JUST NU: Sveriges största Facebookgrupp kan bilda nytt parti

2022 11 08

Facebookgruppen ”Bränsleupproret” är en av Sveriges största politiska rörelser.

Med nästan 600 000 medlemmar är gruppen, som strider för lägre bränslepriser, Sveriges största Facebookgrupp.

Många gruppmedlemmar hade höga förväntningar när den nya M-KD-L-regeringen tillträdde med stöd av SD. Innan valet lovade Moderaterna, Kristdemokraterna och Sverigedemokraterna att markant sänka priset på bensin och diesel vid pump.

Men kraftigt sänkta bränslepriser har inte blivit verklighet.

Regeringen och SD:s har beslutat att tillfälligt sänka energiskatten på bensin och diesel med 80 öre per liter under tre år. Regeringsunderlaget har även kommit överens om att sänka reduktionsplikten till EU:s miniminivå från och med 2024.

Ett löftesbrott menar flera medlemmar i Sveriges största Facebookgrupp. De hade förväntat sig betydligt kraftfullare åtgärder. 

– Ja allt skulle bli så mycket bättre med en ny regering. Drivmedel skulle kosta under 20kr litern, men det verkar som att det inte kommer att hända så mycket med det, skriver en användare.

– Vi är lättlurade individer, skriver en annan.

Flera medlemmar riktar skarp kritik mot den sittande regeringen.

– Otroligt, jag har redan ångrat mig att jag har röstat på dem. Tjuvar allihopa, skriver en gruppmedlem.

”Förda bakom ljuset”

Bränsleupprorets grundare Peder Blohm Bokenhielm förstår att ilskan bubblar i gruppen.

– Politikerförakt är bara förnamnet. Alla är grundligt besvikna. Det känns som att det inte spelar någon roll om vi röstar höger eller vänster, rött eller blått. Det blir samma skit ändå, säger han till DN.

Han berättar att han haft personliga möten med Ulf Kristersson (M), Ebba Busch (KD) och Jimmie Åkesson (SD). Samtliga partiledare lovade att kraftigt sänka bränslepriset.

Nu känner sig Peder Blohm Bokenhielm grundlurad. Han röstade själv på Moderaterna och deltar i dag aktivt i partiets verksamhet i Olofström. 

– Vi har blivit förda  bakom ljuset, säger han till tidningen och tillägger: 

– Så fort de kom till makten sket de i vallöftena.

Nytt politiskt parti

Missnöjet är stort. Så stort att Sveriges största Facebookgrupp kan ge sig in i politiken på allvar.

Peder Blohm Bokenhielm berättar att han på allvar funderar på att bilda ett nytt politiskt parti som tar avstamp bland de drygt 600 000 medlemmarna.

–  Den frågan är mer aktuell än någonsin. Det är en fråga som många av våra medlemmar lyfter. Det är upp till medlemmarna att avgöra om vi ska ta steget och bilda ett nytt parti, säger han till DN.

Om Bränsleupproret

  • Sveriges största Facebookgrupp med 584 000 medlemmar.
  • Gruppen och rörelsen är partipolitisk obunden men frågorna vi bedriver som opinionsgrupp är ytterst politisk.
  • I gruppen bollas tankar och funderingar kring den nuvarande situationen med bränslepriserna och dess skatter.
  • Gruppen handlar om alla drivmedel som exempelvis Diesel, Bensin, el, vätgas osv.
  • Källa: Bränsleupproret

Foto: A. Shattov

Text: Redaktionen


11 januari 2026

Attackerar tre oljeplattformar – ”direktträffar”

2026 01 11

Tre ryska oljeplattformar i Kaspiska havet har attackerats.

Rapporten kommer från Ukrainas generalstab.

– Ukrainska styrkor slår till mot tre ryska oljeborrplattformar som tillhör Lukoil, en av Rysslands största oljeproducenter, rapporterar Kyiv Independent.

Stöd till kriget

Oljejätten Lukoil är en av Rysslands största oljebolag och syftet med attacken är att bromsa påfyllningen av den ryska krigskassan.

– De tre borrplattformarna från Lukoil som träffats av Ukraina stödjer aktivt den ryska armén i dess invasion av Ukraina. Plattformarna används för att utvinna olja och gasutvinning, uppger tidningen.

