han menar att om utomjordingar verkligen finns så är deras teknologi möjligen enbart marginellt bättre än vår egen. Och efter att ha utforskat sin egen kosmiska närhet har de blivit uttråkade och slutat bry sig – vilket gör att vi inte upptäcker dem.

– Tanken är att de är mer avancerade, men inte mycket mer avancerade. Det är som att ha en iPhone 42 snarare än en iPhone 17, säger Robin Corbet till The Guardian.

Utmanar klassisk föreställning

Forskarens teori utmanar den om att utomjordingar skulle besitta överlägsen teknologi och susa omkring i universum på sätt som frångår vår förståelse om fysiska lagar.

Istället föreslår Corbet att Vintergatan är hem för ett mindre antal civilisationer med ganska lik teknologi som den människan har tillgång till.

– Det här känns mer möjligt, mer naturligt, eftersom det inte antyder något särskilt extremt.

LÄS OCKSÅ: Putin hånad i Sankt Petersburg

Lösning på paradoxen?

Robin Corbets hypotes är inte tagen ur luften.

Han har kommit fram till sin teori genom att ha studerat och övervägt forskningens förklaringar till det som kallas för Fermiparadoxen – nämligen bristen på övertygande bevis för utomjordingar samt sannolikheten för dess existens i ett gigantiskt universum.

Michael Garrett, chef för Jodrell Bank Centre for Astrophysics, välkomnar det nya perspektivet.

Men han är inte helt såld.

– Det projicerar en mycket mänsklig likgiltighet på resten av kosmos. Jag har svårt att tro att allt intelligent liv skulle vara så enhetligt tråkigt, säger Garrett till The Guardian.

LÄS MER: Rysk-kinesisk kollaps – Putinregimen bestört

Foto: L. Visions resp U.S. Navy

Text: Redaktionen