JUST NU: Sverige utökar militära stödet

2022 06 02

Regeringen föreslår att Sverige skickar sjömålsroboten Robot 17, automatgevär 90 och ytterligare 5000 pansarskott till Ukraina.

Det bekräftar finansminister Mikael Damberg (S) och försvarsminister Peter Hultqvist (S) på en gemensam pressträff i riksdagen.

– Det här är frågan om solidaritet med Ukraina. Det är en folkrättsvidrig invasion som pågår från den ryska sidan. Ett grundläggande hot mot hela den europeiska säkerhetsordningen, säger Peter Hultqvist.

Ett efterfrågat vapen

Sverige har tidigare inte valt att skicka sjömålsroboten Robot 17 till Ukraina.

Enligt försvarsministern är leveransen av vapnet något som den ukrainska militären har efterfrågat och Sverige väljer nu att svara på Ukrainas begäran.

– Den har god precision och kan användas såväl från fartyg som på land, säger han och tillägger:

– Vi ser nu en ny fas i den ryska invasionen där man kraftsamlar i östra och sydöstra Ukraina. Man har efterfrågat stöd på flera områden.

Peter Hultqvist kommenterar inte hur många exemplar av Robot 17 som skickats till Ukraina. Han hänvisar till sekretess. 

En miljard i stöd

Finansminister Mikael Damberg (S) bekräftar att regeringen vill föreslå en extra ändringsbudget för att bistå Ukraina med ytterligare ekonomiskt stöd.

Han berättar att det ekonomiska stödet uppgår till en miljard kronor.

Fakta Robot 17

  • Robot 17 används av enheter inom Amfibieregementet för att försvåra för en motståndare att ta sig in med fartyg i den svenska skärgården eller hamnar.
  • Roboten har en mycket god precision och kan verka från land och från fartyg mot andra mål, både på vattnet och på land.
  • I grunden är Robot 17 en amerikansk Hellfire AGM-114C, vilken har visat sig effektiv i strid.
  • Den amerikanska roboten har sedan modifierats av den svenska industrin, för att passa svenska förhållanden, och därefter fått namnet Robot 17.
  • Robot 17 styrs precis som övriga Hellfire-varianter, av reflektionen från en laser som belyser målet.
  • Robotsystemet transporteras idag med stridsbåt och bärs i land av amfibiesoldater. 
  • Källa: Försvarsmakten

Foto: Försvarsmakten

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

TURKIET: Ryssland på väg mot ofattbar handling

2026 08 09

Kriget måste stoppas till varje pris, varnar Turkiet.

Natolandet Turkiet slår larm om att Ryssland kan vara på väg att begå en ofattbar handling.

Det internationella samfundet måste ingripa för att stoppa kriget, menar landets utrikesminister.

Desperata – när kriget flyttas till hemmaplan

Hakan Fidan, utrikesminister i president Recep Tayyip Erdoğans regering i Turkiet, varnar för att Ryssland snart kan göra någonting väldigt extremt.

Putin kan ta till kärnvapen – som en desperat åtgärd när kriget har flyttats till hemmaplan, menar den turkiske utrikesministern.

– När ett utnötningskrig vid fronten övergår till ett utnötningskrig på hemmaplan, är frågan inte längre om man kommer att förlora kriget, utan om man kommer att fortsätta existera som nation. Man använder den sista utvägen man har, säger Fidan, rapporterar RBC-Ukraine.

Den sista utvägen för Putinregimen skulle alltså vara kärnvapen.

Turkiets utrikesminister menar att kärnvapenanvändning redan diskuteras i Ryssland.

– Under mitt besök i Ryssland verkade det som att den här frågan skulle kunna komma att tas upp, eftersom det talades om att allmänheten kräver något i den riktningen, säger Hakan Fidan.

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

”Har diskuterat med väst”

Han menar att frågan har diskuterats flitigt med andra Natoländer.

– Vi har diskuterat detta med våra västliga partner, och de är också medvetna om det. Det här är en farlig situation. Allt som människor säger inte kommer att hända, händer till slut, säger den turkiske utrikesministern.

Fidan betonade att det internationella samfundet måste göra allt det kan för att få ett slut på Ukrainakriget, och varnade för att kriget kan sprida sig både geografiskt och i sina mål och metoder, enligt tidningen.

Turkiets regering har också uppmanat Ukraina och Ryssland att införa en paus eller ett stopp för anfall mot kommersiella fartyg i Svarta havet.

Landet har flera gånger också krävt ett slut på kriget i Ukraina. Turkiet är medlem i Nato och har uttalat ett visst stöd för Ukraina, men har samtidigt intagit en mycket pragmatisk inställning till Ryssland och har inte anslutit sig till sanktioner mot Putinregimen.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen