UPPGIFTER: Sverige och Finland är överens

2022 05 06

Sverige och Finland är överens om att skicka in ansökningar om ett medlemskap i Nato samtidigt.

Det rapporterar den finska tidningen Iltalehti.

Svenska regeringskällor har även bekräftat uppgifterna, uppger Expressen.

Är överens

Enligt uppgifter från Iltalehti ska Sverige och Finland nu vara helt överens om när en Natoansökan från respektive land ska skickas in. Och att ansökningarna ska skickas in samtidigt. 

Den svenska regeringen uppges ha framfört en förfrågan om att ansökningarna från länderna ska lämnas in samtidigt, erfar Iltalehti.

Då lämnas ansökan in

Vidare rapporterar tidningen att de två länderna även är överens om när ansökningarna till Nato ska skickas in.

Natoansökningarna ska skickas in vecka 20, någon gång mellan den 16 och 22 maj.

Presidenten besöker Sverige

Veckan då Natoansökningarna ska ske överensstämmer med den finska presidenten Sauli Niinistös statsbesök i Sverige.

Han reser till Stockholm den 17-18 maj.

Gemensam linje

Finlands president har tidigare framfört att det är viktigt att Sverige och Finland ansöker tillsammans.

– Det vore viktigt att vi hittar en gemensam linje. Finland och Sverige har haft samma åsikter under kanske ett århundrade och jag tror också att det nordiska samarbetet fungerar bäst om vi har samma ställning, sa han till Svenska Yle i slutet av mars och tillade:

– Jag tror att det är viktigt att vi försöker nå samma åsikt. Det är väldigt viktigt och vi försöker hela tiden diskutera med den svenska regeringen och politiker.

Bekräftar uppgifterna

Uppgifterna från den Iltalehti bekräftas av Expressen. Tidningen rapporterar att uppgifterna har bekräftats av svenska regeringskällor.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


21 jul 26

Stort bilmärke försvinner från Sverige

2026 07 22

Ett bilmärke lämnar den svenska marknaden.

Fiat försvinner från den svenska marknaden.

Detta efter att generalagenten avslutat samarbetet med landets återförsäljare, trots tidigare hopp om att en ny aktör skulle kunna ta över.

Nu försvinner Fiat

Förra veckan kom beskedet att biljätten Astara, som varit generalagent för Fiat i Sverige, säger upp avtalen med samtliga svenska återförsäljare.

Då fanns fortfarande en förhoppning om att en ny importör skulle kunna ta över verksamheten.

Nu står det klart att Fiat lämnar den svenska marknaden.

– Avtalet har två års uppsägningstid och gäller till den 9 juli 2028, och fram till dess ska båda parter fortsätta samarbeta enligt de villkor som finns i avtalet, skriver Motorbranschen.

Beskedet har överraskat flera av Fiats svenska återförsäljare.

Enligt uppgifter handlar det om att försäljningen i Sverige anses vara för liten för att motivera en fortsatt satsning.

LÄS MER: Rysslands säkerhetstjänst under attack

Sverige för liten marknad

Fiat har haft en lång historia i Sverige, men försäljningen har under många år varit svag jämfört med andra europeiska marknader.

Trots att försäljningen under året varit relativt stabil och till och med ökat, väljer Astara att lämna.

På den svenska Fiatklubben är beskedet tungt för många entusiaster.

Beskedet påverkar även andra bilmärken inom samma koncern, bland annat Alfa Romeo, Abarth och Jeep, som också stått under generalagentens ansvar.

– Astara har själva inte kommenterat nedläggningen, trots att medier i regionen har sökt företaget för en kommentar, skriver norska Elbilradar.

Hoppet om en ny importör

Trots beskedet finns det fortfarande personer som hoppas att Fiat ska kunna återvända genom en ny importör.

Ett namn som nämnts är Wismo Group, som redan arbetar med flera andra bilmärken inom Stellantiskoncernen.

Samtidigt menar handlarna att problemen inte är nya.

Enligt dem har det under lång tid varit förändringar och brist på stabilitet kring Fiats organisation i Sverige.

LÄS MER: Ukrainas nya vapen – “Skickar iväg svärmar”

Foto: A. Podrez

Text: Redaktionen


21 jul 26

UPPGIFTER: Putin överger Ryssland – stödjer en enda stad

2026 07 21

En enda stad i Ryssland prioriteras.

Efter en våg av attacker mot ryska oljeraffinaderier uppges Kreml ha styrt om bränsleleveranser.

Detta för att skydda en enda stad från brist – medan andra delar av landet drabbas av allt större problem, rapporterar Reuters.

Bränsle skickas till Moskva

Ryssland ska enligt uppgifter ha börjat prioritera huvudstaden Moskva när bränslebristen breder ut sig i landet.

Enligt Reuters har Kreml styrt om bensinleveranser från bland annat Uralområdet och Sibirien för att säkra tillgången i Moskva-regionen.

Moskva-regionen är hem för omkring 22 miljoner människor – mer än en sjättedel av Rysslands befolkning.

Samtidigt ska Ryssland ha ökat importen av bränsle från Belarus och även börjat köpa bensin från Indien för att stabilisera marknaden.

En källa inom oljeindustrin uppger till Reuters att bränsle nu transporteras till huvudstaden från Achinsk-raffinaderiet i Krasnojarsk-regionen.

– Marknadsaktörer uppskattar att flera hundratusen ton extra bensin har styrts om till Moskva från andra delar av landet, skriver RBC Ukraine.

LÄS MER: UPPGIFTER: Hemligt möte mellan Ryssland och Tyskland

Lämnas med bränslebrist

Samtidigt som Moskvas situation har förbättrats uppges flera ryska regioner fortfarande kämpa med omfattande bränsleproblem.

Bristen har påverkat områden i samtliga Rysslands elva tidszoner sedan maj, efter att Ukraina intensifierat sina attacker mot ryska oljeraffinaderier.

Syftet med attackerna uppges vara att försvaga Rysslands militära kapacitet genom att slå mot landets energiförsörjning.

Enligt industrikällor låg den ryska bensinproduktionen i början av juli på omkring 65 procent av den normala säsongsefterfrågan.

Problemen blev särskilt tydliga efter en attack mot Moskvas oljeraffinaderi i mitten av juni.

Då bildades långa köer vid bensinstationer i huvudstaden och många bilister hade svårt att hitta bränsle.

Kritik mot Kremls prioritering

– Vice premiärminister Alexander Novak sade på tisdagen att Rysslands inhemska bränslemarknad delvis har stabiliserats, även om situationen fortfarande är svår i vissa regioner, skriver Reuters.

De största problemen rapporteras från den ryskockuperade Krymhalvön.

Där har myndigheter infört bränsleransonering och begränsat delar av samhällslivet.

LÄS MER: Rysslands säkerhetstjänst under attack

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen