JUST NU: Sverige och Turkiet är överens

2022 06 28

Ett avtal är på plats mellan Sverige, Finland och Turkiet.

Det innebär att Turkiet häver Nato-blockaden och att landet släpper in Sverige i Nato, rapporterar Aftonbladet med hänvisning till statssekreterare Oscar Stenström (S).

Statsminister Magdalena Andersson förväntas hålla en presskonferens under kvällen.

Trepartsdokument

Enligt uppgifter till de finländska tidningarna Helsingin Sanomat och Iltalehti har Sverige, Finland och Turkiet arbetat fram ett gemensamt trepartsdokument.

Dokumentet förväntas svara på Turkiets oro över terrorism och vapenexport, uppger Helsingin Sanomat.

Reuters skriver, i likhet med den finska tidningen, att dokumentet berör Turkiets orosmoln inför ett svensk-finskt Natomedlemskap.

Säpos lista

Turkiet har tidigare krävt att Sverige ska utvisa flera medborgare som enligt Ankara har anknytningar till kurdiska terrororganisationer.

Bland annat har den turkiska regimen krävt att personer med förbindelser till terrororganisationen PKK ska utvisas.

Den svenska Säkerhetspolisen uppges ha en lista på ”minst ett tiotal personer” med anknytning till PKK, enligt uppgifter till DN.

Hänvisar till Säpo

Regeringen vill inte svara på frågor om den påstådda listan, utan hänvisar till Säpo.

– Det vi kan säga är att vi har ett uppdrag att förhindra att personer som är, eller kan bli, ett säkerhetshot uppehåller eller etablerar sig i landet. Det sker utifrån de regler och lagar som finns, säger Karin Lutz pressinformatör vid Säkerhetspolisen, till DN.

Hon vill inte  bekräfta antalet individer på listan.

– Vi har ingen möjlighet att bekräfta och tala om att vi har ett visst antal personer. Vi går inte in på det med hänsyn till sekretess, personers säkerhet och integritet.

Två utvisningar i år

Enligt en källa till tidningen har två utvisningar av personer med anknytning till PKK skett i år.

Säpo är den myndighet som övervakar terrorism i Sverige. Migrationsverket fattar beslut om utvisning.

Enligt terrorforskare Magnus Ranstorp kan det bli svårt att utvisa personer med svenskt medborgarskap.

– Jag kan inte tänka mig att man kommer att utvisa någon med svenskt medborgarskap. Men är du inte svensk medborgare så har du inte samma skydd om du utgör ett hot mot rikets säkerhet, säger han till DN.

Ny lag

Sverige har utlovat krafttag mot terrorism.

Den 1 juli träder en ny terrorlagstiftning i kraft.

Nästa år kommer dessutom inte endast terrorhandlingar att betraktas som brottsliga – att tillhöra en terrororganisation kommer även kunna bestraffas, vilket inte är fallet i dag.

Fördömer terrorism

Statsminister Magdalena Andersson (S) har upprepade gånger betonat att Sverige fördömer terrorism i alla dess former, inte minst PKK.

Under måndagens pressträff med Natochefen Jens Stoltenberg framhävde Andersson återigen att PKK klassas som en terrororganisation av Sverige.

Hon fick beröm av Natos generalsekreterare.

– Sverige har tagit konkreta steg under de senaste dagarna, för att möta de turkiska motkraven. Ni har redan ändrat er lagstiftning, ni har satt i gång polisutredningar mot PKK och ser nu över Turkiet utlämningskrav, fastslog Jens Stoltenberg.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Presidency of Turkish Republic

Text: Redaktionen


Jätteras för ett parti – ny mätning är här

2026 08 21

Med bara några veckor kvar till valet nås Tidöpartierna av ett oroväckande besked.

Sannolikheten för att Liberalerna klarar riksdagsspärren har störtdykt.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen är unik i sitt slag och bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Liberalernas chanser att klara riksdagsspärren har minskat kraftigt. På bara en vecka har sannolikheten sjunkit från 44 till 29 procent.

Samtidigt bedöms sannolikheten för en Tidöseger i valet till mindre än 10 procent.

– Det är fortfarande en väldigt kännbar skillnad mellan blocken, och Liberalernas läge ser allt sämre ut. Allra mest troligt är att det blir ett maktskifte, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

”Ingen tendens till spurt”

I juni visade samma modell att Liberalerna hade 50 procents sannolikhet att klara fyraprocentsspärren.

Men den senaste veckan har situationen förändrats drastiskt. L har hamnat långt under spärren i flera opinionsundersökningar, vilket Newsworthy tagit hänsyn till.

– Det finns ingen tendens till spurt i datan så därför börjar det sjunka ned. Nu säger modellen: Okej, det är för lite tid kvar för att något ska hända, säger statistikern Jonas Wallin till tidningen.

Utan Liberalerna kommer Tidöpartierna få mycket svårt att samla en majoritet i riksdagen.

LÄS OCKSÅ: Svenskt Näringsliv: Tung smäll hotar Sverige efter valet 

Utesluter stödröster

Kräftgången fortsätter för Liberalerna.

Och partiet kan inte räkna med någon hjälp från Sverigedemokraterna.

Det fastslår SD-ledaren Jimmie Åkesson. Han uppmanar SD-väljare att inte stödrösta på L, trots att partiets överlevnad är avgörande för högersidan.

–  Jag uppmanar ingen att på något sätt stödrösta på dem. Man bör stödrösta på Sverigedemokraterna, säger han till TV4 och beskriver L som SD:s ”motpol” i Tidösamarbetet.

– Liberalernas förhandlingsposition kanske inte är den som sverigedemokratiska väljare vill ska vara den starka. 

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Svante Rinalder Regeringskansliet

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen