Sverige varnar för ryskt hot

2023 10 18

Den brittiska flottans flaggskepp HMS Elisabeth är på plats i Sverige.

Det 280 meter långa hangarfartyget anlände till Skandiahamnen i Göteborg i fredags.

HMS Elisabeths Sverigebesök är en del av försvarssamarbetet Joint Expeditionary Forces (JEF).

Samarbetet leds av Storbritannien. Sverige blev medlem 2017.

Efter ett toppmöte i Visby på Gotland har samarbetsländerna genomfört en stor marinövning i Stockholm skärgård och Gotska sjön.

Övningen, som går under namnet Marinövning Höst 2023, har pågått mellan den 11–18 oktober.

–  Genom att öva med andra nationer stärker vi vårt samarbete, interoperabillitet och militära förmåga, vilket stärker stabiliteten och säkerheten i Östersjöområdet, säger kommendör Anders Bäckström vid Försvarsmakten i ett uttalande.

Skada på undervattensledning

Samtidigt som den storskaliga marinövningen pågick för fullt på svenskt vatten bekräftade regeringen under gårdagen att man upptäckt en skada på en svensk undervattensledning i Östersjön.

Skadan på den svenska telekomkabeln tros ha uppstått vid samma tidpunkt som skadorna på gasledningen i Finska viken.

Finlands regering har bekräftat att gasledningen i Finska viken troligen utsatts för sabotage.

Enligt flera experter och bedömare är det sannolikt att Ryssland har ett finger med i spelet.

Under gårdagen meddelade Centralkriminalpolisen i Finland att flera utländska fartyg rört sig kring den saboterade gasledningen – bland annat ett ryskt och ett kinesiskt.

Varnar för ryskt hot

Nu går generallöjtnant Carl-Johan Edström, som är chef för det svenska försvarets operationsledning, ut med en tydlig varning.

Enligt Edström är Rysslands förmåga visserligen försvagad efter kriget i Ukraina, men generallöjtnanten betonar att det inte betyder att det ryska hotet mot Sverige har minskat.

– Vi ser att de fortsatt har en stark förmåga, som de också har intentionen att använda sig av. Det är gråzonsproblematiken där man genomför underrättelseoperationer, informationskampanjer och annat, inte bara mot Sverige som land utan även mot vår infrastruktur, säger Carl-Johan Edström till DN.

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


23mars26

Swedbank går ut med varning till kunder

2026 05 10

En ny form av bedrägerier skapar allt större problem.

För några år sedan fullkomligt exploderade förekomsten av artificiell intelligens.

Det har inneburit teknologiska framsteg – men det har också hjälpt bedragare att bli mer effektiva när de lurar människor.

Swedbank varnar sina kunder för att AI används till bedrägerier som kan vara mycket svåra att känna igen.

Swedbank varnar

Bedragare blir med hjälp av AI allt bättre på att manipulera.

Resultatet kan enligt Swedbank “tyvärr bli så trovärdigt att man inte kan lita på det man ser eller hör”.

– En sådan teknik är deepfake, varnar storbanken.

Det är deepfake

Deepfake är en AI-baserad teknik som används för att skapa falska bilder, videor eller ljudklipp som verkar väldigt realistiska. 

På så sätt kan en bedragare få sig själv att se ut som, eller låta som, kända personer.

– Bedragare kan även skapa falska videoklipp på nära och kära som ber om ekonomisk hjälp, eller imitera ett bolags vd som kräver ekonomiska transaktioner på företagskonton, förklarar Swedbank.

Läs mer: Svensk rekordupptäckt – tillfaller staten

Kan låtsas vara barn

Bedragarna använder tekniken till att låtsas vara en familjemedlem, och agerar stressad för att få det tilltänkta offret att vilja föra över pengar fort.

Exempelvis kan offren få ett samtal från “barn”, eller “syskon”, men på andra sidan finns en bedragare som använder deepfake för att se ut eller låta som familjemedlemmen i fråga.

Det kan även handla om filmklipp på sociala medier som försöker övertyga dig att investera med deepfakes som föreställer kända personer.

Så skyddar du dig

Swedbank har upprättat några tips till den som vill skydda sig:

- Om något känns det minsta lurt, är det viktigt att ta extra steg för att kontrollera vad som faktiskt händer. Exempelvis kan man dubbelkolla information från andra, pålitliga källor.

- Detta gäller oavsett om det handlar om ett investeringserbjudande eller en förfrågan om pengar från någon närstående.

- Det är också viktigt att känna igenom de vanliga varningsflaggorna för bedrägerier - oväntad kontakt, det är bråttom och det är för bra för att vara sant.

Läs mer: GMAIL: Stäng av funktionen på kontot – din e-post kan bli läst

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


14 april 26

Glädjebesked för många svenskar – “3 000 kronor mer i månaden”

2026 05 10

Geopolitisk oro till trots stärks svenskarnas köpkraft.

Det konstaterar Handelsbanken i en färsk konjunkturrapport.

Rubrikerna har varit mörka under den senaste tiden med anledning av kriget i Mellanöstern, som bland annat drivit upp drivmedelspriserna.

Men enligt Handelsbankens prognos kommer svenskarnas köpkraft att stärkas i år, rapporterar Dagens industri.

Nästan 3 000 kronor

Ett lågt inflationstryck och stigande reallöner bidrar till att köpkraften stärks.

Så här ser ett par exempel ut enligt storbankens beräkningar:

- En barnfamilj med medelhöga inkomster och bolån på två miljoner får 2 750 kronor i ökad köpkraft i år.

- Ett höginkomstpar med ett bolån på fyra miljoner kronor får 3 700 kronor i ökad köpkraft i år.

“Stärks mer än vanligt”

Handelsbankens chefsekonom Christina Nyman säger att prognosen inte har ändrats trots kriget i Iran och det stängda Hormuz-sundet.

– Trots stigande energipriser har vi i huvudscenariot inte reviderat vår syn på hushållens köpkraft, som stärks mer än normalt i år, menar hon.

Även SEB har en liknande syn på saken, och tror likt Handelsbanken på att hushållen får det bättre i år.

Läs mer: Svensk rekordupptäckt – tillfaller staten

Lämnades oförändrad

Den senaste inflationsrapporten visade att inflationstakten ligger långt under Riksbankens mål på två procent.

Trots det lämnade centralbanken styrräntan oförändrad på 1,75 procent vid det senaste mötet.

Riskerna som kopplas till kriget i Mellanöstern bedöms alltjämt vara påtagliga enligt Riksbanken.

Riksbankens ord

Så här lät det från Riksbanken när det senaste räntebeskedet lämnades tidigare i veckan:

– Osäkerheten är betydande och utvecklingen manar till vaksamhet. Skulle kriget bedömas få stora effekter på den globala ekonomin och leda till en bred och varaktig inflationsuppgång skulle Riksbanken behöva höja styrräntan, menas det.

– Samtidigt har konjunkturutvecklingen varit svagare än väntat och det inhemska inflationstrycket är lågt i nuläget. 

Läs mer: Svenska hushåll får pengar i juni

Foto: M. Lis

Text: Redaktionen