Sverige vänder sig till Ryssland – direkt uppmaning till regimen

2024 05 06

Den ryska regimen i Moskva har beslutat att militärövningar med taktiska kärnvapen ska genomföras som ett svar på ”provocerande uttalanden från väst”.

Övningarna kommer att äga rum i närheten av Ukraina. Det är första gången i historien som Ryssland officiellt tillkännager militärövningar som involverar taktiska kärnvapen, rapporterar The Guardian.

Sverige svarar 

Nu reagerar Sverige på kärnvapenbeskedet.

Utrikesminister Tobias Billström (M) uppmanar Putinregimen att omvärdera beslutet.

– Den tydliga signal som vi skickar tillbaka är att Ryssland bör avstå från att genomföra saker som eskalerar, äventyrar och skapar osäkerhet i världen i vår region.

Det säger Billström till SVT Nyheter.

”Är oroande”

På frågan om den ryska kärnvapenövningen bör tolkas som ett reellt hot eller skrämselpropaganda, svarar utrikesministern:

– Det är klart att nyheten i sig är oroande.

– Ryssland uppträder ansvarslöst i det här läget genom att genomföra den här typen av övningar med det bestämda, tydliga syftet att försöka påverka oss.

Fakta Rysslands kärnvapenarsenal

- Ryssland innehar tillsammans med USA drygt 90 procent av världens kärnvapen.

- Landets totala antal beräknas till 5 977 stycken.

- Av världens 12 700 kärnvapen finns mer än 9 400 i militära lager för användning.

- Cirka 3 730 är utplacerad på robotar eller på bombplansbaser. 

- Av dessa är cirka 2 000 amerikanska, ryska, brittiska och franska kärnstridsspetsar som är redo att användas med kort varsel.

- År 2019 uppskattade Totalförsvarets forskningsinstitut att det ryska försvaret har omedelbar tillgång till runt 700 taktiska kärnstridsspetsar. Det vill säga vapen som kan användas i vanliga vapensystem, där konventionella stridsspetsar byts ut mot kärnstridsspetsar.

Källor: Federation of American Scientists resp Totalförsvarets forskningsinstitut

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


STORBRITANNIEN: ”Fullständigt kaos” – 262 fångar släppta av misstag

2025 11 06

Brittiska fängelser är fulla till bristningsgränsen.

Och nu går landets regering ut och medger att rättssystemet och fängelserna i landet har stora brister.

– Systemet är i fullständigt kaos, säger justitiedepartementets Alex Davies-Jones, till BBC.

262 fångar har frigivits felaktigt – ökar kraftigt

Regeringen meddelar att 262 fångar har frigivits av misstag det senaste året, enligt en rapport från regeringens kriminalvårdsmyndighet.

Det är mer än en fördubbling mot föregående år då 115 fångar släpptes av misstag.

Antalet fångar i de brittiska fängelserna har fördubblats de senaste 30 åren, delvis på grund av ett misslyckat migrationssystem, uppger nyhetsbolaget.

– Utländska medborgare borde kunna utvisas direkt efter att de dömts, anser Alex Davies-Jones.

Starmer rasar mot siffrorna – "måste kliva fram"

Storbritanniens premiärminister Keir Starmer är förfärad över statistiken.

Han beskyller den konservativa regeringen för "bördan och påfrestningen på systemet" och uppmanar till att de förändringar som behövs kommer att genomföras.

– Men jag inser att det är vårt jobb att kliva fram och fixa det här, och det kommer vi att göra, säger han, till BBC.

– Nu måste vi ta tag i det här och kavla upp ärmarna. Vi måste vidta åtgärder här.

LÄS OCKSÅ: Norden: Bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Vanligt problem i Storbritannien – skadar förtroendet

Enligt rapporten från kriminalvårdsmyndigheten i Storbritannien är det tyvärr inget ovanligt att misstag sker på landets fängelser.

Och det skadar förtroendet för rättssystemet i landet.

– Dessa misstag inkluderar individer som släpps antingen för tidigt eller för sent från sitt straff, båda scenarierna får allvarliga konsekvenser och undergräver allmänhetens förtroende, uppger PGA, fackförbundet för anställda vid landets fängelse, till BBC.

LÄS OCKSÅ: USA i rekordras – värsta siffrorna på 20 år

Text: Redaktionen


6 november 2025

LARM: Klassisk nattlampa kopplas till vanlig dödsorsak

2025 11 06

En vanlig nattlampa kan leda till sjukdom.

Att sova i ljusa miljöer på natten kan vara mer riskabelt för hjärtat än många tidigare trott.

Detta visar en färsk studie med deltagare under nio års uppföljning, rapporterar CNN.

Risk för hjärtsjukdom

En ny studie publicerad i JAMA Network Open visar att personer som sover i ljusare miljöer kan ha betydligt högre risk för hjärtsvikt, kranskärlssjukdom och stroke.

De som sov under starkt ljus hade 56% högre risk för hjärtsvikt, 32% högre risk för kranskärlssjukdom och 28% högre risk för stroke.

Även risken för hjärtinfarkt och förmaksflimmer var högre hos de som exponeras för mycket nattljus.

– En begränsning är att vi inte vet var ljuset kommer ifrån, endast hur starkt det är. Att förstå typiska ljuskällor på natten kan göra det möjligt att ge mer informerade rekommendationer än bara “undvik starkt ljus på natten“, säger Dr. Daniel Windred, forskningsassistent vid Flinders University i Australien.

LÄS MER: Helt ny svensk cola kommer till affären

Studie under nio år

Studien analyserade nästan 89 000 personer och 13 miljoner timmar ljusdata under nio års uppföljning.

Resultaten visade att kvinnor var mer utsatta för hjärtsvikt och kranskärlssjukdom, medan yngre deltagare löpte större risk för hjärtsvikt och förmaksflimmer.

Forskarna poängterar att studien visar samband, inte kausalitet.

– Det kan finnas andra skillnader hos personer som exponeras för ljus på natten som förklarar den ökade risken för hjärtsjukdom, säger Dr. Tim Chico, professor i kardiologi vid University of Sheffield.

– Undvik dock starka alarmklockor och placera inte sängen direkt vid ett fönster. Att skydda sig från nattljus kan ge både bättre sömn och långsiktigt skydd för hjärtat, säger Dr. Windred.

Blockerar viktig hormon

Ljuset kan blockera produktionen av melatonin, hormonet som signalerar till kroppen att vila.

Störningar i den circadiska rytmen, kroppens inre 24-timmarsklocka, kan påverka hjärt- och kärlhälsan negativt.

– Minska ljus i sovrummet, begränsa skärmtid och använd mörkläggningsgardiner eller sovmask för att skydda hjärtat, säger Dr. Julio Fernandez-Mendoza, klinisk psykolog vid Penn State Health Sleep Research Center.

LÄS MER: Norden: Bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Foto: H Truong

Text: Redaktionen