Sverige stänger ambassad – varnar svenska medborgare

2023 04 12

Sverige har med omedelbar verkan stängt sin ambassad i Pakistans huvudstad Islamabad.

Beslutet har fattats eftersom det finns en förhöjd risk för terrorhot.

– Det finns en förhöjd risk för terrorhot i Pakistan, i synnerhet i Islamabad, uppger ambassaden i ett uttalande.

Uppmanar svenska medborgare 

Ambassaden uppmanar svenskar som vistas i Pakistan att vidta försiktighetsåtgärder.

Följande uppmaning riktas till svenska medborgare:

– Vidta en ökad vaksamhet, särskilt i områden där många människor samlas samt i närheten av diplomatiska beskickningar, religiösa samlingslokaler, hotell och restauranger.

Vidare uppmanas svenskar i Pakistan att skriva upp sig på svensklistan och att ladda ned appen UD Resklar med aktiva pushnotiser för Pakistan.

– Vi påminner om vikten av att hålla sig uppdaterad om händelseutvecklingen, undvika större folksamlingar och manifestationer, följa lokala myndigheters anvisningar samt ta del av vår uppdaterade reseinformation, framhåller ambassaden.

Stora demonstrationer

Efter koranbränningen i Sverige har stora demonstrationer förekommit i  Islamabad och på flera andra ställen i Pakistan.

– Ytterligare manifestationer och incidenter kan förekomma, skriver den svenska ambassaden.

Tiotusentals gick ut på gatorna

I slutet av januari protesterade omkring 12 000 islamister från Tehreek-e-Labbaik-partiet i staden Lahore, rapporterade AFP.

Partiet är ett högerextremt islamistiskt parti som vill införa sharialagar i Pakistan. Tehreek-e-Labbaik fick hela 2,2 miljoner röster i förra pakistanska valet.

– Partiledaren höll tal till demonstranterna och krävde att landets regering protesterar kraftfullt mot Sverige och Nederländerna så att inte händelserna upprepas, uppgav AFP. 

Liknande protester mot Sverige bröt även ut i miljonstaden Karachi och i huvudstaden Islamabad.

Fler hot mot Sverige

Säkerhetspolisen (Säpo) har meddelat att antalet attentatshot mot Sverige har ökat sedan koranbränningen utanför Turkiets ambassad i januari.

– Den senaste tidens händelseutveckling med hot som riktas mot Sverige och svenska intressen är allvarlig och påverkar Sveriges säkerhet. Säkerhetspolisen ser en ökning av antalet attentatshot i underrättelseflödet, uppger Säpo på sin hemsida.

Utvecklingen innebär att Sverige bedöms stå i större fokus än tidigare för våldsbejakande islamism globalt.

– Säkerhetspolisen samverkar nära partners nationellt och internationellt i vårt arbete att skydda den nationella säkerheten och bedömer löpande hotet. Situationen efter den senaste tidens händelser är problematisk, framhåller Säpo.

Text: Redaktionen


10 jul 26

ICA ändrar – tar bort hel avdelning i butiker

2026 07 11

En förändring i flera ICA-butiker är på väg.

ICA gör om sitt sortiment till svenska kunder och tar bort sin satsning på husdjur som egen avdelning i butikerna.

Detta efter att satsningen inte nått målen.

Storsatsning läggs ner

För kunder som vant sig vid att kunna handla husdjursprodukter i en särskild satsning hos ICA väntar nu en förändring.

Gaston, som lanserades med ambitionen att bli ICAs egen kedja för husdjursprodukter, försvinner som butikskoncept.

De tre fysiska butikerna i Uppsala, Norrköping och Västerås säljs i stället till Arken Zoo.

Beslutet kommer efter en utvärdering av satsningen.

