JUST NU: Sverigedemokraterna agerar efter skandaluttalandet

2022 06 21

Efter ett uppmärksammat uttalande av en lokalpolitiker som orsakade stort raseri har partiet agerat.

– Visst är det tråkigt att kvinnor blir misshandlade. Men, min tanke är, och jag vill att ni ska tänka så också ibland: Vad har kvinnan gjort för att en man ska slå en kvinna? Det är en viktig tanke. Och varför finns det inte mansjourer?

Så sade SD-politikern Håkan Lerstorp under gårdagen i samband med att kommunfullmäktige i Trelleborg sammanträdde för en debatt om mäns våld mot kvinnor.

Stängs av

Nu har Sverigedemokraterna som parti svarat på det skandalösa uttalandet som väckt stort raseri, både intern och externt, rapporterar Dagens Nyheter.

Håkan Lerstorp stängs av från partiet.

– Han har stängts av och det har väckts ett uteslutningsärende mot honom. Det startade redan igår, vi satt  och skrev under mötet och sedan blev jag uppringd under pågående möte av vår riksavdelning som undrade vad som hände, säger Helmuth Petersen (SD), oppositionsråd, till tidningen.

“Blev vansinnigt arg”

Helmuth Petersen berättar också hur han reagerade när han fick höra vad partikollegan i Trelleborg hade sagt.

– Först blev jag vansinnigt arg, sedan blev jag besviken och sedan gick det över till att jag blev ledsen. Jag är emot våld i alla former.

“Spiken i kistan”

Enligt Petersen var gårdagens händelser “spiken i kistan”, och enligt oppositionsrådet kommer alla band att klippas med Håkan Lerstorp.

Huvudpersonen har själv inte gått att nå för en kommentar, skriver DN.

Försvarade sitt uttalande

En av anledningarna till att det inte gick att förbise misstaget var att Håkan Lerstorp inte uttalade någon ånger efter sitt uttalande. Tvärtom försvarade han det.

– Vad är det som har hänt momentet innan? Fem minuter innan? Det är inte säkert att det alltid är mannens fel, motiverade Håkan Lerstorp sitt budskap till Trelleborgs Allehanda.

Annie Lööf kritiserade

På Twitter har centerledaren Annie Lööf kommenterat utspelet från Håkan Lerstorp.

– Tänk inte som Håkan (SD) gör om varför män misshandlar kvinnor, skriver hon.

Fick medhåll av Åkesson

Annie Lööf får medhåll av sin annars ständige politiska motståndare Jimmie Åkesson (SD), som delade Lööfs inlägg.

– Nej, jag håller med. Tänk mer som Mathias Andersson (SD), framhäver han på Twitter, och refererade till SD:s gruppledare som efter Lerstorps uttalande tvingades be om ursäkt å partiets vägnar.

Foto: Sverigedemokraterna

Text: Redaktionen


01 juni 26

”15 000 kronor per person” – ny skattesänkning

2026 06 02

Pendlare ska kunna spara upp till 15 000 kronor i månaden.

Det framgår av ett nytt vallöfte från Moderaterna.

Regeringspartiet föreslår att kollektivtrafikkort betalda av arbetsgivaren ska bli en skattefri förmån med ett tak på 15 000 kronor per person och år. 

– För en barnfamilj där båda föräldrar pendlar innebär det upp till 2 500 kronor mer i plånboken varje månad, framhåller Moderaterna i ett uttalande.

”Sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen”

Enligt förslaget ska arbetsgivare kunna erbjuda kollektivtrafikkort som en skattefri förmån upp till 15 000 kronor per år. 

Förmånen ska gälla periodbiljetter med en giltighetstid på minst 30 dagar för kollektivtrafik på väg, järnväg, vatten, spårväg och tunnelbana. Även resor med nationella operatörer som SJ och VR Snabbtåg omfattas av förslaget.  

Enligt Moderaterna innebär förslaget i praktiken kostnadsfria månadskort för många pendlare.

–  Den som ställer klockan och tar sig till jobbet varje dag ska känna att ansträngningen lönar sig. Med skattefria kollektivtrafikkort gör vi det billigare att pendla för hårt arbetande människor. Det gäller sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen lika mycket som alla andra, säger statsminister Ulf Kristersson (M).

LÄS MER: Positivt besked för svenska pensionärer 

Löftet: 5 000 kronor mer varje månad

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) beskriver reformen som en del i Moderaternas löfte om att en vanlig familj ska få behålla 5 000 kronor mer i plånboken i månaden nästa mandatperiod.

–  Du som anstränger dig och ställer klockan varje dag för att åka till jobbet ska få behålla mer pengar i plånboken. Nu tar vi nästa steg för att fler ska få behålla mer av sin lön. Vi gör det möjligt för arbetsgivare att kunna erbjuda kollektivtrafikkort som skattefri förmån, så att fler som jobbar ska slippa skatta på busskortet. Det är rättvist, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


1 juni 2026

Sverige kan tvingas avskaffa skatt – kan vara olaglig

2026 06 02

En omtalad skatt i Sverige har blivit ett EU-ärende.

Den svenska bankskatten har tidigare fått grönt ljus av EU-kommissionen.

Nu kan skatten prövas på nytt.

EU-domstolens generaladvokat vill nämligen att kommissionen ser över möjligheten till att tvinga Sverige att avskaffa skatten, rapporterar EFN.

Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) är inget fan av bankskatten. Men han avfärdar ett scenario där Sverige agerar i förtid och drar tillbaka den innan EU fattat sitt beslut.

– Vi har försökt hantera problemen med bankskatten, dels genom en lättnad som kommer Kommuninvest till dels för att deras verksamhet inte ska slås sönder, och sen genom att vi har en utredning som analyserar den här bankskatten. Den ska rapportera i januari nästa år och den ser vi fram emot att ta del av, säger Niklas Wykman till EFN.

S vill se skatt mot "övervinster"

Enligt finansmarknadsministern är bankskatt “mycket dåligt” och påverkar bland annat hushållens bolånekostnader negativt. 

Socialdemokraterna är av en annan uppfattning och har gått till val på att införa just en särskild skatt för bankerna. Det handlar om en tillfällig skatt mot “övervinster”.

Den tillfälliga skatten skulle gälla ett halvår till att börja med. Sen beror det på utvecklingen om man kan fortsätta med den, har partiets ekonomisk-politiska talesperson Mikael Damberg sagt till Aftonbladet.

LÄS MER: Positivt besked för svenska pensionärer

6,7 miljarder årligen

Hans Lindberg, vd för Svenska Bankföreningen, uppger att skatten inbringar drygt 6,7 miljarder kronor varje år. Han uppmanar även regeringen att slopa den.

– Nu befinner man sig i en process där skatten sannolikt förklaras olaglig. Då bör man från regeringens sida överväga att avskaffa skatten så snabbt som möjligt. Det vore ett klokt drag, säger Hans Lindberg till EFN.

LÄS MER: Riksdagsparti kräver: Sänk skatten för de rika

Foto: Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen