Regeringen sätter ned foten mot Erdogan

2023 06 16

Turkiets nej till den svenska Natoansökan kvarstår.

Det klargjorde Turkiets president Recep Tayyip Erdoğan i går, onsdag.

Erdogan konstaterade att Sverige inte kan förvänta sig att bli en medlem av Nato till toppmötet i Vilnius i juli.

– Sverige bör inte förvänta sig en attitydförändring från Ankara om sitt Nato-medlemskap vid försvarsalliansens toppmöte nästa månad, så länge som Sverige inte förhindrar anti-Turkiet protester i Stockholm, sa presidenten enligt Reuters.

Erdogan hänvisade till de demonstrationer som ägt rum i Stockholm.

I början av juni protesterade ett hundratals personer mot Nato och Erdogan. Flera viftade med den terrorstämplade organisationen PKK:s flagga.

– Sverige kommer inte att få ett positivt svar så länge ”terrorister” tillåts protestera i Stockholm, kommenterade Erdogan.

Sverige svarar

Nu svarar Sverige på Erdogans senaste utspel.

Regeringen kommer inte att böja sig för den turkiske ledarens nya krav. Punkterna i avtalet mellan Sverige, Finland och Turkiet är det som gäller. 

Det fastslår försvarsminister Pål Jonsson (M).

– Vi ska inte göra vare sig mer eller mindre. Man ska inte lägga till nya dimensioner. Ingångna avtal ska hållas och respekteras, säger Jonsson till DN.

Vidare uppger försvarsminister att ”intentionen” fortfarande är att Sverige ska vara medlem till Natotoppmötet i juli.

Ska träffa nytillträdde ministern

Under torsdagen ska Pål Jonsson träffa Turkiets nytillsatta försvarsminister Yasar Güler.

– Vi kommer säkert att beröra den svenska ansökningsprocessen. Då kommer vi att uttrycka att vi är redo och att vi har implementerat på alla paragraferna i den trilaterala uppgörelsen, säger Pål Jonsson till DN.

”Verkar orealistiskt”

SVT:s Turkietkorrespondent Thomas Thorén delar inte försvarsministerns hoppfullhet.

Thorén tror inte att Sverige blir medlemmar till toppmötet i Vilnius.

– Jag tycker det verkar orealistiskt att förvänta sig det om nu Erdogan gick ut och sa så tydligt att han inte vill ge Sverige sitt stöd. Jag har svårt att se att det skulle kunna ske någon stor förändring tills dess, säger korrespondenten till SVT.

Foto: Presidency of the Republic of Turkey

Text: Redaktionen


30 oktober 2025

Soptunnor ska kontrolleras – många hushåll kan få böter

2025 10 30

Sopsortering har i flera år varit ett återkommande problem i Sverige.

Så sent som förra året påtalade Naturvårdsverket att landets hushåll måste bli bättre på att slänga rätt sopor i rätt sopkärl.

– Det är jätteviktigt att vi blir bättre på att sortera och ökar materialåtervinningen. Sverige riskerar vite från EU eftersom det ser ut som att vi inte kommer att nå målen till 2025, sade Milla Sundström, handläggare på Naturvårdsverket, till SvD förra året.

Problemet då handlade främst om att en tredjedel av av den vanliga soppåsen bestod av matavfall som skulle kunna bli biogas och biogödsel.

Ny metod lanseras

Uppmaningen om att skärpa till sig tycks inte ha hjälpt.

Kommuner runtom i hela Sverige tvingas betala miljoner för felsorterade sopor varje år.

Av det skälet kommer nu en ny metod att testas för att komma åt problemet. Det handlar om en världsunik AI-kamera som ska användas för att kontrollera svenska hushålls soptunnor, rapporterar TV4.

– Det här är en revolutionerande teknik som vi är först i landet med, ja, faktiskt först i världen, säger Jens Söderman, projektledare i Östersunds kommun, till kanalen.

LÄS MER: Hastighetsgräns införs för fotgängare – så fort får man gå

Böter på 300 kronor

Det är just i Östersund som tekniken först ska testas.

En avancerad AI-kamera ska installeras på sopbilen och som ska ge utslag när den märker att det ligger fel sopor i fel avfall.

Bilderna kommer sedan att sparas och kontrolleras av chaufförerna. Det hushåll som blir påkommet blir först tillsagt – men utan bättring väntar böter.

– Böterna ligger på runt 200-300 kronor, säger Jens Söderman.

Varit på gång

Redan i våras meddelade Östersund att det nya AI-systemet var på gång att rullas ut. Kommunen har även sedan tidigare skärpt kontrollen av källsorteringen och tusentals invånare som sorterat fel har åkt på böterna, rapporterade P4 Jämtland i maj.

När den nya AI-modellen lanseras kan fler behöva betala den extra avgiften, eftersom tekniken beskrivs som betydligt effektivare än dagens manuella granskning.

– Det blir automatiskt en tagen bild som hamnar i datorn. Vi ska få in det i systemet inom kort, sade Peter Lindroth, miljöarbetare på Östersunds kommun, till radion vid tillfället.

LÄS MER: Sverige hyllas internationellt – ”ligger återigen före”

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


30 oktober 2025

USA ger plötslig order om kärnvapen

2025 10 30

Natten till torsdagen kommer ett plötsligt besked om kärnvapen från Vita huset.

USA ska inleda test av kärnvapen.

Ordern kommer direkt från president Donald Trump.

Beskedet kommer kort efter att Ryssland genomfört militärövningar och förra veckan testade sin nya kärnreaktordrivna kryssningsmissil Burevestnik.

– På grund av andra länders testprogram har jag instruerat krigsdepartementet att börja testa våra kärnvapen på lika villkor. Den processen kommer att påbörjas omedelbart, meddelar Trump på Truth Social.

Första sedan 1992

USA:s kärnvapentest kommer i så fall att bli det första i världen sedan Nordkorea provsprängde en atombomb 2017.

Senast USA testade en atombomb var 1992.

Enligt Donald Trump har USA “fler kärnvapen än något annat land”, vilket dock inte stämmer enligt internationella uppskattningar. Bland annat uppgav Stockholm International Peace Research i somras att Ryssland har 5 459 kärnstridsspetsar medan USA har 5 177 stycken. 

"Jag hade inget val"

Den amerikanska kärnvapenarsenalen har dock av flera instanser bedömts som överlägsna i modernitet.

USA har fler kärnvapen än något annat land. Detta åstadkoms, inklusive en fullständig uppdatering och renovering av befintliga vapen, under min första mandatperiod, framhäver Donald Trump och tillägger:

– På grund av den enorma destruktiva kraften HATADE jag att göra det, men hade inget val! Ryssland är tvåa, och Kina är en avlägsen trea, men kommer att vara det jämnt inom fem år.

LÄS MER: Hastighetsgräns införs för fotgängare – så fort får man gå

Inför mötet med diktatorn

Donald Trumps besked kom precis inför presidentens första möte med Kinas diktator Xi Jinping på sex år. 

Den amerikanska presidenten vägrade svara på några frågor om hans order om att USA ska börja testa kärnvapen.

LÄS MER: EU-minister hotar: ”Jämna Moskva med marken”

Foto: G. Altmann

Text: Redaktionen