Löneökning för svenska folket – flera tusen mer i månaden
Hushållen kan räkna med mer pengar i plånboken under det kommande året.
Det konstaterar Handelsbanken i ett nytt uttalande.
Storbanken pekar på att reallönerna kommer att stiga, vilket i kombination med politiska åtgärder väntas leda till flera tusen kronor mer i plånboken.
– Läget förbättras steg för steg. Hushållen har varit försiktiga efter flera år av upprepade motgångar. När reallönerna nu stiger, räntorna har kommit ner och framförallt finanspolitiken blir mer expansiv stärks köpkraften. Det talar för att konsumtionen ökar och att arbetsmarknaden förbättras under 2026, säger Christina Nyman, Handelsbankens chefsekonom, i en kommentar till prognosen.
Uppemot 3 000 kronor för många
Handelsbanken bedömer att Sveriges BNP kommer att öka med 1,1 procent under 2025 och ytterligare 2,4 procent 2026 respektive 2027.
Dessutom räknar banken med “en ovanligt expansiv budget” inför valåret nästa år. Reformer på över 40 miljarder kronor väntas aviseras för hushållen, som bland annat ska innehålla sänkt inkomstskatt, matmoms, elskatt och förskoleavgift.
– Regeringens hittills aviserade förslag riktade mot hushåll summerar till drygt 46 miljarder kronor och innebär cirka 800 kronor mer per månad för ett snitthushåll, skriver Handelsbanken och fortsätter:
– För en barnfamilj kan effekten bli mer än dubbelt så stor. Tillsammans med stigande reallöner och sänkt boränta kan en barnfamilj få drygt 3 000 kronor mer per månad i ökad köpkraft nästa år. Sammantaget stiger realinkomsterna med denna politik snabbare än normalt så att hushållens konsumtion vänder upp nästa år, trots att hushållen håller uppe sitt sparande.
LÄS MER: Var fjärde svensk riskerar ekonomiskt bakslag – redan i höst
En räntesänkning till
Enligt Handelsbanken väntas Riksbanken sänka räntan i september till 1,75 procent. Det blir troligen sista gången för året.
I övrigt pekar storbanken på att ökningen av reallönerna dock inte räcker för det som kallas för konsumtionsledd återhämtning om inte hushållen också drar ned på sitt sparande, vilket får Handelsbanken att önska fler insatser för just hushållen.
– Den tillfälliga sänkningen av matmomsen kan bidra till högre konsumtion utan att driva på inflationen nästa år, men det finns en risk för att den permanentas och urholkar skatteintäkterna längre fram, säger Christina Nyman.
LÄS OCKSÅ: Norge ändrar elpriset totalt – samma förslag finns i Sverige
Foto: Kraken Images
Text: Redaktionen