– Pilotprojektet gav oss värdefulla lärdomar och har stärkt vår förståelse för vad husdjurskunderna efterfrågar, säger Peter Muld, tillförordnad strategidirektör på ICA Gruppen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump helvänder om Ukraina

Butiksdelen försvinner

För kunderna innebär förändringen att den egna ICA-satsningen på husdjur försvinner, men ICA uppger att utbudet av djurprodukter fortfarande ska finnas kvar på andra sätt.

Husdjursfoder i vanliga ICA-butiker, djurförsäkringar via ICA Försäkring och produkter för djur genom Apotek Hjärtat är delar av det sortiment som blir kvar.

I stället för att driva egna djurbutiker väljer ICA nu att samarbeta med Arken Zoo.

Målet är att tillsammans utveckla erbjudandet och undersöka möjligheten att skapa fler lösningar nära ICA-butiker.

Arken Zoo tar över

Arken Zoo som tar över de tre fysiska Gaston-butikerna  ser affären som en möjlighet att växa ytterligare på den svenska marknaden.

– Tillsammans med ICA ser vi goda möjligheter att stärka erbjudandet och göra det ännu enklare för husdjursägare att hitta produkter och tjänster för sina djur. Vi ser fram emot att hitta ett lånsiktigt partnerskap med ICA så våra kunder kan få fler Arken Zoo-butiker nära sig i Sverige, säger Daniel Pettersson, Country Director på Arken Zoo.

För ICA-kunder innebär förändringen alltså att Gaston försvinner som egen del av handeln.

Den särskilda djursatsningen byter namn och ägare – medan ICA i stället satsar på samarbete framför att driva en egen husdjurskedja.

LÄS MER: Ryska hotet: ”Kan döda halva deras befolkning”

Foto: Ica Gruppen

Text: Redaktionen


11 jul 2026

UPPGIFTER: Ryssland har grundlurat Europas invånare

2026 07 11

Europa uppges ha lurats.

Ryska hackare ska ha tagit kontroll över vanliga porttelefoner och hemövervakningskameror i Europa.

Detta för att spionera på vapenleveranser till Ukraina, rapporterar Kyiv Post.

Blivit ryska spionögon

Enligt nederländska underrättelsetjänster har ryskstatsanknutna hackare lyckats ta sig in i internetanslutna kameror och porttelefonsystem i Nato-länder och Ukraina.

Syftet ska ha varit att övervaka transporter av västerländskt militärt stöd till Ukraina.

Det innebär att vanliga säkerhetskameror vid bostäder, företag och andra platser längs viktiga transportvägar kan ha använts för att följa rörelser av militär utrustning.

I stället för att använda drönare eller satelliter ska rysk underrättelsetjänst ha utnyttjat system som många människor använder i sin vardag.

LÄS MER: Ryska hotet: ”Kan döda halva deras befolkning”

En del av spionjakt

Operationen ska enligt uppgifterna ha riktats mot IP-kameror längs kända logistiska rutter där militär utrustning transporterats till Ukraina.

Målet var att samla information om vilka vapen som skickades och hur stora mängder som levererades av västliga länder.

De nederländska underrättelsetjänsterna varnade organisationer som hade kameror längs dessa vägar.

– Organisationer med IP-kameror längs dessa rutter har redan varnats så att de kan vidta åtgärder, uppger de nederländska myndigheterna.

Det som gör operationen anmärkningsvärd är att många av systemen tillhör vanliga civila användare.

Människor som trodde att deras kameror bara skyddade hem och företag kan i stället ha blivit en del av en större underrättelseoperation.

Utnyttjat svaga lösenord

Enligt underrättelsebedömningen kunde hackarna ta sig in genom säkerhetsbrister i många uppkopplade kameror.

Gamla lösenord, fabriksinställningar och föråldrad programvara ska ha gjort systemen sårbara.

– När en IP-kamera har identifierats kan en angripare försöka få tillgång till den via internet, konstaterade den nederländska underrättelserapporten.

– Detta är ofta relativt enkelt, eftersom många IP-kameror som är anslutna till internet är otillräckligt skyddade.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump redo att ge upp

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen