Sverigedemokraterna rasande – “Det är fullständigt oetiskt”

2023 10 25

Sverigedemokraterna och Vänsterpartiet står mil ifrån varandra politiskt.

Men ikväll är de rörande överens i en specifik fråga.

Detta efter ett avslöjande om att svenska Kunskapsskolan etablerat skolor i Mellanöstern där barn delas upp baserat på lön, kritik mot regimen inte är tillåtet och där det är förbjudet att inte delta i bön.

Även vapentillverkaren Saab deltar i samarbetet som möjliggjort skolorna, rapporterade Aftonbladet tidigare idag.

Skolorna ska ha varit en del av ett motköp till just Saabs vapenförsäljning.

"Fullständigt oetiskt"

Flera partier håller inte igen i sina reaktioner på avslöjandet.

SD är ett av dem som menar att det är “ytterst olämpligt” att blanda in skolverksamhet i vapenaffärer.

– Det är fullständigt oetiskt. Vi anser dessutom att det är fel att investera i skolverksamhet där det bedrivs koranstudier och där undervisningen är strikt könsuppdelad, dundrar SD:s skolpolitiska talesperson Patrick Reslow till tidningen.

"Totalt fel"

Kunskapsskolan är en av landets största koncerner inom skolbranschen.

Drygt 1,5 miljarder kronor av inkomsterna från förra året kom från skattemedel.

Men den finansieringen måste strypas från och med nu när det här avslöjandet kom fram, menar Vänsterpartiets partiledare Nooshi Dadgostar.

Sånt här ska inte svenska skolor vara inblandade i. Det här visar hur totalt fel det har blivit med den svenska marknadsskolan, säger V-ledaren till Aftonbladet.

"Oseriösa skolföretag"

Vänsterpartiet har under lång tid drivit frågan om att stoppa vinster i välfärden, bland annat det som kallas för marknadsskolan.

– Systemet har inte bara inneburit att en del oseriösa skolföretag som sätter vinst före utbildning har kunnat etablera sig utan också att den kommunala skolan får mindre resurser och svårare att planera långsiktigt för verksamheten, framhåller Daniel Riaza, partiets skolpolitiska talesperson, på V:s hemsida.

– Det betyder ofta att den måste spara in på saker som är nödvändiga i en bra skola, som elevstöd och elevhälsa.

Ska ändra i grunden

I somras presenterade regeringen och SD nya spelregler för en grundläggande förändring av Sveriges friskolor.

– Det finns inbyggda fel i friskolesystemet och det har funnits en naivitet när det gäller friskolorna, sade skolminister Lotta Edholm (L) på en pressträff i juli.

– Vi måste ändra drivkrafterna och incitamentsstrukturerna. Det ska inte längre vara möjligt att tjäna pengar på att dra ner kvaliteten på en skola genom att medvetet anställa obehöriga lärare eller dra ner på skolböcker.

Foto: Sveriges Riksdag

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

30-gradig värme sveper in över Sverige

2026 08 03

Ett nytt varmluftsområde är på väg in över landet.

I förra veckan fick delar av Sverige känna på riktigt höga temperaturer. Men under helgen har värmen sjunkit tillbaka något.

Inledningen av veckan fortsätter i samma fotspår men sedan ser ett nytt område med riktigt varm luft ut att vara på väg söderifrån.

Samtidigt får delar av landet kraftigt regn och inslag av åska.

– Tisdagen bjuder på väder likt måndagen men från kvällen rör sig ett omfattande regnområde in över Värmland som under onsdagen berör landets mellersta delar med inslag av åska. I landskapen kring Vänern kan det röra sig om stora regnmängder på kort tid, uppger SMHI.

– Samtidigt sveper varmare luft in över de södra delarna som i sydost kan ge närmare 30 grader.

Drar vidare

Efter några dagar med riktigt varma temperaturer i södra Sverige väntas värmen dra vidare i slutet av veckan.

När det gäller regnet är riktningen mer osäker.

– Den allra varmaste luften i sydost ser ut att dra vidare bort österut redan under fredagen, framhåller väderinstitutet.

– Regnet dröjer delvis kvar i söder men i nuläget är det osäkert om regnets tyngdpunkt tar sig vidare upp över landets norra delar eller om det utan omväg tar sikte på Finland.

Läs också: Mer pengar till svenska lantbrukare

Stora risker

SMHI varnar för att risken för skogsbrand är stor just nu. Varningen gäller i princip hela Götaland och Svealand.

Allmänheten uppmanas därför att kontrollera om eldningsförbud råder i det område där man bor och att vara mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

Vattenbrist

Samtidigt råder risk för vattenbrist i stora delar i södra Sverige, då grundvattennivåerna är låga.

SMHI uppmanar till sparsamhet.

- Du som använder kommunalt vatten bör vara uppmärksam på att kommunen kan utfärda restriktioner och uppmana till vattenbesparande åtgärder.

- Du som har enskilt vatten från egen eller delad brunn bör vara sparsam med vattenförbrukningen eftersom låga grundvattennivåer kan minska uttagskapaciteten och försämra vattenkvaliteten.

- Låga vattennivåer kan ha negativ påverkan på växt- och djurliv inom jordbruket och i naturen.

Andra läser: Svenskarna binder sina bolån

Foto: D. Schludi

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

Total kollaps – helt land har slocknat

2026 08 03

Omkring tio miljoner människor famlar i mörker.

Elnätet har kollapsat.

Allt ljus slocknade bums.

Nu är hela Kuba utan ström, rapporterar Reuters.

– Avbrottet följer tre landsomfattande strömavbrott i juli och kommer samtidigt som en USA-införd oljeblockad ytterligare belastar öns åldrande energiinfrastruktur, skriver nyhetsbyrån.

"Total frånkoppling"

Den oljeblockad som USA och president Donald Trump satte in efter att ha tillfångatagit Venezuelas diktator Nicolás Maduro i januari har slagit hårt mot Kuba, som köpt majoriteten av sin olja från just Venezuela.

Nattens haveri kom strax före klockan 23 i natt, lokal tid.

– En total frånkoppling av det nationella elkraftsystemet har inträffat, skriver det statliga elbolaget UNE på X.

Stort missnöje utbröt

När ljuset plötsligt slocknade i huvudstaden Havanna i natt utbröt ett stort missnöje bland invånarna på stan, rapporterar AFP.

Avbrottet kommer bara 24 timmar efter att västra delen av Kuba satts i mörker.

Strömavbrotten har gjort det normala livet nästan omöjligt, och varje avbrott innebär också att vattenförsörjningen sipprar ut och takfläktarna stannar av, skriver nyhetsbyrån.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Sätter eld på sopor

I de värst drabbade områdena har många invånare uttryckt sin frustration genom att sätta eld på sopor eller skapa oväsen genom att slå på grytor och stekpannor.

– Det är en växande påfrestning för ett samhälle som är vant vid motgångar men nu fast i en flera månader lång kris som inte har något uppenbart slut i sikte, erfar AFP.

Det är kombinationen av brist på bränsle och en föråldrad infrastruktur som får elnätet på Kuba att återkommande kollapsa.

USA har fortsatt att vägra släppa in ny olja till önationen.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Arkivfoto: X

Text: Redaktionen