JUST NU: Sveriges största Facebookgrupp kan bilda nytt parti

2022 11 08

Facebookgruppen ”Bränsleupproret” är en av Sveriges största politiska rörelser.

Med nästan 600 000 medlemmar är gruppen, som strider för lägre bränslepriser, Sveriges största Facebookgrupp.

Många gruppmedlemmar hade höga förväntningar när den nya M-KD-L-regeringen tillträdde med stöd av SD. Innan valet lovade Moderaterna, Kristdemokraterna och Sverigedemokraterna att markant sänka priset på bensin och diesel vid pump.

Men kraftigt sänkta bränslepriser har inte blivit verklighet.

Regeringen och SD:s har beslutat att tillfälligt sänka energiskatten på bensin och diesel med 80 öre per liter under tre år. Regeringsunderlaget har även kommit överens om att sänka reduktionsplikten till EU:s miniminivå från och med 2024.

Ett löftesbrott menar flera medlemmar i Sveriges största Facebookgrupp. De hade förväntat sig betydligt kraftfullare åtgärder. 

– Ja allt skulle bli så mycket bättre med en ny regering. Drivmedel skulle kosta under 20kr litern, men det verkar som att det inte kommer att hända så mycket med det, skriver en användare.

– Vi är lättlurade individer, skriver en annan.

Flera medlemmar riktar skarp kritik mot den sittande regeringen.

– Otroligt, jag har redan ångrat mig att jag har röstat på dem. Tjuvar allihopa, skriver en gruppmedlem.

”Förda bakom ljuset”

Bränsleupprorets grundare Peder Blohm Bokenhielm förstår att ilskan bubblar i gruppen.

– Politikerförakt är bara förnamnet. Alla är grundligt besvikna. Det känns som att det inte spelar någon roll om vi röstar höger eller vänster, rött eller blått. Det blir samma skit ändå, säger han till DN.

Han berättar att han haft personliga möten med Ulf Kristersson (M), Ebba Busch (KD) och Jimmie Åkesson (SD). Samtliga partiledare lovade att kraftigt sänka bränslepriset.

Nu känner sig Peder Blohm Bokenhielm grundlurad. Han röstade själv på Moderaterna och deltar i dag aktivt i partiets verksamhet i Olofström. 

– Vi har blivit förda  bakom ljuset, säger han till tidningen och tillägger: 

– Så fort de kom till makten sket de i vallöftena.

Nytt politiskt parti

Missnöjet är stort. Så stort att Sveriges största Facebookgrupp kan ge sig in i politiken på allvar.

Peder Blohm Bokenhielm berättar att han på allvar funderar på att bilda ett nytt politiskt parti som tar avstamp bland de drygt 600 000 medlemmarna.

–  Den frågan är mer aktuell än någonsin. Det är en fråga som många av våra medlemmar lyfter. Det är upp till medlemmarna att avgöra om vi ska ta steget och bilda ett nytt parti, säger han till DN.

Om Bränsleupproret

  • Sveriges största Facebookgrupp med 584 000 medlemmar.
  • Gruppen och rörelsen är partipolitisk obunden men frågorna vi bedriver som opinionsgrupp är ytterst politisk.
  • I gruppen bollas tankar och funderingar kring den nuvarande situationen med bränslepriserna och dess skatter.
  • Gruppen handlar om alla drivmedel som exempelvis Diesel, Bensin, el, vätgas osv.
  • Källa: Bränsleupproret

Foto: A. Shattov

Text: Redaktionen


Bankkunder varnas – ”Kontakta banken direkt”

2025 12 27

Kunder uppmanas att agera snabbt när någonting är fel.

Bedrägerier har blivit allt vanligare och allt mer avancerade de senaste åren.

Nu varnar experter för att man måste agera snabbt – annars kan konsekvenserna bli mycket allvarliga.

”Kontakta banken direkt”

Både privatpersoner och företag drabbas av avancerade bedrägerier.

För småföretagare kan det slå extra hårt eftersom de riskerar att stå helt utan ersättning.

När man upptäcker att man är utsatt för ett bedrägeri måste man därför agera mycket snabbt, säger organisationen Företagarna till DI.

– Kontakta banken direkt, uppmanar Marcus Larsson, näringspolitisk expert på Företagarna, enligt tidningen.

Man ska aldrig ringa tillbaka till ett nummer i ett bluff-SMS eller liknande om man misstänker att man utsätts för bedrägeri.

Istället ska man ringa till polisen på nummer 112 om brottet pågår, annars 114 14.

Ett snabbt agerande kan bli avgörande för att undvika en katastrof.

– Spärra kort, konton och bank-id. Polisanmäl alltid brottet, även om du tror att det är lönlöst, säger Marcus Larsson till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Guldpriset chockerar - inte hänt sedan 1979

Dåligt skyddade

Förutom att kontakta banken samt polisanmäla är det också viktigt att söka stöd från exempelvis försäkringsbolaget och Brottsofferjouren.

Småföretagare är ofta dåligt skyddade mot bedrägerier, samtidigt som bedragarna är extra intresserade av att rikta sin brottslighet mot dem.

Men även vanliga privatpersoner blir allt mer utsatta, och även för dem gäller det att agera så snabbt som möjligt och kontakta banken och polisen.

Polisen och kändisarna: ”Våga vara otrevlig”

I december månad har polisen haft en kampanj under parollen ”Våga vara otrevlig”.

Syftet med kampanjen är att rikta en uppmaning till vanliga människor som utsätts för bedrägeriförsök: Lägg på luren, logga inte in, släpp inte in okända, och så vidare.

– Våga vara otrevlig – det kan rädda dig från att bli lurad, heter det i polisens kampanj.

Polisen har tagit hjälp av en rad kända personer för att sprida budskapet; Agneta Sjödin, Janne Andersson, Lasse Åberg, Lotta Engberg, Marianne Rundström och Sverker Olofsson har alla ställt upp gratis för att sprida kampanjens budskap.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

Foto: M. Gauthier

Text: Redaktionen


28 december 2025

Rejält snöoväder drar in över Sverige

2025 12 28

Efter stormen väntas kyla och snöoväder dra in över landet.

SMHI har nu hävt merparten av sina vädervarningar på land för stormen Johannes, som ställde till kaos på flera håll under lördagen.

Men den kommande veckan väntar både kyla och snöoväder.

Iskallt nyårsväder

Även om stormen avtar så blir det fortsatt blåsigt på många håll, och vinden kommer att dra ned kall luft från Ishavet.

Nyårsveckan kan bli både kall och snöig, rapporterar TV4.

På tisdag kan man räkna med minusgrader i hela landet, och redan då kan bland annat Stockholm, Uppland, Gotland och Öland nås av snökanoner, alltså snöbyar, enligt kanalen.

Den som ska ut på nyårsafton får räkna med att det blir kallt.

– Nyårsafton ser ut att bli kall och ganska solig, men med snöbyar längs kusterna. Vid tolvslaget kan temperaturen ligga kring tio minusgrader i Stockholm och ner mot 25 minusgrader i norra Norrland, säger meteorologen Peter Kondrup till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

”Rejält snöoväder”

Därefter ser det ut att bli ännu mera snö.

Året kan inledas med ett riktigt snöoväder.

– Det nya årets första dag kan inledas med ett rejält snöväder. Men det är fortfarande väldigt tidigt, så prognosen kan komma att ändras, säger Peter Kondrup till kanalen.

Även resten av nyårsveckan ser ut att präglas av ganska klassiskt vinterväder, enligt SMHI.

– Det nya året inleds sedan lågtrycksbetonat och kallt med snö eller blötsnö i stora delar av landet, enligt SMHI:s meteorolog Erik Höjgård-Olsen.

– Detaljerna är emellertid ännu osäkra där snöfallet i Götaland skulle kunna övergå i regn. Blåsigt ser det också ut att kunna bli i södra Götaland samt i Södra Norrlands kustlandskap, uppger meteorologen.

VMA gäller tidigt på söndagen

De orangea varningar som utfärdades för stormen Johannes hävdes alltså klockan 23 på lördagskvällen.

I fjällen återstår dock gula varningar även under söndagen. Även VMA som har utfärdats på vissa håll i landet kvarstår tills det blir ljust på söndagen, då man ska göra en ny bedömning av situationen.

LÄS OCKSÅ: Här är tre skatteförändringar som sker 2026

Foto: A Balashevsky

Text: Redaktionen