Syriens regim har fallit – diktatorn har flytt

2024 12 08

Flera uppgifter gör gällande att diktatorn Bashar al-Assad har flytt Damaskus och att den syriska regimen har fallit.

Den syriska arméns ledning har på söndagen meddelat officerare att president Bashar al-Assads regim har fallit, uppger en insatt syrisk officer för nyhetsbyrån Reuters.

Beskedet kommer efter en framgångsrik offensiv från rebellerna de senaste dagarna.

De syriska rebellerna har deklarerat att huvudstaden nu är ”fri från Assad”, enligt nyhetsbyrån.

”Fri från tyrannen”

Tusentals människor har samlats vid ett torg i Damaskus och skanderar ”frihet”.

Rebellgruppen Hayat Tahrir Al Sham, som gått in i Damaskus, menar att man har besegrat regimen.

– Vi deklarerar staden Damaskus fri från tyrannen Bashar al-Assad, uppger rebellerna på Telegram, enligt CNN.

– Till de fördrivna över hela världen, ett fritt Syrien väntar er, tillägger man.

Hayat Tahrir Al Sham har beskrivits som en islamistgrupp.

Syriens premiärminister uttalar sig

Diktatorn Bashar al-Assad har flugit från Damaskus till en okänd destination tidigt på söndagen, uppger två högre arméofficerare för Reuters. Redan på lördagen kom det uppgifter om att diktatorn var försvunnen.

Rebeller uppger att de har gått in i Damaskus utan att mötas av utplacerade militärer, enligt nyhetsbyrån.

Syriens premiärminister Mohammad Ghazi al-Jalali har gjort ett uttalande om händelseutvecklingen.

– Vi är redo att samarbeta med vilket ledarskap som helst som folket väljer, säger han i ett inspelat meddelande på söndagsmorgonen, enligt CNN.

– Vi erbjuder allt möjligt stöd för att säkerställa en smidig och systematisk överlämning av statliga funktioner, tillägger han.

”Är i mitt hem”

Den syriska premiärministern säger att han ”sträcker ut en hand till alla syriska medborgare som vill skydda nationen och dess tillgångar.

– Jag är här i mitt hem, har inte lämnat det och tänker inte lämna det om inte på ett fredligt sätt för att säkra den fortsatta driften av offentliga institutioner, säger den syriska premiärministern.

Text: Redaktionen


09 okt 26

”Det är inte klokt” – socialdemokrater bestörta

2026 10 09

Centerpartiets och Vänsterpartiets röda linjer ligger kvar och regeringsförhandlingarna står still.

Situationen väcker stor frustration inom Socialdemokraterna.

Flera tunga S-profiler riktar skarp kritik mot regeringsprocessen, rapporterar Expressen.

– Nu räknar alla med att ingenting kommer att hända förrän det skett två kanske tre misslyckade statsministeromröstningar, säger en högt uppsatt socialdemokrat till tidningen.

– Det är inte klokt. Den här modellen för regeringsbildning underlättar småpartiers krångel, fortsätter S-toppen.

V-ilska inför mötet

Samtidigt förbereder sig de rödgröna partierna för sitt första gemensamma möte efter valet.

Vid lunchtid  börjar företrädare för partierna anlända till mötesplatsen Högberga gård på Lidingö.

Mötet, som sker på initiativ av Centerpartiet, kritiseras på förhand. Flera V-politiker utrycker sitt missnöje på sociala medier.

– C:s möte som de arrangerar imorgon känns mest som ett skådespel. Allt liksom för att slippa sitta ned och förhandla om regering och politik. C är specialister på att måla in sig i hörn och tycka att de är politikens gåva till mänskligheten, skriver V-veteranen Ulla Andersson på X.

Vänsterpartiets utrikespolitiska talesperson Håkan Svenneling kritiserar valet av mötesplats.

– Det finns många svenska landsbygder som skulle behöva hamna i politikens och medias rampljus. Rika Lidingö kommun är inte en av dem. Tragiskt att Centerpartiet valt 'ett spahotell för livsnjutare sedan 1911' som platsen för sitt seminarium, skriver han på Threads.

Läs mer: UPPGIFTER: Då ställs S inför det stora testet 

Andersson: ”Jättebra initiativ”

S-ledaren Magdalena Andersson har anlänt till Högberga gård.

– Jag tycker att det här är ett jättebra initiativ som Centerpartiet har tagit, det blir en möjlighet för alla fyra partier att få en gemensam bild av utmaningar som Sverige står inför, säger hon till SVT inför mötet.

– Jag hoppas att det här kan leda till fler samtal och fler möjligheter att träffas alla fyra partier.

Andra läser: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre 

Foto: Socialdemokraterna 

Text: Redaktionen


Fullskaligt krig – hela världen kan påverkas

2026 10 09

– Nu är det verkligen fullskaligt krig.

Det säger Jo Jakobsen, expert på internationell politik och säkerhetspolitik, till Dagbladet.

Han hänvisar till konflikten i Jemen, som har eskalerat kraftigt under de senaste dagarna.

Jemenitiska regeringsstyrkor bekräftade på måndagen att de hade genomfört över tusen attacker och har inlett en offensiv mot huvudstaden Sanaa, som kontrolleras av den Iranstödda huthimilisen.

Saudiarabien attackerar

Regeringsstyrkorna stöds av Saudiarabien.  

Det saudiska flygvapnet har genomfört flera flyganfall mot rebellkontrollerade områden, samtidigt som de saudiskstödda regeringsstyrkorna försöker pressa tillbaka huthierna på marken.

Huthirebellerna har svarat med robot- och drönarattacker mot flera mål i Saudiarabien – bland annat ett stort oljeraffinaderi i södra delen av landet.

”Kommer märka av det”

Det föregående inbördeskriget i Jemen bröt ut 2014 innan en vapenvila slöts 2022.

Den här gången betraktas kriget i Jemen som mer än ett inbördeskrig.

Saudiarabien vädjar om stöd från USA, men den amerikanska militären vägrar hittills att delta i kriget. Samtidigt har både Turkiet och Pakistan skickat soldater och militära resurser till Saudiarabien för att bidra i insatsen mot huthimilisen.

Läs mer: UPPGIFTER: USA kan skriva massivt avtal med Ryssland 

Huthierna är i sin tur en nära allierad med Iran.

Jo Jakobsen menar att kriget i Jemen måste ses som en större del av konflikten i Mellanöstern. Han pekar på att Iran och dess allierade har hotat att stänga Bab al-Mandebsundet utanför Jemen.

En sådan aktion skulle påverka hela världen ekonomiskt.

– För att uttrycka det rakt ut, Jemen är initialt ointressant för många länder, men den här gången tror jag att vi kommer att märka av kriget mycket mer. Inte minst på grund av den effekt det kan ha på olje- och energipriserna, säger Jakobsen till tidningen.

Andra läser Flera kronor dyrare – så dyr blir bensinen i vinter 

Foto: J. Kingma resp B. Barrow

Text: Redaktionen