”Sverige särskilt oroväckande” – ny rapport om hela EU

2025 03 20

Demokratin och rättsstatens principer har försvagats i Europa under 2024.

Det fastlår 43 europeiska människorättsorganisationer i den nya rapporten ”Liberties Rule of Law Report 2025”.

Civil Rights Defenders är en av organisationerna som står bakom slutsatsen.  Den svenska organisationen beskriver rapporten som den ”mest omfattande som hittills har överlämnats till EU”.

I rapporten konstateras det att demokratin har försvagats i Europa.

Och Sverige är inget undantag, enligt organisationerna.

De pekar på att lagstiftningsprocessen i Sverige har snabbats på, vilket organisationerna menar begränsar möjligheten för civilsamhället att delta i beslutsfattande.

– Årets granskning visar att utvecklingen har förvärrats. Dessutom ser man oroat på att regeringen på förhand gett utredare i uppdrag att föreslå lagförslag – oavsett vad en utredning kommer fram till, framhåller Civil Rights Defenders i ett pressutskick.

Andra saker som begränsat demokratin i Sverige är följande, enligt organisationen:

- Grundläggande rättigheter, så som mötes- och yttrandefriheten, har begränsats och allt hårdare åtgärder tas till för att skingra fredliga protester.

-  Klimataktivister har i allt högre grad utsatts för åtal och fällande domar för sabotage, ett allvarligt brott som kan leda till fängelsestraff, för handlingar som tidigare bestraffats med böter.

- Visitationszoner och vistelseförbud lyfts som exempel på lagar som underminerar mänskliga rättigheter. 

”Ger legitimitet åt Ungern och Slovakien”

John Stauffer, chefsjurist och biträdande exekutiv chef på Civil Rights Defenders, anser att utvecklingen är oroväckande.

– När lagförslag utreds snabbt begränsas den demokratiska delaktigheten och vi får en sämre lagstiftning. Att regeringen dessutom ger utredare i uppdrag att presentera lagförslag oavsett utredningens slutsatser underminerar hela processen, säger han och tillägger:

– Vi ser just nu en oroande utveckling för demokrati, mänskliga rättigheter och rättsstatens principer i hela världen. Att då även Sverige, som länge varit ett föredöme för andra länder, är på tillbakagång är särskilt oroväckande. Det ger legitimitet åt länder som Ungern och Slovakien, vars regeringar medvetet nedmonterar rättsstatens principer.

Ett av världens mest demokratiska länder

Sverige rankas som ett av världens mest demokratiska länder.

Enligt flera mätningar är Sverige ett av de främsta länderna i fråga om demokratiska institutioner, rättsstatens funktioner, politiska och medborgerliga rättigheter samt press- och yttrandefrihet.

I The Economist demokratiindex rankas Sverige som det tredje mest demokratiska landet, efter Norge och Nya Zeeland.   

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Dyrt misstag i hemmet – kan kosta dig 5 000 kronor

2025 06 20

Ett vanligt misstag i hemmet kan leda till en avgift på upp till 5 000 kronor.

Under Midsommarafton och den kommande helgen är det säkert många svenskar som planerar att ha fest hemma i lägenheten.

Men det gäller att ta det lugnt – annars kan du tvingas betala en faktura på flera tusen kronor.

Kan kosta tusenlappar

Två av tre kommunala bostadsbolag svarar att de skickar en räkning till hyresgästen om en högljudd fest eller annat oljud har lett till att störningsjouren tillkallas, rapporterar Hem & Hyra.

Om ett vaktbolag skickas ut för att be dig att dämpa dig, för att grannar har klagat på oljudet, riskerar du alltså som hyresgäst att få betala fakturan.

Och det kan bli riktigt dyrt, visar en kartläggning, enligt tidningen.

Kostnaden skiljer sig åt hos olika hyresvärdar. Dyrast är det hos Älmhultsbostäder – där får man betala hela 5 126 kronor om störningsjouren skickas ut, enligt tidningen.

