Sverige och EU i storbråk – ”Självklar tradition på julbordet”

2023 10 16

En av de mest älskade rätterna på julbordet har blivit upphov till en stor konflikt.

EU vill inför ett partiellt fiskeförbud i Östersjön och Bottniska viken.

Kommissionen har lagt fram ett förslag som ska börja gälla från och med 2024 och samlas nästa vecka för att fatta beslut i frågan.

Sverige upprörda

Förslaget innehåller ett mer eller mindre totalstopp av allt fiske av strömming och sill i berört vatten.

Stoppet ska gälla det som kallas för riktad fångst – vilket innebär när man specifikt fiskar efter strömming eller sill och inte råkar få med det som bifångst.

Men EU-förslaget har rört upp känslor, inte minst i Sverige.

Nu meddelar Tidöavtalspartierna att man gör allt i sin makt för att stoppa förbudet från att gå igenom. 

"Självklar på julbordet"

Enligt nämnda partier skulle stoppet läggas som en “våt filt över Sveriges kustnära småskaliga fiske”, skriver landsbygdsminister Peter Kullgren (KD) tillsammans med företrädare för M, L och SD i en debattartikel i Aftonbladet.

Förutom att fisket utgör “livsnerven” genom arbetstillfällen är det även ett hot mot högt värderade svenska traditioner.

– Här finns den lokalt inlagda sillen som alltid varit självklar på julbordet och midsommarfesten, argumenterar partiföreträdarna.

Vädjar till riksdagen: "Oacceptabelt"

Peter Kullgren och hans kollegor i Tidöavtalet menar att förslaget från EU-kommissionen kommer att “slå undan benen för fiskeriföretag” och vädjar nu till övriga partier att sluta upp i kampen.

– Det är otänkbart för oss att acceptera. Vi hoppas nu på bred uppbackning i riksdagen inför de avgörande förhandlingarna i EU den 23 oktober, framhåller politikerna.

Finland kritiserar

Förslaget kritiseras även från andra håll.

Enligt Fiskenäringens centralförbund i Finland riskerar ett förbud att slå hårt även mot Sveriges grannland. 

I praktiken skulle det innebära ett slut för en betydande del av yrkesfiskandet i Finland.

– Förslaget är nog en katastrof för trålfisket i Finland. Jag har ingen förståelse alls för den linje som kommissionen nu tar då man i princip föreslår ett totalstopp, säger Kaj Mattsson, verksamhetsledare vid Åbolands fiskarförbund, till Svenska Yle.

"Tyvärr nödvändigt"

EU-kommissionens argument är att beståndet av sill och strömming i Bottenhavet varit för lågt i flera års tid.

– Förslaget att stoppa sillfisket i så gott som hela Östersjön är både historiskt och tragiskt – men tyvärr också nödvändigt, säger Henrik Svedäng fiskeforskare vid Stockholms universitets Östersjöcentrum, i ett pressmeddelande från universitetet.

Foto: C. Vanhove resp Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Putins hemliga krets avslöjad – mitt i Moskva

2025 11 16

Putins hemliga krets finns samlad på en plats i Moskva.

Putinregimen är extremt noggrann med säkerheten kring den politiska elit som omger Vladimir Putin.

Men nu avslöjas var denna elit bor – i en hemlig och hårt övervakad ”elitby” mitt i Moskva.

Hemlig by mitt i Moskva

Oberoende ryska medier har avslöjat en hemlig ”elitby” som övervakas av den ryska federala skyddstjänsten FSO, rapporterar Iltalehti.

Byn ligger mitt i Moskva, i Vorobyvye Gory-regionen, och övervakas av den ryska federala skyddstjänsten FSO.

I området bor Vladimir Putins innersta krets, och byn har varit stängd för utomstående i årtionden, rapporterar tidningen, som hänvisar till en granskning från det oberoende mediet Projekt.

Det är Vladimir Putin själv som beslutar vem som får bo i området. Bara Putins egna förtrogna kan komma ifråga.

