Sveriges grannland kan bojkotta Eurovision

2024 02 15

Trots stora protester kommer Israel tillåtas delta i den stora europeiska musikfestivalen Eurovision som annordnas i Malmö i maj.

Det har arrangören Europeiska radio- och tv-unionen (EBU) beslutat i dag, torsdag.

– Eurovision song contest är ett opolitiskt musikevenemang och en tävling mellan public service-företag som är medlemmar i EBU. Det är inte en tävling mellan regeringar, säger EBU:s generaldirektör Noel Curran i ett uttalande.

Vidare uppger Curran att EBU har granskat det israeliska public service-företaget KAN.

– De uppfyller alla tävlingsregler för i år och kan delta, som de har gjort de senast 50 åren, säger generaldirektören.

Eden Golan, 20, som växte upp i Ryssland, kommer att representera Israel efter att ha vunnit landets inhemska tävling. Hennes låt har ännu inte offentliggjorts. Israel har kvalificerat sig till alla stora finaler sedan 2015.

Högljudda kritiker anser att landet bör stängas ute från tävlingen på grund av kriget i Gaza.

Sveriges grannland kan bojkotta

Israel har fått grönt ljus men startfältet i Malmö kan trots det bli ett land fattigare.

Sveriges grannland Finland hotar att bojkotta tävlingen.

Det rapporterar landets svenskspråkiga public service-kanal, Svenska Yle.

Hotet kommer direkt från den finländska artisten Windows95Man (Teemu Keisteri) som vann Finlands upplaga av Melodifestivalen.

– De har sagt att de inte vet om de kommer delta i Eurovision om det är så att Israel får vara med, uppger Svenska Yle.  

Stor press på Finland

Tidigare i år gick 1 300 finländska musiker ut i ett gemensamt uppror mot Israels medverkan i musiktävlingen.

De uppmanade Yle att sätta press på arrangören EBU eller bojkotta tävlingen.

Ville Vilén, Yles direktör för kreativt innehåll och medier, har tagit emot upproret.

– Det här är en krånglig situation, säger han och bekräftar samtidigt att public service-kanalen fört fram uppmaningen om bojkott till EBU och diskuterat frågan.

LÄS MER: 

Foto: Eurovision 2024

Text: Redaktionen


19jan2026

Skattefri ersättning införs i Sverige – ”3 750 kronor i månaden”

2026 01 21

Regeringen och Sverigedemokraterna har enats om att genomföra en omfattande bidragsreform.

Syftet är att få fler svenskar att gå från bidrag till arbetet.

Nu meddelar Tidöpartierna att en del av reformen kommer att utgöras av en så kallad jobbpremie.

Premien kommer att vara tillfällig och består av en skattefri ersättning till människor som fått försörjningsstöd under en viss period, och därefter övergått till anställning och blivit självförsörjande. Som mest kommer den skattefria ersättningen att uppgå till 3 750 kronor per månad och betalas ut under 18 månader.

– Alldeles för många människor i Sverige har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende. Konsekvenserna är förödande, både för den som cementeras in i ett utanförskap och för de barn som växer upp utan att se sina föräldrar gå till jobbet. Med en tillfällig jobbpremie ökar incitamenten ytterligare att gå från bidrag till arbete, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

”Ska märka det direkt i plånboken”

Socialminister Jakob Forssmed (KD) kommenterar också den nya reformen.

–  Vi måste hjälpa människor som har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende att komma tillbaka till arbetslivet och kunna försörja sig själva. Jobbpremien blir ett av regeringens verktyg för att bryta utanförskap och ge människor hopp om en bättre framtid, säger han.

Sverigedemokraternas ekonomiskpolitiske talesperson Oscar Sjöstedt ser den nya jobbpremien som ett viktigt verktyg för att få fler människor i arbete.

– Jobbpremien är ett tydligt steg för att återupprätta arbetslinjen. Den som lämnar bidrag för arbete ska märka det direkt i plånboken. Samhället ska inte längre premiera passivitet framför ansvar och egen försörjning, säger han.

LÄS MER: Svenskarna har fel – här går det att spara ”stora pengar” 

FAKTA: Jobbpremien

För att ha rätt att ta del av den skattefria ersättningen krävs det att man:

- har fått försörjningsstöd utbetalt för varje månad från juli 2025 till december 2025,

- har kontant bruttolön inklusive skattepliktiga förmåner för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser, och

- inte har fått försörjningsstöd utbetalt för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Grönlänningar rusar till butikerna – alla köper samma saker

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


20jan2026 länka till https://www.flickr.com/people/22007612@N05

”Det är patetiskt” – Kaliforniens guvernör ursinnig på Europa

2026 01 20

Kaliforniens demokratiske guvernör Gavin Newsom dundrar mot EU:s hantering av Donald Trump.

Enligt Newsom måste europeiska ledare sluta att fjäska för den amerikanske presidenten.

– Det är dags att ta oss samman. Det är dags att bli seriösa och sluta stå vid sidan. Det är dags att visa lite ryggrad, säger han enligt TV2.

”Det är patetiskt”

Gavin Newsom, som är en av Trumps största kritiker, har precis anlänt till World Economic Forum i Davos.

Guvernören håller inte igen i kritiken mot sina europeiska kollegor.

– Jag står inte ut med den här sortens medömkan. Folk som bara lägger sig ner. Jag borde ha tagit med mig en massa knäskydd till alla världsledare. Det är patetiskt, säger Newsom.

– Jag hoppas folk förstår hur patetiska de ser ut på den internationella scenen. Åtminstone ur ett amerikanskt perspektiv. Det är pinsamt, fortsätter guvernören.

Presidentkandidat 

Gavin Newsom har varit guvernör i Kalifornien sedan 2019. Enligt uppgift överväger han att ställa upp i presidentvalet 2028, även om han inte officiellt meddelat sin kandidatur.  

Svensk närvaro

Statsminister Ulf Kristersson (M) kommer att delta på toppmötet i Davos. Enligt ett uttalande från Regeringskansliet kommer han att möta allierade och diskutera det aktuella säkerhetsläget i Europa.

Även energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) och EU-minister Jessica Rosencrantz (M) kommer att delta på toppmötet.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump erkänner – kan ha fel 

Fem utmaningar

Programmet för årets World Economic Forum fokuserar på fem avgörande globala utmaningar:

- samarbete i en omtvistad värld,

- att frigöra nya tillväxtmöjligheter,

- investeringar i människor,

- ansvarsfull användning av innovation,

- samt att skapa välstånd inom planetens gränser.               

LÄS OCKSÅ: Ica slår tillbaka om kontanter

Foto: Gage Skidmore 

Text: Redaktionen