– Vi debiterar exakt den kostnad vi får från vårt bevakningsföretag, säger Peter Niklasson, vd för Älmhultsbostäder, till tidningen.

Får kritik

Kostanden som den störande hyresgästen får betala varierar dock kraftigt. Genomsnittet ligger på 1 700 kronor.

Hyresgästföreningen tycker dock att den högsta summan, över 5 000 kronor, är alldeles för hög.

– Visst kan det vara skillnader mellan olika fastighetsägares avgifter, men det ska ändå vara en skälig kostnad. 5 000 kronor låter alldeles för högt, säger föreningens förbundsjurist Roger Höög till tidningen.

Störiga grannar är emellertid någonting som många svenskar retar sig mycket på, vilket framkom i en undersökning tidigare i år.

Och just oväsen är det som stör grannsämjan mest.

Oväsen stör grannsämjan mest

Enligt en Sifo-undersökning från Pergo finns det några saker som svenskar retar sig extra mycket på hos sina grannar, rapporterade Fastighetstidningen tidigare i år.

42 procent i undersökningen uppgav att de störs av högljudda aktiviteter, exempelvis fester eller hög musik.

16 procent svarade att de stör sig på grannar som röker, medan 15 procent blir extra irriterade när grannar har en otrevlig attityd, enligt tidningen.

9 procent stör sig på husdjur, medan en lika stor andel retar sig på grannar som har åsikter om saker som inte angår dem.

Foto: Helena Lopes resp Riksbanken

Text: Redaktionen


PUTIN: ”Där en rysk soldat sätter ned foten – det är vårt”

2025 06 20

Putin skärper retoriken och kommer med ett uppseendeväckande påstående om vad som egentligen tillhör Ryssland.

Rysslands diktator Vladimir Putin visar inget intresse för någon fredsprocess.

Istället väljer han att skärpa den ryska krigsretoriken i samband med ett ekonomiskt forum i Sankt Petersburg.

Putin hävdar bland annat att ”hela Ukraina” tillhör Ryssland.

”Hela Ukraina är vårt”

Putin säger på fredagen att han inte utesluter möjligheten att ryska styrkor kommer att ta kontroll över staden Sumy i nordöstra Ukraina, rapporterar Kyiv Independent.

Samtidigt visar den ryske diktatorn på ett tydligt sätt att han över huvud taget inte accepterar den ukrainska statsbildningen.

– Jag anser att ryssar och ukrainare är ett folk. I den meningen är hela Ukraina vårt, hävdar Vladimir Putin, enligt tidningen.

Men den ryske diktatorn går ännu längre än så i sin krigsretorik.

Ryssland har ”rätt” att ta vilket territorium man vill, tycks Putin mena.

– Det finns ett talesätt: varhelst en rysk soldat sätter sin fot, det är vårt, säger Vladimir Putin vid Rysslands ekonomiska forum i Sankt Petersburg, enligt tidningen.

Vill skapa ”buffertzon”

Putins hårda krigsretorik kan tolkas som att vägen till fred riskerar att bli väldigt lång.

USA och Europa har under en längre tid krävt att länderna ska komma överens om en vapenvila, vilket Ukraina har varit positivt till.

Ryssland har emellertid avfärdat sådana förslag, och har anklagats för att avsiktligt fördröja hela fredsprocessen.

Kriget fortsätter alltså, och Putin utesluter inte att Ryssland kommer att ta kontroll över Sumy, vid gränsen till den ryska Kurskregionen, för att skapa en rysk ”buffertzon”.

Tonar ner ekonomiska problem

I samband med det ekonomiska forumet i Sankt Petersburg kommenterade Putin också rapporter om allvarliga problem för Rysslands ekonomi.

Putin hävdar att rykten om den ryska ”ekonomins död” är kraftigt överdrivna, rapporterar TV2.

På torsdagen varnade Rysslands ekonomiminister för att landets ekonomi är ”på väg att gå in i recession”.

Men Putin själv anser alltså att larmrapporterna om den ryska ekonomin är överdrivna, enligt kanalen.

Foto: Filip Andrejevic resp President of Russia

Text: Redaktionen