Sverige riskerar internationell tvist – ”skapar osäkerhet”

2024 09 05

Sverige riskerar en tvist med EU, vilket skapar en stor osäkerhet för många aktörer.

Sverige får nu hård kritik av EU.

Anledningen är att Sverige inte har implementerat ett EU-direktiv fullt ut, vilket nu får EU att agera, rapporterar DI.

Det handlar om kraven på skärpt hållbarhetsredovisning, CSRD, hos företag.

Sverige har skjutit upp startdatumet för de nya reglerna, och riskerar nu att hamna i en juridisk tvist med EU, enligt tidningen.

”Skapar otydlig spelplan”

EU-kommissionen har inlett ett överträdelseförfarande, vilket kan leda till en tvist, rapporterar tidningen.

Det kan få allvarliga konsekvenser för svenska företag, menar flera bedömare.

– EU-kommissionen menar att Sverige måste ändra årsredovisningslagen så att CSRD träder i kraft redan för räkenskapsåret 2024. För företagen skapar det en otydlig spelplan, säger affärsjuristen och CSRD-experten till tidningen.

”Osäkerhet för många bolag”

Han menar att situationen blir väldigt osäker, särskilt för svenska bolag som har dotterbolag i andra länder.

– Resultatet kan bli att samtliga dotterbolag måste upprätta en egen hållbarhetsredovisning. Det här är en fråga som skapar osäkerhet för många internationella bolag, och vi vet ännu inte vad utfallet blir, säger David Frydlinger.

En tvist mellan Sverige och EU riskerar att leda till att Sverige döms till dryga böter.

Omtvistad klimatpolitik

Regeringens klimatpolitik har kritiserats av oppositionen och ibland även av forskare.

Nyligen gick regeringen dock ut och menade att de kommer att nå EU:s klimatmål, bland annat tack vare den nya reduktionsplikten.

Uppgifterna har dock ifrågasatts, bland annat i SVT, vars granskning visar att det finns fler scenarier än de regeringen presenterade.

Regeringen ville inte heller ge journalister det underlag som låg till grund för påståendet, enligt kanalen.

Foto: DreamPixer

Text: Redaktionen


JUST NU: JD Vances privata möte i Vita huset väcker uppseende

2025 06 03

Vicepresident JD Vance har haft ett privat möte i Vita huset som väcker uppseende i USA.

USA:s vicepresident JD Vance är en av de mest inflytelserika personerna i Trumpadministrationen.

Han är också en politiker som väcker uppseende både i USA och internationellt.

Nu rapporterar amerikanska medier om att Vance har haft ett privat möte i Vita huset som får vissa att reagera.

Kontroversiell person

På tisdagsmorgonen, lokal tid, tog Vance emot den mycket inflytelserika högerradikalen och MAGA-influencern Laura Loomer i Vita huset, rapporterar CNN.

Laura Loomer ses som en kontroversiell person, bland annat för att hon har beskrivit 11 september-attackerna som ett ”insiderjobb”.

Trots det har hon blivit en viktig person inom MAGA-rörelsen, och tycks även att inflytande över Donald Trump och hans administration.

När Loomer senast besökte Vita huset i april, stämplade hon flera medarbetare vid National Security Council som illojala, enligt kanalen.

Dessa medarbetare avskedades, liksom chefen och biträdande chefen för National Security Council. Donald Trump har dock förnekat att Loomer hade med saken att göra.

Men nu har den kontroversiella aktivisten alltså besökt Vita huset ännu en gång, detta för att träffa JD Vance i ett privat möte, enligt källor till kanalen.

Detta har satt igång spekulationer, just eftersom Loomer tycks ha ett stort inflytande.

Hanteras med försiktighet

Det är dock oklart vad JD Vances och Loomers möte handlade om.

Loomer har många följare i sociala medier. Trumpadministrationen tycks uppskatta hennes stöd, men med viss försiktighet, och har till exempel inte velat ge henne pressakreditering.

– Jag tror att det finns en rädsla för att jag ska ställa frågor om lojaliteten hos människorna i Vita huset, och de är rädda för att jag ska ha en nationell och global mikrofon för att ställa de frågorna, har hon nyligen sagt till kanalen.

Under presidentvalkampanjen 2024 reste Loomer med Trump, just den 11 september, vilket väckte kritik eftersom hon tidigare hade lagt upp en video där hon beskrev 11 september-attackerna 2001 som ett ”insiderjobb”.

Laura Loomer slog dock ifrån sig kritiken.

– Jag har aldrig förnekat att islamiska terrorister utförde terroristattackerna den 11 september. Media kallar mig faktiskt antimuslim just av den anledningen att jag lägger så mycket tid på att prata om hoten från islamisk terrorism i Amerika, sade Loomer till kanalen.

Foto: Gage Skidmore

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Två partier ljuger för konsumenterna

2025 06 03

Två av Sveriges politiska partier uppges ge missvisande information till konsumenter.

Matpriser är en fråga som har engagerat många svenskar de senaste åren.

Priser har stigit kraftigt på grund av inflation, samtidigt som det också talas om ”krympflation”, alltså företeelsen att förpackningarna blir mindre utan att priset sänks.

Frågan är också het i den politiska debatten – men nu kommer uppgifter om att två partier har gett konsumenterna missvisande information.

Är missvisande

Både Socialdemokraterna och Vänsterpartiet har kommit med flera felaktiga påståenden om krympflationen, rapporterar SVT i en granskning.

Partierna har satsat hårt på att vinna väljare genom att prata om matpriser, men flera av deras påståenden uppges vara missvisande.

S och V har bland annat kommit med exempel som gäller förpackningar som minskades för över fem år sedan, före de stora prisökningarna, enligt kanalen.

Partierna anklagas för att ha kommit med flera missvisande exempel.

Felaktiga exempel

I en video som Nooshi Dadgostar (V) lagt upp på Tiktok tar hon upp flera missvisande exempel på krympflation, enligt kanalen.

Det handlar bland annat om Bregott, vars paket har minskat, men enligt forskaren Fredrik Lange vid Handelshögskolan så beror det på ökade mejeripriser snarare än på krympflation.

Ett annat missvisande exempel i Dadgostars video är kaffe från Arvid Nordquist, som påstås har minskat från 500 till 450 gram. Det stämmer dock inte, eftersom det rör sig om två olika sorter där den på 450 gram är ekologisk, enligt kanalen.

V slår ifrån sig kritiken.

– Vi har använt oss av uppgifter som också funnits i nyhetsmedier och försökt göra content på det. Det är ingen nyhetsförmedling vi håller på med, säger Anna Herdy (V), kommunikationschef, till kanalen.

Även Magdalena Andersson (S) har kommit med flera missvisande exempel, bland annat exempel som är åtta år gamla, enligt granskningen.

Kilopriset ökar

Flera fall som tas upp som exempel på krympflation anses alltså vara missvisande, bland annat enligt forskning från Handelshögskolan.

Krympflation är dock ett verkligt problem, vilket bland annat Matpriskollen har varnat för.

– Att göra en förpackning mindre är inget konstigt, men krympflation innebär dessutom att styckpriset eller kilopriset ökar. Jämförpriset ökar för mig som konsument, säger Ulf Mazur, vd på Matpriskollen, till TV4.

Enligt Matpriskollen finns det en rad exempel på krympflation. Det handlar bland annat om riven mozzarellaost, smörgåsskinka, blöjor Up & Go, tandtråd och tuggummi, enligt kanalen.

Foto: M. Blan

Text: Redaktionen