29 juli 2026

Tåg har kolliderat – allvarlig olycka

2023 05 19

En allvarlig olycka har inträffat i Södermanland.

Händelsen har närmare bestämt ägt rum i Hjärmestad utanför Nyköping som ligger längs E4 mellan Norrköping och Södertälje.

Kraschat in i bil

Ett tåg är inblandat i olyckan rapporterar Sörmlandspolisen.

Tåget uppges ha kraschat in i en bil.

– Polis och räddningstjänst har larmats till en kollision mellan tåg och bil.

– Tåget ska enligt uppgift stå kvar på rälsen. Bilen står längre bort, framhåller polisen.

Fastklämd

I bilen färdades fyra personer och tre av dem har lyckats ta sig ut ur fordonet.

Den fjärde personen har dock inte kunnat rädda sig ut på egen hand och medpassagerarna har inte heller kunnat få ut honom.

– En person är fastklämd och ska tas ur.

– Det finns i nuläget ingen prognos för hur lång tid detta tar eller hur länge trafiken påverkas, rapporterar polisen.

Ingen vanlig bil

Senare på fredagskvällen lyckades man till slut få ut den drabbade.

– Transport till sjukhus kommer att ske med ambulans eller ambulanshelikopter utifrån vad som anses lämpligast, förklarar polisen.

Den aktuella olycksbilen klassas inte som en vanlig personbil enligt polisen.

– Bilen, som är registrerad som traktor, kommer att bärgas och tas i beslag för teknisk undersökning.

Trafikstörningar

Det finns i nuläget inga uppgifter om att någon av passagerarna på tåget skall ha kommit till skada i samband med att tåget körde in i bilen.

Trafikverket rapporterar att tågtrafiken nu står still på grund av kollisionen.

Vägtrafiken mellan Norrköping och Stockholm har drabbats av störningar.

– Polisens arbete går nu vidare med att förhöra vittnen och andra personer som kan ha insyn i vad som inträffat, uppger polisen på sin webbsida.

Brand har brutit ut

Polisen och räddningstjänsten i Södermanland har haft en hektisk fredagskväll.

Bland annat brinner det i en bostad i ett flerfamiljshus i Södertälje.

– De boende i huset har själva börjat lämna sina bostäder då det är en del rök i trapphuset, enligt polisen.

Branden är enligt uppgift släckt men det ryker fortfarande. 

– Det finns i nuläget inga uppgifter om skadade personer, betonar polisen.

Arkivfoto: M. Beletti

Text: Redaktionen


18 aug 2026

Jätteökning för ett parti – ny mätning är här

2026 08 18

I Demoskops senaste mätning minskade gapet mellan oppositionen och regeringen  från 7,6 till 3,7 procentenheter.

– Det är en väldig skillnad psykologiskt, i alla fall för partierna, om det är runt 8 eller 4 procentenheters skillnad mellan blocken, konstaterade Demoskops opinionschef Johan Martinsson i en kommentar till SvD.

Nu ökar gapet igen.

Och det med råge.

I en ny mätning från SVT/Verian  får oppositionen (S, MP, C och V) 53,9 procent, jämfört med Tidöpartiernas (M, SD, KD och L) 43,9 procent.

Oppositionens ledning uppgår därmed till hela tio procentenheter.

Rusar i opinionen

Ett parti utmärker sig i mätningen.

Det handlar om Centerpartiet som noterar sitt högsta stöd sedan november 2021. Partiet får 8,0 procent – en ökning med 2,6 procentenheter jämfört med Verians mätning i juli.

– Centerpartiet är sommarens stora vinnare. 2,6 procentenheter är en tydlig ökning och de tar väljare från flera håll. Framför allt från Socialdemokraterna men även från Liberalerna, säger Verians opinionschef Per Söderpalm till SVT.

Han bedömer att C-ledaren Elisabeth Thand Ringqvist har lyckats hamra in budskapet att Centerpartiet är garanten för att en S-regering inte lutar för långt åt vänster.

– Budskapet om att de vill vara oppositionens borgerliga röst har kanske gått hem hos en viss typ av mittenväljare.

LÄS OCKSÅ: Natoland kraftigt manipulerat av annat land 

Hela mätningen

Här är SVT/Verians nya mätning uppdaterad 18 augusti jämfört med juni.

🔴Vänsterpartiet                    7,7         -1,0
🔴Socialdemokraterna     30,5         -1,1
🟢Miljöpartiet                          7,7         -0,1
🟢Centern                                  8,0         +2,6
🔵Liberalerna                           1,9          -0,1
🔵Moderaterna                     17,3        +0,2
🔵Kristdemokraterna           6,2        +0,2
🔵Sverigedemokraterna   18,5        -0,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  53,9      
🔵🔵 M+KD+SD+L              43,9*     
 
*Liberalerna ligger under riksdagsspärren i denna mätning.
 

Foto: 

Text: Redaktionen


17 aug 26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 08 18

Räkna med fler poliser längs vägarna under veckan.

Från måndag till söndag genomför polisen en nationell trafikvecka med extra fokus på hastighetskontroller.

Insatsen genomförs i hela landet och sammanfaller med att många återvänder till jobbet och skolan efter sommaren.  

– Vi riktar särskilt fokus på miljöer där många människor rör sig – inte minst utanför skolor, förskolor och dagis. Många barn börjar gå och cykla till och från skolan i tidig ålder och det borde vara mycket angeläget för alla bilister att skapa en trygg och säker trafikmiljö för dem, säger Ursula Edström, trafikstrateg på polisen.

Helt avgörande

Att hålla rätt hastighet kan rädda liv. Fordonets hastighet har ofta en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsgränsen är relativt låg, exempelvis utanför skolor.

– Stoppsträckan mer än fördubblas redan vid 50 km/h. Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd i 50 km/h kan jämföras med ett fall från tredje våningen, säger Ursula Edström.

Många struntar i hastighetsskylten

I dag kör mer än var tredje bilist för fort utanför grundskolor.

Hela 35 procent har kört fortare än 30 kilometer i timmen utanför skolor, enligt en nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige.

– Skolor ska vara några av de tryggaste platserna i trafiken. När mer än var tredje bilist kör fortare än 30 km/tim innebär det att många barn utsätts för onödiga risker varje skoldag, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert Riksförbundet M Sverige.

ANDRA LÄSER: Putin sätter deadline – har ett år på sig

”Måste respekteras”

Undersökningen bygger på data från 7 659 fordon under morgontimmarna när barn anländer till skolan.

Risken för olyckor är extra stor när barnen återvänder till skolan. Under 2024 skadades 2 000 barn i trafiken i samband med höstterminens start, uppger Trafikverket.

Nu uppmanar M Sverige till kraftfulla insatser

– Vi vill bland annat se återkommande hastighetskontroller, fler hastighetsdämpande åtgärder och en regelbunden uppföljning av hastigheterna utanför skolor, säger Jacob Sidenvall.

Samtidigt vädjar han till bilister att respektera hastighetsgränserna.

– Hastighetsgränsen på 30 km/tim är inte satt för att underlätta trafikflödet utan för att skydda barn. Den måste respekteras.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen