VAL 2022: SVT:s misstag – gick ut med fel siffror

2022 09 12

Det kan skilja så lite som 6 944 röster mellan Ulf Kristerssons och Magdalena Anderssons regeringsunderlag.

Det visade en kalkyl från SVT. Tv-kanalens reporter Fouad Youcefi presenterade uträkningen i direktsändning.

Men nu backar SVT. Siffran stämmer inte.

En ny uträkning från SVT tyder på att det skiljer nästan 40 000 röster mellan Ulf Kristerssons block och Magdalena Anderssons, vilket innebär att drygt 19 700 väljare behöver byta sida för att resultatet ska ändras.

I direktsändning bekräftar Fouad Youcefi att den förstnämnda siffran var felaktig.  

Knapp fördel Andersson

Kvällens valundersökningar från SVT och TV4 har indikerat att vänstersidan har en fördel i kampen om regeringsmakten.

I TV4:s mätning får de rödgröna 50,6 procent  mot högerpartiernas 48,0.

I SVT:s Valu är avståndet mindre.

S+MP+C+V får 49,8 procent. M+KD+L+SD samlar 49,2 procent.

Vill inte ta ut segern i förskott

Övertag i båda undersökningarna, men Socialdemokraterna vill inte ta ut segern i förskott.

- Det är oerhört jämnt mellan blocken. Is i magen. Just nu finns det inte mer att säga än att vi avvaktar, säger klimat- och miljöminister Annika Strandhäll (S) till SVT.

”Ljuga om jag sa att jag inte är nervös”

Sverigedemokraterna ser ut att gå mot ett rekordval.

SD går starkt framåt i både SVT och TV4:s valundersökningar. Partiet placerar sig klart över valresultatet från 2018 och ser ut att bli Sveriges näst största parti.

– Det är naturligtvis glädjande för oss att vi går framåt, men det viktigaste är att vårt block tar hem det här, så att vi får en förändring i politiken, säger SD-toppen och tidigare partisekreteraren Björn Söder till Aftonbladet.

Björn Söder medger att han är nervös efter att valkvällens första prognoser presenterats.

– Det är otroligt jämnt och jag skulle ljuga om jag sa att jag inte är nervös.

LÄS MER: TV4:s STORA VALDAGSUNDERSÖKNING – FÖRSTA SIFFRORNA

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Covid-19 ökar – blixtinkallar till pressträff

2025 11 27

Regeringen och Folkhälsomyndigheten har kallat till en plötslig pressträff om smittspridningen i Sverige.

Influensan och covid-19 har fått fart.

Nu uppmärksammas saken på en direktsänd presskonferens där både regeringen och Folkhälsomyndigheten deltar.

– Vi kan de närmaste veckorna förvänta oss en ökning av smittspridningen, säger socialminister Jakob Forssmed enligt Aftonbladet.

"Dubbelt så många"

Enligt Olivia Wigzell, generaldirektör på Folkhälsomyndigheten, rapporterades 187 fall av  säsongsinfluensa enbart förra veckan.

– Det var dubbelt så mycket som veckan innan, säger hon på samma pressträff.

Jakob Forssmed understryker att det är “hög tid att vaccinera sig” och uppmanar alla som inte gjort det och som tillhör en riskgrupp att göra så.

"Kommer se en ökning"

Erik Sturegård, tillförordnad statsepidemiolog, har tidigare på torsdagsmorgonen också talat om det pågående influensautbrottet.

Enligt experten kommer det tidigare än vanligt i år. Han säger även att det finns ett stort mörkertal med “betydligt större smittspridning", rapporterar SVT.

– Nu kommer vi se en ökad smittspridning under ett antal veckor eller någon månad, säger Erik Sturegård till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Tog godis med händerna i butik – så mycket tvingas han betala

Kan påverka sjukvården

Det är den så kallade k-varianten som gjort att smittspridningen dragit igång så pass tidigt på säsongen.

K–varianten är en ny mutation av influensaviruset och kan enligt Sturegård påverka sjukvården.

– Vi ser en risk att den här varianten lättare kan smita undan immunförsvarets skydd, vilket innebär att skulle kunna bli en tuffare influensasäsong än vanligt, sade Erik Sturegård till SvD förra veckan.

Symtomen är ofta feber, muskelvärk och allmänt dåligt mående.

Nuvarande vaccin skyddar mot svår sjukdom.

LÄS MER: Populära räkor i butiker utreds – kan vara farliga

Foto: Fusion Medical Animation resp Simon Samuelsson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Direkt order från USA – inleds på tre kontinenter

2025 11 27

En direkt order har utfärdats från USA till Europa, Kanada, Australien och Nya Zeeland. 

Det är utrikesminister Marco Rubio som uppges ha utfärdat direktivet.

Från och med nu ska amerikanska diplomater i nämnda delar av världen sätta press på respektive länder att begränsa invandringen, lyder ordern enligt The New York Times.

Tidningen ska ha kommit över dokument som redan skickats ut till amerikanska ambassader och konsulat, bland annat i Europa.

– Rubios order handlar om att begränsa invandringen. Han vill att diplomater ska sätta press på sina värdländer att skärpa sin invandringspolitik, skriver finländska Iltalehti som också rapporterar om saken.

"Försvara nationell suveränitet"

Förutom att aktivt lobba för en minskad invandring har diplomaterna beordrats att anmäla brott som begåtts av folk med invandringsbakgrund till USA:s utrikesdepartement.

Dessutom får diplomaterna i uppdrag att analysera hur värdländerna hanterar invandringsfrågan. 

– Till exempel bör de rapportera om politik som "onödigt gynnar invandrare på bekostnad av lokalbefolkningen", ska det stå i dokumenten som den amerikanska tidningen kommit över.

Två mål med åtgärderna uppges vara att “försvara nationell suveränitet” och “säkerställa lokalsamhällenas säkerhet”.

LÄS MER: Natochefen sätter ned foten – trotsar USA och Ryssland

Hård linje mot Europa

USA:s regering har sedan Donald Trump installerades i Vita huset intagit en hård linje mot Europa och skarpt uppmanat EU om att se över invandringspolitiken.

Exempelvis fick ett tal av vicepresident JD Vance på säkerhetskonferensen i München tidigare i år stor uppmärksamhet. Vance vände sig då direkt till Europa.

Hotet jag oroas mest över vad gäller Europa är inte Ryssland, Kina eller någon annan extern aktör. Det jag oroar mig för är hotet inifrån, att Europa backar från några av sina mest fundamentala värderingar, värderingar som man delar med USA, sade vicepresidenten i talet då.

LÄS MER: Ilska mot Mark Rutte: ”Vi har gjort allt – i 30 år”

Foto: Gage Skidmore, Flickr

Text: Redaktionen