30 juni 2026

Swedbank flaggar för vanligt fel – föräldrar missar 6 000 kronor varje år

2024 10 30

Fyra av fem barnfamiljer kan gå miste om tusentals kronor varje år.

Allt på grund av en vanlig “miss” hos föräldrarna.

Det understryker Swedbank i ett uttalande på onsdagen.

6 000 kronor mindre varje år

I en ny sammanställning har storbanken noterat att ett ojämlikt uttag av föräldraledighet kan leda till stora inkomstskillnader.

Det gäller även par som i grunden tjänar mer eller mindre samma sak.

För den som arbetar deltid i flera år efter föräldraledigheten kan det handla om över en miljon kronor i skillnad – och 6 000 kronor mindre i pension varje år.

– Väljer man att inte dela lika på föräldradagarna bör man vara medveten om att det påverkar ekonomin. Jobbar man sedan deltid och fortsätter med det även efter småbarnsåren påverkas både lön och pension avsevärt, säger Madelén Falkenhäll, ekonom för finansiell hälsa på Swedbank, i ett pressmeddelande.

"Ekonomin påverkas rejält"

Enligt Swedbank kan inkomstskillnaden för ett par som har ungefär samma lön, men inte delar föräldradagarna likvärdigt, uppgå till uppemot två månadslöner på ett år.

Den som tar ut mer föräldraledighet riskerar därför en dyster insikt senare i livet.

Och misstaget är vanligt. Banken påtalar att enbart var femte barnfamilj har delat lika på föräldradagarna.

Mer än var tredje kvinna har dessutom tagit ut mer än 75 procent av föräldradagarna.

– Deltidsarbete en kortare period har en begränsad effekt på privatekonomin. Men fortsätter man arbeta deltid tills barnen når mellanstadieåldern påverkas ekonomin rejält, säger Madelén Falkenhäll

Uppmaningen: kompensera

Swedbank uppmanar nu därför till att kompensera både för förlorad inkomst och pension.

Ett delat ansvar för föräldraledighet, VAB och eventuellt deltidsarbete skulle ge båda föräldrarna samma förutsättningar, understryker banken.

Man syftar då på förankringen till arbetsmarknaden med lön, löneutvecklingen och slutligen inbetalning till pension.

Om den ena föräldern är borta mer från sitt arbete bör den kompenseras ekonomiskt av den andra. Då får båda får lika förutsättningar till en trygg ekonomi och en rimlig pension, säger Madelén Falkenhäll.

Foto: D. Husted

Text: Redaktionen


30 jul 2026

Kunder rasar mot Biltema – går sönder direkt

2026 07 31

En produkt från Biltema misstänks vara defekt.

Kunder slår larm om en Biltema-del.

Enligt köpare gick varan sönder efter bara fem kilometers körning och misstänker ett produktionsfel.

”Gav upp efter 5 kilometer”

Biltema lockar varje år miljontals kunder till sina butiker med ett brett sortiment av verktyg, bildelar och andra lågprisprodukter.

Nu riktas kritik mot en av företagets produkter efter att en kund uppger att den gick sönder nästan direkt efter montering.

Det handlar om Biltemas böjbara kylarslang av gummi, med artikelnummer 61-378.

Produkten kostar 139 kronor och ska enligt Biltema ge maximal genomströmning även vid kraftiga böjar.

En kund som köpte slangen monterade den på sin bil, men uppger att den inte höll länge.

– Höll att köra 5 kilometer innan den gav upp, skriver kunden på Facebook.

LÄS MER: LAVROV: Historisk vändning med Putin

Fler exemplar med sprickor

Efter att slangen gått sönder lämnade kunden tillbaka produkten för att få en ny.

Då upptäcktes ytterligare exemplar med liknande problem.

– När jag lämnade tillbaka den och skulle ta en ny så var där 3st dåligt tillverkade med sprickbildningar. Var även i en annan butik där det va 3st till med sprickbildningar.

Kunden misstänker nu att det kan handla om ett tillfälligt produktionsfel och varnar andra kunder för slangen.

Delade meningar

Efter inlägget har flera andra användare kommenterat och uttryckt missnöje med Biltemas kylarslangar.

– De slangarna har alltid varit dåliga, aldrig hållit längre än några dagar för mig, skriver en användare.

Samtidigt finns det kunder som försvarar produkten och berättar att de haft sina slangar under längre tid utan problem.

– Exakt den slangen jag kört med i 2 år och inte haft något problem med tills nu. Då den börjat läcka i en skarv på mitten, skriver en användare.

Kunden som köpt slangen uppmanar andra kunder att vara försiktiga.

– Det ska ändå hålla längre än 5km och inte finnas täcken på sprickor redan när dom ligger på hyllan. Uppmanar bara folk att kolla lite noggrannare på slangarna innan köp, skriver han.

Biltema har ännu inte lämnat någon kommentar kring uppgifterna.

LÄS MER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


Nordkoreansk missil har avfyrats mot Ukraina

2026 07 31

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar att en ny gräns har passerats i kriget.

Ryssland har avfyrat en nordkoreansk robot mot Ukraina, uppger Zelenskyj i ett inlägg på Telegram.

– Naturligtvis kommer det att genomföras flera undersökningar, allt kommer att kontrolleras noggrant. Men utifrån den information vi har handlar det om en nordkoreansk robot, skriver presidenten.

Zelenskyj uppger att roboten avfyrades i samband med nattens storskaliga ryska luftattack mot Ukraina. Minst åtta personer har bekräftats döda och 50 personer har skadats.

”Avskummen i Moskvaregimen”

Den nordkoreanska roboten uppges ha avfyrats mot Radushne i Dnipropetrovskregionen i södra Ukraina.

Zelenskyj reagerar kraftfullt på händelsen.

– Alliansen mellan avskummen i Moskvaregimens och den galna regimen i Nordkorea används för att få tillgång till robotar, för att använda nordkoreanska soldater i Europa och för att döda ukrainska barn.

Den ukrainske presidenten välkomnar att stora delar av världen har fördömt den storskaliga ryska luftattacken. Samtidigt betonar han att det krävs mer än fina ord för att stoppa Putins anfallskrig.

– Det viktigaste är inte kondoleanser och fördömanden, utan luftvärnsrobotar och att sätta ett sådant tryck på Ryssland som kan sätta stopp för deras korkade krig, deras attacker och deras terror.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Finlands kupp mot Ryssland – blir avskärmat

Nedslag i Polen

Under nattens attack kraschade en rysk kryssningsrobot i östra Polen. Enligt den polske premiärministern Donald Tusk finns det ”ingen anledning” att tro att Ryssland avsiktligt attackerade Polen.

Samtidigt fördöms incidenten i hårda ordalag.

– Attacken i Polen visar på Rysslands vårdslöshet och vilja att trappa upp konflikten. Vi står otvetydigt på vår allierade sida, framhåller Tysklands förbundskansler Friedrich Merz i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: M. Ruminkiewicz resp President of Russia Office

Text: Redaktionen