11 mars 2026

Sveriges grannland öppnar för kärnvapen

2025 03 06

Frankrikes president Emmanuel Macron har öppnat för att franska kärnvapen kan ersätta det amerikanska kärnvapenparaplyet över Europa.

– Jag har beslutat att öppna den strategiska debatten om att skydda våra allierade på den europeiska kontinenten med våra avskräckningsmedel, sade Macron på onsdagen.

Presidentens kärnvapenutspel sker samtidigt som europeiska ledare samlas i Bryssel för ett extrainkallat krismöte om säkerhetsläget i Europa.

Två av Sveriges grannländer har uttalat sig om Macrons förslag inför torsdagens möte. 

Finlands statsminister Petteri Orpo håller dörren öppen.

– Inom EU har vi en kärnvapenmakt, Frankrike, samt Storbritannien, som också är en allierad med kärnvapen. Jag anser att detta är en diskussion vi bör föra, säger han till Yle.

Danmarks statsminister Mette Frederiksen går steget längre.

Hon öppnar för att franska kärnvapen kan placeras på danskt territorium.

– Det är ingenting vi arbetar med just nu, men jag kommer samtidigt inte säga nej till andras idéer i den här processen. Jag hoppas att alla har insett allvaret nu. Det handlar om att försvara Europa och avskräcka Ryssland, och jag tänker inte förkasta några idéer, säger Frederiksen till TV2.

Kristersson deltar

Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M) är också på plats i Bryssel.

Han har inte uttalat sig om kärnvapenfrågan.

– Mitt viktigaste uppdrag är Sveriges och svenska folkets säkerhet. Dagens extrainsatta Europeiska råd är därför viktigt – det handlar om stödet till Ukraina och om vår gemensamma säkerhet i Europa, framhåller han i ett inlägg på Facebook.

Vidare uppger Kristersson att han precis samtalat med de nordiska och baltiska länderna samt Polen.

– Tillsammans är våra länder de näst största givarna till Ukraina, skriver statsministern.

Gripenplan till Polen

Tidigare under torsdagen meddelade Försvarsmakten att Sverige kommer skicka åtta stridsflygplan av modellen Jas 39 Gripen till Polen.

De svenska stridsflygen kommer ingå i Natos förstärkta incidentberedskap, enhanced Air Policing. Mellan april och juni kommer Gripen-planen patrullera det allierade luftrummet och bidra till Natos försvar och avskräckning. 

– Vi har en lång erfarenhet av att upprätthålla och säkerställa Sveriges territoriella integritet med vår incidentberedskap. Det som är nytt är att vi nu genomför samma flyguppdrag från Polen och inom ramen för Natos förstärkta luftrumsövervakning av det allierade luftrummet, säger Jörgen Axelsson, flygvapnets operationschef. 

Foto: Nato

Text: Redaktionen


14 mars 2026

BEKRÄFTAT: Bostadsbidraget görs om

2026 03 15

En stor förändring är på gång för bostadsbidraget.

Regeringen vill göra om bostadsbidraget.

Detta för att minska återkrav och göra stödet mer förutsägbart för hushållen.

Ska beräknas månadsvis

I dag räknas bostadsbidraget först preliminärt utifrån en uppskattad årsinkomst och justeras senare när den faktiska inkomsten är känd.

Det har lett till att många hushåll blivit återbetalningsskyldiga.

Regeringen föreslår att bostadsbidraget i framtiden i stället ska baseras på månadsvisa inkomster för uppskattad årsinkomst.

– Det ska vara lätt att göra rätt, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

LÄS MER: Diktaturen böjer sig för USA

Färre återkrav

Enligt regeringen är ett av huvudproblemen i dagens system att många får krav på att betala tillbaka pengar.

År 2024 blev omkring 35 procent av dem som fick bostadsbidrag helt eller delvis återbetalningsskyldiga.

Med ett nytt system som bygger på aktuella inkomstuppgifter varje månad väntas återkraven minska kraftigt.

– Att över en tredjedel av de som tar emot bostadsbidrag blir återbetalningsskyldiga är ett systemfel som främst drabbar ensamstående kvinnor. Med en månadsvis beräkning av bostadsbidraget väntas återkraven av bostadsbidrag minska med cirka 90 procent, säger Anna Tenje (M).

Syftet är att göra stödet mer träffsäkert och minska risken för felaktiga utbetalningar och skulder.

Välkomnar förslaget

Flera svenska aktörer har redan välkomnat ändringen. Hyresgästföreningen är en av dem.

– Bostadsbidraget ska vara ett stöd, inte en skuldfälla. Dagens system har länge skapat oro och ekonomiska problem när bostadsbidraget krävs tillbaka i efterhand, och det har slagit särskilt hårt mot dem med lägre inkomster. Därför är det bra att bidraget nu blir mer träffsäkert och förutsägbart, säger Ola Palmgren, vice förbundsordförande i Hyresgäst­föreningen. 

Han ser positivt på att regeringen har lyssnat på hyresgästernas långvariga problem.

Samtidigt menar Palmgren att bostadsbidraget behöver stärkas eftersom nivåerna länge inte har följt med i den ökande kostnadsutvecklingen. Om bidraget inte justeras riskerar det enligt honom att gradvis förlora sin betydelse.

– Om ingenting görs för att höja nivåerna kommer bostadsbidraget i praktiken snart att ha fasat ut sig självt, säger Palmgren.

Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 januari 2027.

LÄS MER: Biljätte drar i handbromsen – tre elbilsmodeller slopas

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


15 mars 2026

UPPGIFTER: Nytt krig i Europa kan vara nära – ”kommer attackera”

2026 03 15

Ett europeiskt land påstår att man snart kommer attackeras.

Larmet kommer från den serbiske presidenten Aleksandar Vučić.

– De bildar en allians och kommer att attackera oss, säger han, rapporterar oberoende The Moscow Times.

Syftar på tre länder

Den serbiske presidenten syftar på de närliggande länderna Kroatien, Albanien och Kosovo.

De tre länderna förbereder en attack mot Serbien men inväntar bara den rätta tidpunkten, menar Aleksandar Vučić.

– De väntar på en eskalering av konflikten mellan Ryssland och Europa, samt på det ögonblick då ett större krig bryter ut i Mellanöstern, säger han.

– De väntar på att det globala kaoset ska tillåta dem att göra detta. Under det senaste året har de försökt underminera Serbien och lägga sig i interna angelägenheter.

Försvarssamarbete

Under 2025 ingick de tre länderna ett försvarssamarbete.

Det hänvisar den serbiske presidenten till, och menar att det i praktiken är en allians mot Serbien.

Och fler konflikter är att vänta sig i världen framöver, menar presidenten.

– Alla förbereder sig för krig, och den enda frågan är vem som tillhör vilken sida, säger Aleksandar Vučić, enligt tidningen.

Serbien är inte med i Nato. Inte heller i EU, men har kandidatstatus sedan flera år.

LÄS OCKSÅ: Kommer slå till mot Ryssland – Trump avslöjar

God relation till Ryssland

Landet har historiskt en relativt god relation till Ryssland men har officiellt hållit sig neutrala till anfallskriget mot Ukraina, uppger AFP.

Men Ryssland har anklagat Serbien för att leverera vapen till Ukraina.

I en rapport förra året hävdade ryssarna att serbiska regeringsägda bolag exporterar vapen till fienden.

Rapporten gick under namnet ”Den serbiska försvarsindustrin försöker hugga Ryssland i ryggen”.

– I Rysslandsvänliga Serbien ägnar sig landets största försvarsföretag åt ett löpande band av död, står det i rapporten, rapporterar nyhetsbyrån.

Men Serbien har förnekat uppgifterna och menar att landet inte stöder någon av sidorna i den utdragna konflikten.

LÄS MER: Nytt land förklarar krig mot Ukraina

Foto: Christian Lue

Text: Redaktionen