Tågattacker i Moskva

2024 12 30

Tåg värda miljardbelopp har förstörts i Moskva.

Det brutala kriget mellan Ukraina och Ryssland fortsätter.

Samtidigt verkar olika typer av pro-ukrainska grupper i Ryssland - och nu har några av dessa attackerat tåg i den ryska huvudstaden.

Det rapporterar Kyiv Independent.

Tåg förstörda

Ukrainska partisaner i Moskva satte eld på två lokomotiv som var avsedda för ockuperade regioner i Ukraina.

Medlemmar av Mariupol-motståndsrörelsen förstörde ett elektriskt tåg värt motsvarande 460 miljoner dollar, medan medlemmar av Azov-motståndsgruppen förstörde ett dieseltåg.

Båda tågen förstördes och kan inte repareras.

Inte första gången

Det är inte första gången som pro-ukrainska grupper genomför sabotage på rysk mark.

Ukrainska partisaner har på senare tid gjort anspråk på flera attacker mot rysk infrastruktur, bland annat tidigare denna månad då partisangruppen Atesh sade sig ha saboterat en viktig järnvägslinje som förbinder Moskva och Kursk, vilket störde ryska försörjningslinjer.

Gruppen rapporterade om ett liknande sabotage mot en järnväg i det ockuperade Zaporizjzja Oblast förra månaden.

Fortsatta attacker

Samtidigt fortsätter ryska styrkor att genomföra attacker i flera ukrainska regioner.

– De ryska styrkorna fortsatte sina offensiva operationer längs linjen Kupyansk-Svatove-Kreminna den 29 december, men gjorde inga bekräftade framryckningar, framhåller tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Ryska styrkor fortsatte markattacker nordost om Kharkiv City nära Hatyshche och Vovchansk den 28 och 29 december men gjorde inga bekräftade framryckningar.

Avancerar i Pokrovsk

I Pokrovsk ser det dock ut att gå bättre för ryssarna.

– Ryska styrkor avancerade nyligen i riktning mot Pokrovsk i samband med fortsatta offensiva operationer i området den 29 december, fortsätter ISW.

– Geolokaliserade bilder publicerade den 28 och 29 december indikerar att ryska styrkor nyligen avancerade i industrisektorn i den östra utkanten av Pishchane och i östra Novoyelyzavetivka.

Foto: A. Popov

Text: Redaktionen


JUST NU: Européer rasar mot ny lag – tillåtet i Sverige

2025 07 22

Över en miljon fransmän har skrivit under en protest mot en ny lag.

Det franska parlamentet har röstat igenom en ny lag.

Den nya lagen ger lantbrukare rätt att använda det omstridda bekämpningsmedlet acetamiprid.

Medlet har tidigare varit förbjudet att använda i Frankrike då det kan leda till svåra skador på insekter som bin och humlor.

Lagens förespråkare hävdar att jordbrukare regleras för mycket i Frankrike och att tillåta dem att använda acetamiprid igen skulle minska de begränsningar de står inför, rapporterar franska Le Monde.

Protester

Den nya lagen har mött motstånd och protester.

Den 10 juli startade Eléonore Pattery, en 23-årig student, en namninsamling mot lagen.

– Den här lagen är en farlig handling. För arbetare, människor, ekosystem, ekosystemtjänster och för hela mänskligheten, skriver hon i uppropet.

– Det försvagar näringsvävar och äventyrar stabiliteten i vår miljö – som vi är helt beroende av.

Namnunderskrifterna har strömmat in och under de första 24 timmarna hade över 500 000 personer skrivit under.

Nu är siffran uppe i över 1,5 miljoner underskrifter.

”Angrepp på folkhälsan”

Lagen antogs den 8 juli men har ännu inte trätt i kraft.

– Det är ett frontalangrepp på folkhälsan, den biologiska mångfalden, samstämmigheten i klimatpolitiken, livsmedelstryggheten och det sunda förnuftet, skriver Eléonore Pattery.

Acetamiprid har varit förbjudet i Frankrike sedan 2018, men är fortfarande lagligt inom EU.

Många franska jordbrukare säger att de inte har något alternativ mot skadedjur och att medlet behövs för att kunna möta konkurrensen i Europa, uppger Le Monde.

Laglig i Sverige

I Sverige får acetamiprid användas mot insektsangrepp.

Det är vanligt i odlingar av bland annat äpple, raps och potatis, enligt Jordbruksverket.

Osäkerheten är stor gällande hur acetamiprid påverkar utvecklingen av den mänskliga hjärnan. Detta sedan en studie visat att spår av ämnet påträffats i hjärnan hos mänskliga foster, skriver Le Monde.

Foto: USGC

Text: Redaktionen


JUST NU: EU överväger ”handelsmässigt kärnvapen” mot USA

2025 07 22

Ett växande antal EU-medlemsstater överväger ett drastiskt alternativ som gensvar på Donald Trumps handelstullar.

Det handlar om ett regelverk som går under namnet Anti-coercion instrument (ACI) och som aldrig tidigare använts.

Det trädde i kraft i december 2023 och gör det möjligt för EU att ta till kraftfulla motåtgärder när något land utanför unionen riktar ekonomiskt tvång mot EU eller någon av medlemsstaterna.

Nu överväger flera tunga EU-medlemmar, däribland Tyskland och Frankrike, att aktualisera instrumentet, enligt flera EU-diplomater, uppger Reuters.

Gensvar på tullhot

EU-kommissionen, som förhandlar om handelsavtal för EU:s 27 medlemsländers räkning, verkade vara på väg mot ett avtal där EU fortfarande skulle ha fått en 10-procentig amerikansk tull på större delen av sin export, med vissa eftergifter.

Sådana förhoppningar verkar nu grusas efter president Donald Trumps hot om att införa en 30-procentig tull senast den 1 augusti, och efter samtal mellan EU:s handelskommissionär Maros Sefcovic och amerikanska motparter i Washington förra veckan, skriver Reuters.

ACI

Ekonomiskt tvång syftar till en situation där ett tredjepartsland försöker pressa EU eller en medlemsstat att göra ett särskilt val genom att tillämpa, eller hota om att tillämpa, åtgärder som påverkar handel och investeringar.

Om ACI aktualiseras skulle det kunna medföra en begränsning av amerikanska tillverkares tillgång till EU:s marknad, export- och importbegränsningar på varor och tjänster, samt begränsade utländska investeringar.

– Det beskrivs som ett ”handelsmässigt kärnvapen” som är menat att lösa upp stora handelskonflikter. En sådan konflikt skulle kunna vara 30-procentiga tullar mot EU, uppger CNBC.

Utökat utrymme

ACI ger mycket större utrymme för åtgärder än bara mottullar på amerikansk export.

Förutom tullar på varor omfattar ACI begränsningar av import eller export av varor, t.ex. genom kvoter eller licenser.

Instrumentet har hittills aldrig använts och syftar främst till att ha en avskräckande effekt.

Foto: European Parliament, resp G. S. lanka

Text: Redaktionen