Sverige uppmärksammas över hela världen

2024 04 13

Det brutala mordet i Skärholmen tas nu upp av internationella medier.

I onsdags mördades 39-årige Mikael när han var på väg till simhallen med sin 12-årige son.

Sonen blev vittne till det brutala mordet, och polisen arbetar med utredningsprocessen för att försöka hitta de skyldiga.

Händelsen har fått stor uppmärksamhet i Sverige, och tas nu även upp i internationella medier.

Det rapporterar Expressen.

“Sverige i kris”

Brittiska Daily Mail lyfter fram händelsen i sammanhanget av gängkriminaliteten i Sverige.

– Sverige i kris samtidigt som vapenvåldet fortsätter att rusa, skriver tidningen.

Även den Paris-baserade nyhetsbyrån AFP beskriver situationen.

– Svenskarna reagerade med chock och ilska på torsdagen sedan en pappa skjutits ihjäl mitt på dagen framför sin son i en Stockholmsförort.

Tar upp ungdomsfaktorn

Den tyska tidningen Die Welt lyfter fram att ungdomar används av gängen då de inte riskerar samma straff som vuxna.

Samtidigt understryker polska medier att det var den tredje skjutningen i Skärholmen på bara en månad.

Även amerikanska, ungerska och filippinska medier täcker händelsen.

Besökte Skärholmen

Statsminister Ulf Kristersson (M) har i dagarna besökt Skärholmen efter det brutala mordet.

– Jag var där för att visa mitt deltagande, min respekt och tala med hans anhöriga. Det som skett är en bottenlös grymhet. Jag tänker på Mikaels vänner och familj, och framförallt hans son som behöver genomlida det inget barn ska behöva, framhåller statsministern via sociala medier.

“Vi kommer vinna”

Vidare menar han att kampen mot gängkriminaliteten, som intensifierats under det senaste året, fortsätter.

– Sorgen är stor men det är också min beslutsamhet att stoppa de här mördarna. Jag står på de hederliga människornas sida, mot gängen, uttrycker statsministern.

– Och jag och min regering är besjälad av uppgiften. Vi kommer aldrig ge upp. Vi kommer vinna över gängen.

Mordet har uppmärksammats stort runt om i Sverige och stora diskussioner pågår nu angående åtgärderna mot gängkriminaliteten.

Foto: M. Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


9 feb 2026

Ryssland ska utföra operation i grannland – inleder rekrytering

2026 02 11

Ryssland har inlett en rekrytering för att utföra en operation i Baltikum.

Det handlar om en planerad sabotageoperation i Lettland, uppger Normunds Mežviets, generaldirektör för den lettiska statliga säkerhetstjänsten.

Enligt Lettland siktar Ryssland främst in sig på militära anläggningar och kritisk infrastruktur. Natolandet slår också larm om att Moskva rekryterar personer med kopplingar till kriminella nätverk för operationen, rapporterar Pravda.

– De här personerna har också vissa kriminella företagskopplingar, om man så vill. De har ett brett nätverk av kontakter med liknande intressen. Att rekrytera en sådan person ger omfattande möjligheter att förlita sig på dem och involvera andra de känner i liknande aktiviteter, säger Normunds Mežviets enligt tidningen.

"Desperata försök"

Under fjolåret avslöjades en grupp som satt eld på lettiska lokaler som tillhörde ett företag involverat i ett försvarsprojekt året dessförinnan.

Samma grupp ska även ha planerat att attackera lastbilar med ukrainska registreringsskyltar. En lista över potentiella sabotagemål avslöjades också. På listan fanns bland annat kraftanläggningar och militära platser.

– I flera år nu har vi observerat att Ryssland gör ganska desperata försök att etablera nya grupper av unga, utbildade ledare som senare skulle leda så kallade landsmannaorganisationer och samordna rysktalande samhällen för att uppnå ryska mål, säger Normunds Mežviets.

LÄS MER: Lavrovs besked till Europa – ”Vi kommer inte attackera, men…”

Fyra personer i förvar

Den lettiska säkerhetstjänsten har nyligen varnat för att Ryssland kommer att upprätthålla en hög aggressionsnivå under året. Aggressionen bedöms dessutom kunna eskalera.

Enligt säkerhetstjänsten rekryterar Ryssland tidigare fångar och drogmissbrukare som ska delta i operationen. 

Lettland har sedan tidigare gripit fyra personer som fortfarande sitter i förvar. Samtliga misstänks för spionage. Tre av dem är lettiska medborgare.

ANDRA LÄSER: Nordea uppmanar 50-plussare: ”Försök inte konkurrera med yngre”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


”Nödstopp” i Ryssland – ”katastrofalt för alla”

2026 02 10

En rysk stad har drabbts av ett akut stopp.

Runt 100 000 människor i Belgorod står utan rinnande vatten.

Detta efter att elnätet havererat i samband med ukrainska attacker mot regional infrastruktur, rapporterar oberoende Moscow Times.

Nödstopp i staden

Ryska myndigheter rapporterar att två vattenpumpar i Belgorod tvingats stänga efter att kraftledningarna slagits ut av ukrainska drönare och missiler.

Detta har resulterat i att stora delar av stadens vattenförsörjning stannat av.

– Ungefär 100 000 kunder är utan vatten i de centrala och norra delarna av staden, säger Belgorods borgmästare, Valentin Demidov.

LÄS MER: Ryskt krav på Europa – ”Blir inget fredsavtal annars”

Kraftig påverkan

Regionen har under de senaste veckorna drabbats av upprepade attacker som också har slagit ut el, värme och gas under minusgrader, vilket förvärrar situationen för invånarna.

Belgorods regionsguvernör Vyacheslav Gladkov uppger att omkring 84 000 människor i regionens huvudstad fortfarande är utan värme, gas eller elektricitet efter tidigare flygangrepp.

Ryska myndigheter har beskrivit effekterna som katastrofala för många hushåll, särskilt där infrastrukturen redan är svag.

Hundratals byggnader med centralvärme måste tömmas på hela värmesystemet innan driften kan återupptas på ett säkert sätt.

– Om vi inte gör det här kommer skadorna eller konsekvenserna att bli nästan katastrofala för varje invånare som bor i den här delen av staden, säger Gladkov i ett videomeddelande.

Fortsatt osäkerhet i staden

Tjänstemän arbetar för att återställa både elektricitet och vattenförsörjning, men det är oklart hur snabbt hela systemet kan vara i funktion igen.

Tidigare rapporter har visat att Belgorod‑regionens energisystem redan varit utsatt för intensiva attacker och att återkommande avbrott har skapat stora problem för bostäder, skolor och sjukhus.

De senaste el‑ och värmeavbrotten i Belgorodregionen har inträffat samtidigt som den ryska militären har genomfört egna riktade attacker mot Ukrainas elnät i temperaturer under noll.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har anklagat Moskva för att ”försöka använda kylan som ett terrorverktyg.”

LÄS MER: Börsbolag i konkurs

Foto: President of Russia Office resp Cattu

Text: Redaktionen