”Direktträffar”

Enligt uttalandet från de ukrainska styrkorna har flera direktträffar registrerats på plattformarna.

– Direktträffar har registrerats. Omfattningen av skadorna bedöms, uppger Ukrainas generalstab, i ett uttalande.

Flera attacker

Den ukrainska militären går också ut med rapporter om attacker mot ett ryskt luftvärnsmissilsystem i de ockuperade delarna av den ukrainska regionen Luhansk.

– Dessutom slog ukrainska styrkor till mot ett lager med materiel från Rysslands armé i ryskockuperade Kherson, uppger tidningen, som ännu inte kunnat verifiera uppgifterna.

Ukraina slår återkommande mot ryska militära anläggningar i syfte att försvaga den anfallande arméns framryckningar.

LÄS OCKSÅ: USA-allierad höjer beredskap till toppnivå - "förberedda"

Ukraina varnar

Den ukrainska militären går också ut med en varning för nya kraftsamlingar från den ryska sidan.

– Ryska styrkor mobiliserar för nya offensiva operationer i nordöstra Ukraina, vilket potentiellt kan bana väg för en framryckning mot staden Sumy, uppger den ukrainska militären i ett uttalande på Telegram.

– Alla sådana försök upptäcks omedelbart och avvärjs.

Ryssland intensifierar

Ryska styrkor har intensifierat sina attacker mot Sumy i norra Ukraina.

I staden bor omkring 250 000 invånare men Ryssland har inte lyckats ockupera området kring staden.

– Ryska styrkor intensifierar sina operationer i Sumyregionen med målet att avancera mot Khotin, en by som ligger cirka 15 kilometer norr om Sumy, rapporterar Kyiv Independent.

LÄS OCKSÅ: TRUMPS ULTIMATUM: Gör en deal – innan det är för sent

Foto: Sociala medier/Telegram

Text: Redaktionen


11 januari 2026

”Kommer stoppa det” – stort bakslag för Trump

2026 01 12

USA:s president har skapat mycket uppståndelse sedan han tillträdde ämbetet för ungefär ett år sedan.

Den senaste tiden har frågan om Grönland återigen blivit högaktuell.

Speciellt när den amerikanske presidenten hotat med ett militärt angrepp för att få igenom sin önskan om att införliva den gigantiska ön under amerikansk flagg.

Kritiseras

Trumps agerande de senaste veckorna har väckt stor uppmärksamhet internationellt, men också i de egna leden.

Och nu går presidentens republikanske partikollega, senatorn Rand Paul, ut och kritiserar agerandet.

– Låt oss säga att du vill köpa Grönland, och jag bestrider inte att det kanske är något vi skulle vilja, att köpa Grönland. Men man kommer inte dit genom att göra de som bor där arga och förnedra dem och säga: Vi ska marschera in med marinsoldater och ta om ni inte säljer det till oss, säger Rand Paul till ABC News.

– Det gör dem inte särskilt villiga att sälja till oss.

Stort motstånd

Den republikanske senatorn menar att strategin är helt fel.

Och att det inte finns någon, varken på Grönland eller i senaten i Washington, som står bakom tillvägagångssättet.

– Om ditt mål på något sätt är att vi ska skaka sabeln och sedan säljer de till oss, tror jag att det har motsatt effekt, säger Rand Paul.

– Jag tror att det skulle vara svårt att hitta någon på Grönland som är för det, men det skulle också vara svårt att hitta någon i Washington som är för en militär invasion, oavsett vilket parti man tillhör.

LÄS OCKSÅ: USA-allierad höjer beredskap till toppnivå - "förberedda"

”Kommer stoppa det”

Senatorn är förvissad om att ett militärt angrepp kommer stoppas.

– Jag tror att det kommer att finnas tillräckligt med press och att man kommer stoppa det, säger Rand Paul med hänvisning till en amerikansk lag som begränsar presidentens makt att sätta in militära styrkor utomlands utan kongressens godkännande.

– Det är därför denna debatt är så viktig. Det handlar om Venezuela. Det handlar om Grönland. Det handlar om Colombia. Det handlar om Kuba. Det handlar om huruvida folket får bestämma om vi går i krig.

LÄS OCKSÅ: TRUMPS ULTIMATUM: Gör en deal – innan det är för sent

Foto: Official White House Photo by Tia Dufour

Text: Redaktionen