Tågkaos i Stockholm

2024 01 09

Det är en händelserik eftermiddag och kväll för tågtrafikanter i Stockholm.

Händelserik i en inte allt för positiv bemärkelse.

Detta då en stor polisinsats i skrivande stund äger rum vid Skanstulls tunnelbana.

Det här har lett till att trafiken längs med den gröna linjen stoppats, något som påverkar många resenärer.

Oklart när trafiken kommer i gång

Vad som har hänt är i skrivande stund inte klarlagt.

– Vi har ingen information om polisens insats. Men vi har personal på plats som hjälper till att skingra resenärer på stationen, säger Karolina Wichman vid SL:s pressjour, till Aftonbladet.

Resenärer åt båda riktningarna är därmed påverkade av händelsen och polisinsatsen.

Enligt SL finns ingen prognos för när trafiken kan rulla i gång som vanligt igen.

Fler problem med tågtrafiken i dag

Insatsen i tunnelbanan är inte det enda problemet som Stockholmsresenärerna får lov att handskas med denna tisdagskväll.

Efter en olycka i höjd med Sollentuna under tisdagseftermiddagen stod trafiken norr om Stockholm helt och hållet stilla.

Däribland Arlanda Express-tågen, vilka flyttar resande till och från flygplatsen.

En linje som är viktig för många som ska hinna med flyget.

– Själva stoppet på banan är mellan Häggvik och Sollentuna. Den information jag har är att det beror på en olyckshändelse, sa Karolina Wichman på SL:s pressjour, till SVT Stockholm.

Många påverkade

Samtliga tåg som gick längs sträckan mellan Stockholm och Uppsala påverkades.

Ersättningsbussar fick trafikera sträckan, bland annat mellan Ulrikdsdal-Rotebro, något som påverkade många resenärer.

Stoppet på sträckan mellan Stockholm och Uppsala hävdes strax efter klockan 19:30, enligt Trafikverkets hemsida.

När gröna tunnelbanelinjen åter är i gång är i skrivande stund fortfarande oklart.

Foto: SL

Text: Redaktionen


JUST NU: Enorma vattenmassor – larm var tredje minut

2025 09 05

Räddningstjänsten har fått larm var tredje minut till följd av stora vattenmassor.

SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i delar av Götaland, västra Svealand och södra Norrland.

På fredagen har det kommer in ett stort antal larm om översvämningar.

Har drabbats hårt

Jönköping har drabbats hårt av regnkaoset.

På eftermiddagen har räddningstjänsten i Jönköping i genomsnitt fått in ett larm var tredje minut till följd av bland annat översvämningar, rapporterar Jönköpings-Posten.

Räddningstjänsten har därför stärkt upp med hjälp av andra räddningsstyrkor.

Detta till följd av att ett tiotal larm om översvämningar inkommit på kort tid, enligt SR.

– Nu resurssätter vi till alla de här händelserna och prioriterar givetvis de samhällsviktiga verksamheterna först, säger vakthavande räddningschef Fredrik Björnberg till radiokanalen.

Flera översvämningar

Regnkaoset och översvämningarna har orsakat problem på flera håll i Jönköping, rapporterar SVT.

På eftermiddagen stängdes Riksväg 27 av vid Rydaholm till följd av att träd fallit ned på vägen. Vattenmassor på vägbanan har också orsakat problem.  

Ett fåtal lägenheter på Dunkehallavägen i Jönköping har också drabbats av översvämning, enligt kanalen.                 

Bussar har också dirigerats om i staden efter att en viadukt svämmat över.

Har utfärdat varning

Sent på eftermiddagen uppges regnet ha upphört i Jönköping, men det fortsätter att regna på andra håll i regionen och i landet.

SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn. Varningen gäller fram till klockan 02 i natt och avser delar av norra Götaland, inre och västra Svealand samt delar av södra Norrland.

Ytterligare en varning har utfärdats för delar av inre och västra Götaland. Den gäller fram till klockan 19 ikväll.

– Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten, skriver SMHI i varningen.

Foto: E. Slavin

Text: Redaktionen


JUST NU: SOS Alarm går ut med viktig information

2025 09 05

SOS Alarm tvingas gå ut med ett viktigt meddelande till svenskarna.

Just nu skickas det ut falska sms till svenskarna som ser ut att komma från SOS Alarm.

Meddelandena handlar om VMA – viktigt meddelande till allmänheten – som SOS Alarm skickar ut vid exempelvis kraftiga bränder.

Larmcentralen understryker att de aldrig bara skickar ut VMA via sms, utan att man bör kolla flera andra kanaler som de går ut i.

Falska sms

SOS Alarms meddelande kommer på fredagseftermiddagen och lyder som följer:

– Just nu florerar falska sms om Viktigt meddelande till allmänheten, VMA, med information som påstås komma från SOS Alarm, framhåller larmcentralen.

Oklart vilka

Viktigt meddelande till allmänheten, VMA, är en del av Sveriges varningssystem för att varna och informera allmänheten vid fara. 

SOS Alarm förmedlar VMA, på uppdrag av regeringen och enligt svensk lag, i samarbete med Sveriges Radios sändningsledning.

Nu har dock personer av oklar anledning börjat skicka ut sådana meddelanden.

Det står i nuläget inte klart vilka det är som ligger bakom de falska sms:en eller vilket syfte de skickas ut i.

“Inte bara sms”

Ett VMA förmedlas aldrig enbart via sms och ett flertal kanaler används för att nå fram till medborgarna, understryker larmcentralen.

Om du fått ett sms om ett VMA så kan du alltid verifiera att det är riktigt genom att lyssna på Sveriges Radio P4. VMA publiceras i följande kanaler:

- Sveriges Radios kanaler samt till medverkande TV-företag och kommersiella radiokanaler.

- Sms.

- 112-appen, Sveriges Radios app SR Play samt Krisinformation.se app.

- I vissa fall används även utomhusvarningssystemet, så kallat Hesa Fredrik, dock inte alltid.

Finns på 113 13

Ytterligare information om ett aktivt VMA finns på Krisinformation.se och det går även att ringa informationsnumret 113 13.

– Sök inte information om VMA på nödnumret 112 som enbart ska användas i nödsituationer vid fara för liv, miljö eller egendom, understryker SOS Alarm.

Foto: J. Leupe

Text: Redaktionen