Talmansrundorna inledda – Så lär beskedet bli

2021 11 14

Om några timmar väntas ett viktigt besked från talmannen.

Efter att statsminister Stefan Löfven lämnat in sin avskedsansökan inleder talmannen idag så kallade talmansrundor. Det innebär att han kommer att tala med alla partiledare för att skaffa sig en uppfattning om vilken kandidat som har störst chans att bilda regering.

Skall informera Kungen

Varje partiledare får 20 minuter på sig för att redogöra för partiets inställning i statsministerfrågan och regeringsfrågan.

Utöver detta ska Andreas Norlén även samtala med vice talmännen om vägen framåt samt informera Kung Carl XVI Gustaf.

Späckat schema

Så här ser talmannens schema ut idag.

Kl 10.00-10.20 Socialdemokraterna

Kl 10.30-10.50 Moderaterna

Kl 11.00-11.20 Sverigedemokraterna (digitalt)

Kl 11.30-11.50 Centerpartiet

Kl 12.30-12.50 Vänsterpartiet

Kl 13.00-13.20 Kristdemokraterna (digitalt)

Kl 13.30-13.50 Liberalerna

Kl 14.00-14.20 Miljöpartiet

Kl 15.45 Pressträff i riksdagen.

ANALYS

Talmannen lär få ett besked som innebär att en majoritet, det vill säga 175 ledamöter, vill ha Magdalena Andersson (S) som ny statsminister. Men samtidigt lär Andreas Norlén också få besked om att ett av de partier som krävs för att Magdalena Andersson (S) ska uppnå sin majoritet, ännu inte är berett att säga ja.

Talmannens två huvudalternativ

Vänsterpartiet vill ha förhandlingar och förhandlingsresultat som lutar åt vänster innan partiet säga ja och det är en process som kan visa sig ta dagar och kanske rent av veckor.

Den stora frågan i dag är om talmannen kommer att besluta relativt omgående om att hålla en statsministeromröstning eller om han ger Magdalena Andersson (S) ett sonderingsuppdrag.

Kan bli snäv deadline

Sannolikt blir det ett sonderingsuppdrag som i praktiken innebär att Magdalena Andersson (S) kommer att inleda samtal med Vänsterpartiet. Det är också möjligt och enligt min bedömning till och med troligt att hon får en relativt snäv deadline för att på så sätt skapa press på att S och V skrider till verket omgående för att få till en statsministeromröstning relativt snart.

Foto: Riksdagen

[yop_poll id="875"]

JUST NU: Halva världen utan internet

2025 10 29

Två av världens största molnleverantörer, Amazon AWS och Microsoft Azure, upplever omfattande störningar.

Nu saknar halva världen internet, rapporterar brittiska Daily Mail.

– Enorm molnkrasch lämnar halva världen utan internet, skriver tidningen. 

"Anmälningar väller in"

Enligt sajten Downdetector började problemen omkring 17.30 svensk tid. Det har utlöst omfattande internetavbrott hos mängder av stora företag.

– Anmälningar väller in från användare som inte kan komma åt molnanslutna tjänster, webbplatser och appar, rapporterar Daily Mail.

Flera jättar är beroende av molntjänster från AWS och Azure – bland annat Microsoft 365, Xbox, Outlook, Starbucks, Airbnb, Disney och Netflix,

Miljontals företag

Att AWS och Azure kollapsar samtidigt är särskilt alarmerande. Tillsammans driver företagen en stor del av den globala internetinfrastrukturen. Över fyra miljoner företag använder AWS, inklusive 90 procent av världens största företag, rapporterar Daily Mail.

Flera användare utrycker frustration över internetavbrottet i sociala medier.

– Först AWS och nu ligger Azure nere. Jag älskar när stora företag äger hälften av internet!!! är ett av många exempel på ilskna kommentarer.

Svenska sajter påverkas

Flera svenska sajter påverkas också av internethaveriet, rapporterar Expressen.

Bland annat ligger SAS och Systembolagets hemsidor nere.

Stora flygplatser, exempelvis brittiska Heathrow, har också problem med sina webbplatser. 

Uppgifter: Här är orsaken

Enligt Microsoft, som äger Azure, misstänks problemen ha orsakats av en nyligen genomförd konfigurationsändring.

Det finns ingen prognos för när problemen kan vara åtgärdade.

Både AWS och Azure uppger att de arbetar för att lösa problemen. 

Det är inte första gången som AWS upplever stora problem. Kvällens händelsen markerar det andra avbrottet på kort tid för molnleverantören.

LÄS OCKSÅ:

Rysk krigsförbrytare eliminerad

EU-MINISTER HOTAR: ”Jämna Moskva med marken”

Foto: 

Text: Redaktionen


29 oktober 2025

LARMET: Kina kan stänga av svenska fordon

2025 10 29

Ett stort avslöjande i Norge väcker oro över Kinas inflytande över kinesiskt tillverkade fordon i Norden.

Det norska transportföretaget Rutter ligger bakom avslöjandet.

Under sommaren lät företaget i hemlighet transportera två av sina elbussar till staden Drammen.

De två bussarna valdes noggrant ut: den ena var en europeisk elbuss tillverkad av VDL i Nederländerna, den andra en helt ny kinesisk modell från Yutong.

Syftet var att kontrollera om det kinesiska företaget har kapacitet att fjärrstyra eller kontrollera bussarna som kör på norska vägar, rapporterar Aftonposten.

Svaret kom omedelbart.

Den nederländska bussen kunde inte stoppas av tillverkaren – medan den kinesiska bussen kunde stängas av och ta emot programuppdateringar som fick hela systemet att krascha.

– Man kan jämföra det med sin mobiltelefon. Över en natt får man en ny uppdatering – och sedan är skärmen bara svart, säger Arild Tjomsland, oberoende konsult och särskild rådgivare vid Universitetet i Sørøst-Norge, till tidningen.

Kinesiska bussar kör runt i Sverige

Sverige kan drabbas av samma sak. Flera elbussar i landet ägs av kinesiska företag – bland annat rullar bussar av det kinesiska märket BYD på vägarna i Blekinge.  

Yutong har också försökt etablera sig i Sverige.

Vy Flygbussarna började testköra en eldriven buss från företaget mellan Stockholm och Arlanda tidigare i år, rapporterar sajten Trafikforum.

LÄS MER: Hastighetsgräns införs för fotgängare – så fort får man gå

SIM-korten rycker

Efter avslöjandet har Norge vidtagit åtgärder. Bussarnas SIM-kort har tagits bort för att förhindra fjärrstyrning.

I Danmarks kan liknande åtgärder bli aktuella. Över 260 bussar från Yutong rullar på danska vägar, rapporterar DR.

Det gäller dock att inte stirra sig blind på elbussarna.

Jeppe Gaard, trafikdirektör på transportföretaget Movia, anser att alla fordon med kinesisk elektronik bör undersökas.

– Det handlar om vilken reglering som ska gälla när man skyddar digitala enheter som är tillgängliga via internet, och särskilt när de kommer från kinesiska tillverkare. Det är tydligt att det här är något som alla parter behöver tänka på, säger han till DR.

LÄS OCKSÅ: Småsparare varnas: Kan förlora 230 000 kronor

Foto: President of Russia Office resp wal_172619

Text: Redaktionen