Bland de boende i området finns bland annat säkerhetsrådets sekreterare Sergej Sjojgu, befälhavaren för de väpnade styrkorna Valerij Gerasimov och flera oligarker nära Putin, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Putinallierad halverar sitt stöd - tung smäll för Ryssland

Samlar Putins elit

Bostadsområdet beskrivs som ett ”datjparadis”. ”Datja” är ett ryskt begrepp som syftar på sommarbostäder, alltifrån enklare stugor till lyxiga villor.

– Datjorna byggdes på 1950-talet för medlemmar av centralkommittén i Sovjetunionens kommunistiska parti, rapporterar tidningen.

Villorna hyrs i hemlighet ut av FSO till utvalda personer.

Hyran sägs uppgå till motsvarande drygt 33 000 euro i månaden.

Bland de boende i området finns också oligarker som Roman Abramovitj, Gennadij Timtjenko, Dmitrij Mazepin och Ruslan Baisarov, enligt tidningen. Även Kazakstans tidigare president Nursultan Nazarbajev har en villa i den hemliga elitbyn.

Putin gömmer sig i skogen

Huruvida Putin själv brukar uppehålla sig i det hemliga området framgår inte.

Det har tidigare rapporterats att Putin har blivit allt mer paranoid på senare år och att han av säkerhetsskäl har börjat undvika vissa lyxresidens som han tidigare har använt.

De senaste rapporterna gör gällande att Putin uppehåller sig i Valdaj-skogen mellan Moskva och Sankt Petersburg, omgiven av 14 luftvärnssystem, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

LÄS OCKSÅ: Himlen lyser upp - Ryssland attackerat

Foto: President of Russia Office resp Cattu

Text: Redaktionen


16 november 2025

JUST NU: Åkesson till angrepp – ”De får ge sig”

2025 11 16

Jimmie Åkesson (SD) går till angrepp.

Den senaste tiden har Tidöpartierna framstått som mer splittrade än vanligt.

Nu går Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson till angrepp mot ett annat Tidöparti – och menar att de ”får ge sig”.

Går till angrepp

Åkesson vill att SD-företrädare ska undvika alltför spetsiga utspel i valrörelsen 2026, rapporterar DN.

Trots det går Åkesson nu själv till angrepp – mot Liberalerna, som ingår i Tidösamarbetet tillsammans med SD.

Liberalerna säger nej till att sitta med i eller stödja en regering där SD ingår, och har bland annat framfört argumentet att SD ”inte kan bete sig”, bland annat med hänvisning till TV4:s avslöjande om SD:s så kallade trollfabrik.

Jimmie Åkesson totalsågar det argumentet.

– Om vi hade betett oss som Liberalerna kanske vi också hade haft två procent i opinionsmätningarna snarare än 20 procent. Jag vet inte om det är så mycket mer eftersträvansvärt, säger Jimmie Åkesson till tidningen.

Samtidigt menar han att L ”får ge sig”.

LÄS OCKSÅ: Saab får jätteorder

”De får ge sig”

Åkesson är inte orolig för att Tidösamarbetet håller på att krackelera, trots motstridiga ultimatum från hans eget parti och L.

SD kräver att få sitta med i regeringen.

Och L kommer att få ge sig, menar SD-ledaren.

– Om de kommer in i riksdagen och får fyra procent och vi fortsatt är det största partiet i regeringsunderlaget, då är det rimliga är att de får ge sig, säger Jimmie Åkesson till tidningen.

Oenigheten inom Tidösamarbetet har också förstärkts av att Ebba Busch (KD) nyligen gav uttryck för att hon var öppen för ett visst samarbete över blockgränsen med S.

Kristersson inte orolig

SD har gett beskedet att man efter valet 2026 antingen kommer att sitta med i en regering, eller gå i opposition. Att fortsätta som stödparti utan egna ministerposter är alltså inte aktuellt.

Men Liberalerna säger alltså nej till att sitta med i eller stödja en regering där SD ingår.

– Vi har en regering som fungerar och ett Tidöavtal som fungerar just för att det är de borgerliga partierna som sitter i regering och ett gott samarbete med Sverigedemokraterna, har Simona Mohamsson (L) sagt, enligt SVT.

Statsminister Ulf Kristersson (M) har dock sagt att han inte är oroad.

– Vi kommer att få ihop det även efter nästa val, har Kristersson sagt, enligt kanalen.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen