Sverige stoppar bistånd till diktatur

2025 07 01

Regeringen fortsätter att förändra det svenska biståndet.

Nu meddelar bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M) att det långsiktiga utvecklingsbiståndet till Afghanistan kommer att dras in. Sverige kommer dock fortsätta att bidra med humanitärt stöd till diktaturen, som styrs av den islamistiska talibanregimen.

– Sverige har bidragit med både utvecklingsbistånd och humanitärt stöd till Afghanistan under många år, men just nu finns begränsade möjligheter att långsiktigt fortsätta med utvecklingsbiståndet, säger Benjamin Dousa.

– Däremot ser vi ett stort behov av humanitärt stöd som Sverige kommer att fortsätta ge. Kvinnors och flickors situation i Afghanistan är fortsatt en viktig fråga för regeringen.

Det regionala utvecklingssamarbetet med Asien och Oceanien kommer också att fasas ut. Regeringen vill i stället öka handeln i regionen, meddelar Dousa.

Mer pengar till Ukraina

Omprioriteringarna i biståndsbudgeten frigör 1,7 miljarder kronor – medel som ska användas både till stöd för Ukraina och till livräddande insatser runt om i världen. 

– Stödet till Ukraina och närområdet är existentiellt för Europa. Ukraina är Sveriges främsta biståndspolitiska och utrikespolitiska prioritering, säger Benjamin Dousa.

– För att kunna stå emot ett Ryssland som inte drar sig för att beskjuta lekplatser, sjukhus, skolor och hem krävs ett ökat stöd. Ukraina slåss inte bara för sin frihet, utan även för Europas.

Inget stöd till Unwra

Trots påtryckningar från oppositionen kommer regeringen inte att återuppta stödet till Unwra – FN:s hjälporgan för palestinska flyktingar.

Flera människorättsorganisationer har kritiserat den svenska hållningen. De menar att Unrwa är avgörande för nödhjälp till Gaza.

Benjamin Dousa delar inte bedömningen. Han hänvisar till att Israel har förbjudit organisationen, vilket enligt honom omöjliggör ett effektivt samarbete.

– Det blir mycket svårt och kanske till och med omöjligt för Unrwa att bedriva effektivt biståndsarbete i Gaza, har ministern sagt till SVT Nyheter.

Foto: M. Rahmani

Text: Redaktionen


JUST NU: Kalabalik i Turkiet – regimen slår till stenhårt

2025 07 01

Turkiska myndigheter har slagit till mot hundratals personer, inklusive flera oppositionspolitiker.

Flera politiska motståndare till regimen har gripits i staden Izmir, rapporterar turkiska medier. 

Bland de arresterade finns Izmirs tidigare borgmästare Tunc Soyer och den lokala ordföranden för oppositionspartiet CHP, Senol Aslanoglu.

Åklagarmyndigheten i Izmir har beordrat gripandena. Izmir styrs av Republikanska folkpartiet (CHP) – regeringspartiets AKP:s största motståndare.

”Kommer inte att vika oss”

Oppositionsledaren Senol Aslanoglu bekräftar uppgifterna i ett inlägg på X.  

– Vi kommer inte att vika oss för de som försöker tysta våra röster. I dag och imorgon kommer vi att fortsätta att försvara folkets vilja och vaka över demokratin runt om i landet, skriver han.

Flera räder mot oppositionen

Tisdagens massarresteringar är en del av en större operation i Turkiet.

CPH anklagas för utbredd korruption. I flera CPH-styrda kommuner har polisen slagit till mot oppositionella efter anklagelser om korruption.

Flera av partiets toppföredträdare har gripits, inklusive Istanbuls borgmästare Ekrem İmamoğlu.

İmamoğlu ses som en framtida presidentkandidat i Turkiet och har ofta beskrivits som president Erdogans främsta politiska rival. 

Kritiker menar att hans gripande är politiskt motiverat. Flera västländer har fördömt arresteringen och hundratusentals människor har protesterat på gatorna i Turkiet.

Erdogan: ”Oförenligt med ett demokratiskt samhälle”

President Erdogan fortsätter att rikta korruptionsanklagelser mot CPH.

– Situationen för det största oppositionspartiet – som hålls i ett järngrepp av en handfull banditer i Istanbul – är oförenligt med ett demokratiskt samhälle och hör inte hemma i turkisk politik, sade Erdogan i ett tal den 18 juni.

CPH förnekar alla anklagelser om korruption. Partiet menar att massarresteringarna är politiskt motiverade.

Foto: Ö. Avşar resp M. Reding

Text: Redaktionen


JUST NU: Virusvarning på Liseberg

2025 07 01

Liseberg möts av skarp kritik och Göteborgs kommun larmar om allvarliga avvikelse i nöjesparkens livsmedelshantering.

Det var i förra veckan som miljöförvaltningen utförde en kontroll på Lisebergsbyn, nöjesparkens boendeanläggning.

Kommunens inspektörer larmar nu om allvarliga avvikelser i mathanteringen i en av anläggningens serveringar, rapporterar Expressen.

Myndighet varnar

Det är vid boendets frukostbuffé som bristerna uppmärksammats, och nu varnar myndigheten och kräver omedelbara åtgärder.

– Livsmedelssäkerheten hanteras inte på ett bra sätt, uppger kommunens inspektörer enligt tidningen.

Risk för magsjuka

Det är bland bären på frukostbuffén som risken har uppmärksammats.

Miljöförvaltningen kritiserar livsmedelshanteringen och menar att personalen inte säkerhetsställer gästernas säkerhet, eftersom de inte kokar bären innan de serveras.

Detta ska, enligt uttalandet, göra att det finns en risk att bären innehåller norovirus och hepatit A och riskerar att de som tar del av frukostbuffén kan blir allvarligt sjuka.

– Den som blir sjuk av norovirus kan bland annat drabbas av illamående, kräkningar, diarré och feber, uppger 1177.

– De första symtomen på hepatit A påminner om influensa. Vanliga besvär är huvudvärk, feber, trötthet, ont i kroppen och minskad matlust.

– Du kan även må illa och kräkas. En del får ont i lederna och klåda.

Snabba åtgärder

Göteborgs kommun kräver nu att Liseberg handlar skyndsamt för att säkerhetsställa sina gästers hälsa och säkerhet.

– Dessa virus är farliga även i små mängder så det är viktigt att ni kan garantera att de bär ni använder inte gör era gäster sjuka, skriver miljöförvaltningen.

Bedömningen är att avvikelserna är så pass allvarliga att Liseberg måste följa kravet från kommunen omgående, oavsett om man avser att överklaga beslutet eller ej.

Ytterligare åtgärder kan sättas in ifall nöjesparken inte följer de nya riktlinjerna.

Liseberg har inte kommenterat inspektörernas rapporter.

– Vi på Liseberg vill alltid göra ditt besök så lyckat som möjligt, oavsett vad det gäller, framhåller nöjesparken på sin hemsida.

Foto: Stefan Karlberg, Liseberg

Text: Redaktionen