28 aug 26

Sverige redo med stridsflyg – befarar eskalering

2026 06 24

Sverige har skärpt insatserna mot den ryska skuggflottan.

Under 2026 har Kustbevakningen, med stöd av polisen och Försvarsmakten, bordat fem fartyg.

Rysslands har protesterat högljutt mot aktionerna, men hittills har diktaturen inte vidtagit några militära motåtgärder.

Men den svenska militären uppges vara förberedd på ett sådant scenario. I det dolda har flygvapnet hållit stridsflyg i beredskap om situationen skulle eskalera, rapporterar SVT.

– Vi är förberedda om något skulle eskalera. Vi finns i bakgrunden varenda gång, säger Försvarsmaktens operationschef Ewa Skoog Haslum till kanalen.

”Risken finns alltid”

Försvarsmakten varnar för att Ryssland kan komma att öka sin militära närvaro i Östersjön.

Enligt det svenska försvaret står ryska örlogsfartyg redo att ingripa till stöd för skuggflottan, rapporterar SVT.

Ewa Skoog Haslum konstaterar att det finns en risk för en militär konfrontation, men varnar samtidigt Ryssland för att ta ett sådant steg.

– Risken finns alltid. Men jag tycker att det skulle vara otroligt ogenomtänkt av Ryssland att göra någon form av sådan aktion.

Kustbevakningen hyllas av svenska folket

Efter aktionerna mot den ryska skuggflottan har allmänhetens förtroende för Kustbevakningen skjutit i höjden. Enligt en färsk mätning från Verian har myndigheten ett anseendeindex på 73.

Det genomsnittliga anseendeindexet för myndigheterna i undersökningen ligger på 40. 

– Kustbevakningen verkar i en alltmer komplex omvärld. Det är ökade miljörisker, cyberhot och olika säkerhetsutmaningar som bland annat lett till att vi under våren har gjort flera viktiga insatser mot fartyg i Östersjön, säger Kustbevakningens generaldirektör Lena Lindgren Schelin. 

– Att vårt anseende bland allmänheten fortsätter att vara högt och till och med har ökat är därför särskilt glädjande. Det är ett tecken på att Kustbevakningens viktiga arbete syns och uppskattas.

LÄS OCKSÅ:

Stor kedja höjer priset – dyrare för elbilsägare från 1 juli

UPPGIFTER: Akut möte med Putin – har fått ultimatum 

Foto: Flygvapnet

Text: Redaktionen


Mathias Hansson Socialdemokraterna resp Av Bene Riobó - Eget arbete, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=194681805

Uppgifter: Plötslig vändning – nytt besked om V och S

2026 09 27

Stor dramatik har utspelat sig under de senaste dagarna.

Sedan Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson fick sonderingsuppdraget har fortfarande inte något konkret besked om kommit om en ny regering.

Under de senaste dagarna har uppgifter kommit om tjafs mellan Socialdemokraterna och Vänsterpartiet. Igår ska S ha påstått att V undviker möten.

Men nu kommer andra uppgifter – enligt en källa har ett möte på partiledarnivå planerats in för idag, rapporterar Aftonbladet.

Har kivats

Så sent som igår menade S-källor att partiet försökt få till förhandlingar med Vänsterpartiet utan framgång.

Det stämmer inte, menar en källa från Vänsterpartiet.

– Om det inte skulle bli något så kan de, i och med detta, skylla på Vänsterpartiet, säger personen.

Uppgifter: Möte idag

Nu kommer en plötslig vändning. 

Enligt uppgifter kommer de två partiledarna Magdalena Andersson (S) och Nooshi Dadgostar (V) att mötas på söndagen.

– Nu är det ett möte på partiledarnivå planerat i morgon, sade en högt uppsatt V-källa sent på lördagskvällen.

Läs mer: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Senaste kommentaren

Samtidigt spelar också Centerpartiet en viktig roll i en potentiell regeringsbildning.

Partiet har inte velat regera tillsammans med Vänsterpartiet, och partiledare Elisabeth Thand Ringqvist säger återigen att det är en mittenpolitik som gäller.

– Vårt fokus är, precis som vi har varit tydliga med under valrörelsen, att vi får genomslag för vår politik, för ett Sverige som kan mer, menar hon enligt Expressen.

Inte mer än så

Några mer djupgående kommentarer från den centerpartistiska partiledaren är inte att vänta i nuläget.

– Jag tänkte faktiskt inte kommentera regeringsförhandlingarna mer än så för jag tycker att det gör man bäst i förhandlingsrummet, säger hon.

Läs mer: Coop tackar för sig – Lidl ersätter

Foto: M. Hansson Socialdemokraterna resp Av Bene Riobó - Eget arbete, CC BY-SA 4.0

Text: Redaktionen


Rusta: Blås aldrig ut lågan när du ska släcka ljuset

2026 09 26

Det blir mörkare och mörkare utomhus, och många svenskar tänder levande ljus.  

När mörkret faller tänder många svenskar ljus för att skapa värme och stämning – både i hemmet och på kyrkogårdar.

När det kommer till levande ljus finns det vissa saker att tänka på, understryker Rusta.

En av dessa saker är att inte blåsa ut lågan när det är dags att släcka ljuset. 

Rusta: Blås inte ut 

En bra regel är att aldrig lämna levande ljus obevakade, någonting som många svenskar vet om.

Men Rusta har även en annan uppmaning till hushållen – att aldrig blåsa ut lågan när det är dags att släcka ljuset.

– Blås inte ut lågan, konstaterar butikskedjan.

Detta eftersom att den heta flytande stearinen kan stänka eller börja rinna.

– Då riskerar du att ljuset droppar eller sotar, och värmeljus kan flamma upp. Kväv lågan i stället med en ljussläckare.

Låt det inte brinna ner

Rusta avråder även från att låta ljusen brinna ner helt. 

– Vid användning av block- och kronljus är det en god idé att släcka ljusen innan de har brunnit ner för långt. Kväv lågan när det är ungefär 2 centimeter kvar till ljushållaren eller ljusstaken, menas det.

Det är också viktigt att inte flytta ett levande ljus. Detta eftersom risken finns att veken ändrar läge och flammar upp.

Läs mer: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Dödsfall varje år

Varje år omkommer cirka 90 personer av skador orsakade av rök eller värme från en brand. 

Brandskyddsföreningen framhåller att det finns flera saker man kan göra för att förebygga bränder i hemmet.

Viktigast av allt

Främst handlar det om att införskaffa brandvarnare, brandsläckare och brandfilt om det inte redan finns i hemmet.

– Det absolut viktigaste när det handlar om brand är att du blir uppmärksammad i ett tidigt skede så att du hinner agera innan situationen blir farlig, framhåller föreningen.

– Det är när du sover som du är som mest försvarslös mot rök och brand. 

Läs mer: Coop tackar för sig – Lidl ersätter

Foto: Rusta resp D. Tomaseti

Text: Redaktionen