Sverige svarar USA – föreslår helt nytt avtal

2025 04 14

Donald Trumps handelstullar kommer slå mot Sveriges ekonomi.

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) har konstaterat att Sveriges BNP kommer att minska med högre tullar.

Hur stor nedgången blir och hur påverkan ser ut på lång sikt är däremot svårt att sia om.

–  Det som vi vet med bestämdhet är att det som sker från USA:s sida kommer att påverka svensk och europeisk tillväxt, sade Svantesson i söndagens Agenda i SVT.

Öppnar för helt nytt avtal

Statsminister Ulf Kristersson (M) har betonat att Sverige är väl förberett på tullarna.

Nu meddelar Kristersson att Sverige och EU kommer behöva se sig om efter nya samarbeten. Enligt statsministern har USA:s agerande förändrat spelplanen. 

– Det öppnar för frihandelsavtal med helt andra delar av världen, säger han i SVT:s Morgonstudio.

 Kristersson pekar ut Indien som ett drömexempel.

– Ett frihandelsavtal mellan Indien och Europa vore väldigt bra.

Statsministern lyfter även fram Thailand och flera andra asiatiska länder som potentiella handelspartners.

Vidare understryker Kristersson att handeln med Kina kommer vara fortsatt viktig för Sverige.

– Sedan ska vi inte vara naiva och skapa ensidiga beroenden.

Fakta: Sverige och frihandelsavtal

- Eftersom Sverige är ett av EU:s medlemsländer sluter Sverige inte några egna frihandelsavtal. Det är EU som förhandlar fram frihandelsavtal för alla medlemsländers räkning. 

- EU har i dag frihandelsavtal med bland annat Japan, Kanada, Moldavien, Sydkorea och Vietnam

Så fungerar det:

- Frihandelsavtal sluts mellan länder för att handeln länderna emellan underlättas. Det handlar bland annat om att minska eller ta bort tullar mellan parterna i frihandelsområdet.

- Förutom tullar omfattar frihandelsavtal även frågor som tjänster, investeringar och offentlig upphandling. Dessutom innehåller de moderna frihandelsavtalen också regler för hur avtalet ska bidra till en hållbar utveckling i de inblandade länderna. De kan till exempel reglera miljöfrågor, hälsoaspekter, arbetsvillkor.

Källa: Kommerskollegium

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Inte hänt sedan 1967 – historisk opinionssiffra

2025 11 12

Mindre än ett år återstår till nästa riksdagsval.

Det är hög tid för partierna att börja mobilisera kommande års valrörelse.

För ett parti tycks det vara mer brådskande än någonsin.

Liberalerna hamnar nämligen på en historiskt låg nivå i en rykande färsk opinionsmätning, rapporterar SVT på onsdagen.

Med ett väljarstöd på 2,2 procent är det en historisk låg notering – så lågt har det inte varit för partiet sedan Verian (tidigare Sifo) började mäta partisympatier 1967.

– Vi är såklart inte nöjda med den här siffran, samtidigt så vet vi andra mätningar att vi ligger mellan 2 och 3 procent i opinionen så det kommer inte som någon stor överraskning, säger partiets partisekreterare Fredrik Brange (L) till SVT.

Pekar ut regeringsfrågan

Per Söderpalm, opinionsansvarig på Verian, tror att problemet bottnar i regeringsfrågan. Liberalerna har sagt nej till att sitta i en regering med Sverigedemokraterna efter nästa val. SD har i sin tur krävt en plats i regeringen – annars röstar partiet nej till Ulf Kristersson (M) som statsminister.

– Trots ”popcornstrategin” med flera olika skolförslag och en ny reklamkampanj med Simona Mohamsson märks såhär långt inget avtryck i opinionen. Liberalernas position i regeringsfrågan kan vara en orsak till den svaga utvecklingen, säger Per Söderpalm till tv-kanalen.

Annan mätning: avståndet krymper

När det gäller opinionen i stort ligger skillnaden mellan oppositionspartierna och Tidöpartierna på 8,2 procentenheter till oppositionens fördel.

Det är betydligt mer än i en mätning från DN/Ipsos i slutet av oktober som noterade en skillnad på fyra procentenheter, efter att avståndet legat på över 11 procentenheter i april.

Förklaringen då var bland annat att Socialdemokraterna backade till 33 procent, ett tapp på två procentenheter jämfört med Ipsos tidigare mätning.

– Det är inte rekordlågt och fortfarande över valresultatet. Vi får invänta nästa mätning innan vi drar några bestämda slutsatser, säger Nicklas Källebring till DN.

Samtidigt som avståndet krymper mellan blocken kvarstår många svåra frågor för respektive sida.

Magdalena Andersson (S) måste sannolikt få Vänsterpartiet och Centerpartiet att enas om en gemensam väg framåt om hon ska kunna bilda regeringen efter nästa val.

Hela mätningen

Nedan ser du mätningen i sin helhet. I den högra stapeln anges förändringen jämfört med SVT/Verian tidigare mätning

🔴Vänsterpartiet                      7,4          -0,1
🔴Socialdemokraterna        33,8        +1,0
🟢Miljöpartiet                            6,9         +1,1
🟢Centerpartiet                        4,9         +0,2
🔵Liberalerna                             2,2          -0,4
🔵Moderaterna                         18,5      +0,6
🔵Kristdemokraterna              4,0        -0,2
🔵Sverigedemokraterna      20,0       -0,1
 
🔴🟢 S+V+MP+C                        53         +0,2
🔵🔵 M+KD+SD+L                    44,7*   -0,1
 
*Liberalerna utanför riksdagen i denna mätning.
 
Foto: Magnus Liljegren/Ninni Andersson, Regeringskansliet
Text: Redaktionen

JUST NU: Galet ljusfenomen på himlen – syns över hela Sverige

2025 11 12

Ett makalöst rött och grönt ljus har färgat himlen över hela landet.

Rapporterna kommer från ända från norr ned till Skåne i söder.

På sociala medier flödar bilderna på det sagolika norrsken som dansat över himlen i natt och ända in på morgonen, efter att en kraftig solstorm rusat mot jorden under tisdagen.

Det handlar om ett utbrott av typen X5.1 – ett av de starkaste utbrotten under hela året – vilket fått den amerikanska rymdvädermyndigheten Noaa att gå ut med varningsnivå 4 på den femgradiga skalan.

En geomagnetisk storm av den här kalibern har potential att störa jordens magnetfält så pass allvarligt att det blir strömavbrott och problem med internet och GPS-mottagare.

"Hela himlen är röd och grön"

Klockan 01.20 i natt kunde Noaa bekräfta en stormstyrka på G4-nivå, vilket kategoriseras som “svår”.

Geomagnetiska stormförhållanden förväntas fortsätta in på natten, framhåller myndigheten.

Under natten har effekterna kunnat skådas på himlen i hela Sverige. Många har varit uppe på småtimmarna och fått oförglömliga vyer över norrskenet när molntäcket lättat.

– Hela himlen är röd och grön! utbrister ett vittne i Saltsjöbaden i Stockholm som noterade ljusfenomenet strax före klockan 03.

Förhoppningar finns om att det kan bli en ny chans redan ikväll.

I ärlighetens namn är jag lite förvånad att man inte går ut med den starkaste varningen. Man förväntar sig alltså att den sista utkastningen gör sol-jord-resan på under 24 timmar. Det är hisnande, framhåller Carl Bergstrand som driver Facebookkontot “Norrsken” med nästan 200 000 följare.

Forskare: underskattar risken

Det ljuvliga norrskenet är förstås en mycket vacker och trevlig följd av solens energiutbrott.

Samtidigt underskattas riskerna med kraftiga geomagnetiska stormar, varnade forskare vid Lunds universitet redan 2020. Till exempel drabbades Malmö av ett omfattande strömavbrott 2003 efter en sådan händelse.

En studie vid Grönland där forskarna tog hjälp av borrkärnor av is fann man bevis för att en mycket kraftig solstorm inträffade år 660 f Kr.

– Om den solstormen hade kommit idag kunde den ha fått förödande effekter i vårt högteknologiska samhälle, sade Raimund Muscheler, geologiprofessor vid Lunds universitet, vid tillfället.

Norrsken i Skåne under vid en geomagnetisk storm på nivå G4. Foto: MarcusOscarsson.se

Foto:

Text: Redaktionen