JUST NU: Sverigedemokraterna svänger om Natomedlemskap

2022 04 09

SD-ledaren Jimmie Åkesson ger nu ett viktigt besked om svenskt Natomedlemskap.

Frågan om Nato har seglat upp som en raket på Sveriges politiska dagordning och är nu hetast av alla sakfrågor.

Krig och massmord

Bakgrunden är att tyrannen och envåldshärskaren i Moskva; Rysslands diktator Vladimir Putin inlett ett brutalt anfallskrig mot Ukraina som bland annat karaktäriseras av massmord på civilbefolkningen.

SD kan skapa majoritet

Om Sverigedemokraterna svänger från nej till ja avseende Natomedlemskap så finns det majoritet i Sveriges riksdag eftersom Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Centern redan säger ja.

Samtidigt pekar en hel del på att Finland är på väg att säga ja till Natomedlemskap och beskedet kan komma redan inom några dagar eller veckor.

Nytt SD-besked

Och Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson kommer idag med ett helt nytt besked – han vill att Sverige går med i Nato om Finland söker medlemskap.

– Det som har förändrats nu är att Finland väldigt tydligt går mot ett Natomedlemskap. Det, och att Ukraina som inte är med i Nato står helt ensamt, har gjort att jag har svängt, säger Jimmie Åkesson till SvD.

Saknas bara 5 röster

Av Finlands 200 riksdagsledamöter har 96 i nuläget bestämt sig för att säga ja till Nato mot bara 14 som säger nej. Av de 90 ledamöter som ännu inte har lämnat besked räcker det med andra ord om blott 5 säger ja så är jasidan uppe i majoritet.

Med andra ord talar mycket för att Finland kommer att gå med i Nato.

Då svänger SD

I ett sådant läge kommer Jimmie Åkesson kampanja för att hans parti säger ja till att Sverige går med i Nato. Och det kan komma att gå väldigt snabbt.

Finland kan enligt uppgift komma att gå med redan i juni.

SD:s partistyrelse

– Då måste vi också inleda den processen så snabbt som möjligt oaktat allt annat, säger Jimmie Åkesson (SD) till SvD och framhåller att frågan ännu inte hanterats i SD:s partistyrelse.

Han betonar även att Ryssland står för ett väldigt påtagligt hot och han understryker att han länge sett ett hot från Vladimir Putin.

ANALYS

Allt pekar på att Finland kommer att ansöka om Natomedlemskap och i det läget lär Sverigedemokraterna svänga närmast omgående.

Två faktorer som väger klart för att SD kommer att säga ja till Nato i det läget är följande:

-Svenska folket, som redan säger ja till Nato enligt mätningarna, kommer enligt en ny Sifomätning att säga mycket kraftigt ja om Finland går med.

-Moderaterna och Kristdemokraterna säger tydligt ja till Nato. Om Finland dessutom ansöker om Natomedlemskap och Sverigedemokraterna står kvar vid ett nej – sannolikt tillsammans med Miljöpartiet och Vänsterpartiet – så uppstår det en svår klyfta mellan SD och samarbetspartierna M och KD.

Den klyftan skulle skada SD:s möjligheter i framtida regeringsunderlagssatsningar.

Största sedan EU-inträdet

Min prognos är att Finland kommer att säga ja till Nato och att SD – och även S – därefter svänger till ja.

Ett svenskt inträde i Nato blir den största internationella politiska händelsen för svensk politisk inriktning sedan EU-medlemskapet 1995.

Det var 27 år sedan.

Med tanke på att Putins fokus är att Nato inte ska utökas så har hans senaste agerande lett till den exakta motsatsen. Det är inte det enda som slagit slint för den herren.

Foto: Sverigedemokraterna

Text: Redaktionen


17 aug 26

Åska drar in över Sverige – här brakar det loss

2026 08 17

Veckan inleds med ostadigt väder.

Det uppger SMHI i en färsk prognos.

Myndigheten flaggar för regn och åska i stora delar av landet.

I norra Sverige drar ett lågtryck in från öster.

– Under måndagen befinner sig ett lågtryck över Finland som berör Norrbottens län med regn och eventuellt åska. Regnet väntas bli ihållande och kan ackumulerat dessa dagar ge stora regnmängder över främst Tornedalen. 

Åska väntas även i delar av södra och mellersta Sverige.

– Efterhand dyker skurar upp även över södra Östergötland, västra Småland och Västsverige, lokalt med åskinslag, uppger SMHI.

Svalare väder

Efter helgens högsommarvärme väntas betydligt svalare väder i början av veckan.

Under måndagen och tisdagen sjunker temperaturerna i stora delar av landet. Bortsett från östra Svealand väntas dagstemperaturerna ligga under 20 grader.

Det ostadiga vädret håller i sig under slutet av veckan, då ett nytt lågtryck med regn passerar.

– I helgen är det landets södra halva som får ostadigt väder med tidvis regn medan det i norr ser ut att bli mest uppehåll. I stora delar av landet ligger nu temperaturen på mellan 15 och 19 grader, framhåller SMHI.

LÄS OCKSÅ: “Knivar och svärd” – Ica-handlare har tröttnat

Varningar kvarstår

Trots det svalare vädret kvarstår SMHI:s varningar för skogsbrand. I stora delar av Götaland och Svealand bedöms brandrisken som mycket till extremt stor.

SMHI uppmanar allmänheten att vara fortsatt försiktig och framhåller följande:

- Skogsbrand kan lätt uppstå på grund av till exempel eldning, gnistor från maskiner eller blixtnedslag.

- Brand sprids lätt i skog och mark.

- Brand i ledningsgator kan medföra störningar i el- och telenätet.

- Kontrollera om eldningsförbud råder i ditt område, och var mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

ANDRA LÄSER: Ryssland hotar Japan med ”monstruösa konsekvenser” 

Foto: J. Kaiser

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 17

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen