Sverige varnar Ryssland
2025 09 24
Efter de senaste kränkningarna av Natos luftrum utfärdar Sverige en skarp varning till Ryssland.
Varningen kommer direkt från statsminister Ulf Kristersson (M).
– Det är ett allvarligt läge. Vi är väl förberedda, vi har kapaciteter som vi inte kommer tveka att använda, säger han till DN.
Kristersson uppmanar Ryssland att agera mycket varsamt.
– Ryssland ska veta att de utsätter sig själva för extremt stora faror om de inte respekterar andra länders luftrum.
Vidare framhåller statsministern att ”situationen kommer avgöra” om Sverige väljer att skjuta ner ett ryskt stridsflyg som kränker svenskt luftrum.
Flera incidenter i svenskt luftrum
Ryska stridsflyg har kränkt Sveriges luftrum vid flera tillfällen – senast förra sommaren. Ett ryskt stridsflygplan av modellen SU-24 kränkte svenskt luftrum öster om Gotland. Den svenska flygledningen varnade piloten, men fick inget svar. Kort därefter skickades två Jas 39 Gripen-plan upp för att avvisa det ryska planet.
– Det ryska agerandet är inte acceptapelt och visar på bristande respekt för vår territoriella intergritet. Vi följde hela förloppet och var på plats för att ingripa, sade flygvapenchef Jonas Wikman efter incidenten.
LÄS MER: Ungern vädjar till Trump och Putin
Öppnat för våld
Ulf Kristersson har tidigare understrukit att Sverige är berett att använda våld för att försvara sitt luftrum.
– Vi i Sverige är på vår vakt, och oavsett vilken eller vilka aktörer som står bakom dessa olika luftrumskränkningar på Natos territorium är vårt besked glasklart: Sverige har rätt att försvara sitt luftrum, med våld om det behövs, och vi kommer att försvara det, har statsministern framhållit i en kommentar till Aftonbladet.
LÄS OCKSÅ: Skjut ner dem – Trump beordrar Nato
Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp President of Russia Office
Text: Redaktionen