Sverige stärker samarbetet med brutal diktatur

2023 10 26

Sveriges bistånd- och utrikeshandelsminister Johan Forsell (M) är på plats i Saudiarabiens huvudstad Riyadh.

Under dagen kommer han att träffa den saudiska regeringen och delta i den internationella innovationskonferensen Future Investment Initiative.

Syften med ministerns besök är att stärka handelsrelationen mellan Sverige och Saudiarabien.

Det uppger regeringen i ett pressmeddelande.

– Saudiarabien är Sveriges största exportmarknad i Mellanöstern och Nordafrika.

– Det pågår en genomgripande förändringsprocessen för den gröna omställningen i landet och här finns stora möjligheter för svenska företag att bidra, inte minst till deras mål om klimatneutralitet, säger Johan Forssell. 

Ska träffa flera företrädare

Ministern kommer att träffa den saudiske handelsministern Majid Alkassabi och flera andra företrädare för den saudiska regimen under torsdagen. 

Parterna ska diskutera den bilaterala handelsrelationen mellan Sverige och diktaturen.

Flera svenska företag

Ett stort antal svenska företag är etablerade i Saudiarabien.

Det handlar bland annat om företag inom hälsosektorn, telekom, energi och transport.

Regeringen framhåller att regionen är viktig för Sverige. 

– Saudiarabien är en regional dialogpartner och en tongivande aktör inom den muslimska världen. Besöket utgör en möjlighet att stärka Sveriges relationer i regionen, framhåll Johan Forssell. 

Islamistisk diktatur

Den islamistiska diktaturen Saudiarabien är hårt kritiserad i västvärlden.

Landet följer en strikt islamistisk lagstiftning. Saudiarabiens diskriminering av kvinnor har uppmärksammas av flera människorättsorganisationer.

Kvinnor är enligt lagen underordnade män när det gäller giftermål, skilsmässa, vårdnad av barn, arv och andra områden.

– Förmyndarsystemet innebär att en kvinna inte får fatta beslut som gäller henne själv. Istället måste en manlig släkting fatta besluten åt henne, uppger Amnesty.

Saudiarabien sticker även ut när det gäller utdelade dödstraff.

Diktaturen är ett av de länder i världen som avrättar flest personer. 

Under 2022 avrättades ofattbara 82 människor under en enda dag i Saudiarabien. 

FN har fastslagit att Saudiarabien utfärdade ett rekordhögt antal dödstraff under 2022 – sammantaget utdelade landet fler dödsdomar än både 2020 och 2021.

Flera personer avrättas för drog- och smugglingsrelaterade brott.  En betydande del möter döden genom halshuggningar.

Ställer krav på regeringar

Narkotikarelaterade avrättningar bryter mot folkrätten som anger att  avrättningar endast ska användas för de “allvarligaste brotten” – det vill säga brott som har att göra med "avsiktligt dödande". 

Trots detta stod narkotikarelaterade avrättningar för 37 procent av samtliga bekräftade avrättningar under 2022.  

Amnesty ser allvarligt på den nya siffran. 

– Det är ett grymt faktum att nära 40 procent av alla kända avrättningar gällde narkotikarelaterade brott. Det är viktigt att betona att det ofta är människor från utsatta grupper som drabbas av detta skoningslösa straff. 

– Det är dags att regeringar och FN ökar trycket på de som är ansvariga för dessa flagranta människorättskränkningar och ser till att internationella skyddsmekanismer inrättas, säger Agnès Callamard, generalsekreterare för Amnesty International, i ett uttalande.

Krig i Jemen

De senaste åren har Saudiarabien också kritiserats för sitt krig i Jemen. Tusentals civila har dött och Amnesty har dokumenterat upprepade folkrättsbrott och krigsbrott.

Trots kritiken är Saudiarabien en viktig allierad till flera västländer.

– Den mesta kritiken tystnar inför landets enorma oljefyndigheter, som gör det till en oundgänglig handelspartner för alla, framhåller Utrikespolitiska institutet på sin hemsida.

Viktig handelspartner till Sverige

Sverige upprättade diplomatiska förbindelser med Saudiarabien 1957.

Sedan en lång tid tillbaka är landet Sveriges största exportmarknad i Mellanöstern.

Svenskt näringsliv är välrepresenterat på den saudiska marknaden och svenska företag har deltagit i flera omfattande infrastrukturprojekt i landet. 

– På senare tid har även relationerna på utbildnings- och forskningsområdet utvecklats. Flera svenska universitet och högskolor har ingått samarbetsöverenskommelser med saudiska motsvarigheter, framhåller regeringen på sin hemsida.

I veckan avslöjades det att svenska Kunskapsskolan etablerat skolor i Mellanöstern där barn delas upp baserat på lön, kritik mot regimen inte är tillåtet och där det är förbjudet att inte delta i bön.

Flera riksdagspartier reagerade kraftigt, bland annat Sverigedemokraterna.

LÄS MER HÄR:

SVERIGEDEMOKRATERNA RASANDE: "DET ÄR FULLSTÄNDIGT OETISKT"

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 2026

Nytt regeringsdrag från SD – tror C säger ja

2026 10 20

Igår tilldelades Elisabeth Thand Ringqvist (C) sonderingsuppdraget av talman Andras Norlén.

Dagen innan hade Jimmie Åkesson (SD) sträckt ut en hand till C-ledaren och bjudit in till ett “förutsättningslöst samtal”.

– Mitt parti har som bekant inga röda linjer, framhöll SD-ledaren i ett öppet brev till Thand Ringqvist.

Nu planerar Sverigedemokraterna ytterligare ett drag i regeringsbildningen.

Partiet förbereder ett nytt förslag, ett så kallat utskottsinitiativ, om att slopa straffrabatt. Initiativet gäller det förslag som Tidöpartierna lade fram i våras men som fick motstånd av de rödgröna på grund av en avsaknad plan för införandet, rapporterar GP.

Ett drag för att sätta press på C under Thand Rinqvists sondering.

– Det är klart att det är kopplat till regeringsfrågan. Men det är inte det som varit grundambitionen i detta, vi vill först seriöst införa detta och det har varit en stor fråga för oss hela den förra mandatperioden, säger Alexander Christiansson, rättspolitisk talesperson i SD, till tidningen.

"Ingenting hindrar C"

Efter den intensiva följddebatten modifierade Moderaterna förslaget och angav en startplanen för rabatten till 1 januari 2029. Det ställde sig Centern positiva till tidigare i höstas. 

– Centerpartiet välkomnar att Moderaterna nu presenterat en plan för hur reformen faktiskt ska kunna genomföras. Vi vill slopa dagens mängdrabatt, framhöll C efteråt.

Sedan dess har val och maktskifte skjutit upp frågan. Nu är SD redo att gå fram med förslaget på nytt. 

– Nu finns det en plan som känns godtagbar och då finns det ingenting som hindrar Centerpartiet från att ställa sig bakom det här utskottsinitiativet, det vore snarare konstigt om de inte gjorde det, säger Alexander Christiansson.

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen

Utesluter M-ledd regering

Igår uttryckte C-ledaren att det fortfarande är Magdalena Andersson (S) som är hennes statsministerkandidat. En M-ledd regering är utesluten, enligt Thand Ringqvist.

– Det ser jag inte som en möjlig lösning, sade hon till Aftonbladet.

Partiledaren kommer dock att tala med alla partier under sin sonderingsvecka, inklusive V och SD.

Läs mer: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen