Sverige nästan värst drabbat i världen av hudcancer pga solning

2021 06 30

Svenskar som visas för mycket i solen bidrar nu till att Sverige är på väg att närma sig Australien och Nya Zeeland som är världens mest drabbade länder av hudcancer.

Totalt drabbas Sverige av omkring 60 000 hudcancerfall årligen och 500 svenskar dör i sjukdomen konstaterar Strålsäkerhetsmyndigheten som klargör att den främsta orsaken till att hudcancer utvecklas är att man vistas för mycket i solen.

⛔ Australiens män drabbas av 40 nya fall av hudcancer per 100 000 invånare per år och motsvarande tal för Australiens kvinnor är cirka 30 nya fall, enligt Strålsäkerhetsmyndigheten.

⛔ Sverige drabbas av cirka 30 nya fall per år för män och cirka 30 nya fall per år för kvinnor, per 100 000 invånare, och det har pågått en tydlig ökning ända sedan 1950-talet, uppger Vetenskapsradion.

– Även om människor säger att de vill minska sin solning nu så fortsätter hudcancerfallen öka eftersom det kan ta decennier för hudcancer att utvecklas. En solbrun hud är fortfarande det rådande skönhetsidealet, säger Yvonne Brandberg, ordförande i Strålsäkerhetsmyndighetens vetenskapliga råd för UV-frågor tillika professor på Karolinska Institutet.

När du grillar

Australien och Nya Zeeland är bäst i världen på förbyggande insatser mot hudcancer och Sverige bör ta efter anser UV-rådet i Strålsäkerhetsmyndighetens nya rapport.

– Länderna är framförallt duktiga på att informera om vardagsexponeringen, när du reser till och från jobbet, grillar i trädgården och gör andra hushållssysslor utomhus. Sverige bör göra på liknande sätt utifrån svenska förutsättningar anpassat till flera riskgrupper som äldre och barn, anser Yvonne Brandberg.

Akademiker i fara

– Solen hämmar immunsystemet och hämmar vi immunsystemet släpper vi kanske också upp en cancer som är på väg, som annars hållit sig lugn. De som har bäst tillfällen till att resa och exponeras i solen, som akademiska yrkesgrupper, har större risk än de vi klassiskt sett skulle se som utomhusarbetare, säger Jan Lapins, hudcancerexpert vid Karolinska institutet, till SR.

Han betonar att det är viktigt att undvika alla former av onödigt solande för även om man inte bränner sig skadas huden. Läs rapporten från Strålsäkerhetsmyndigheten här.

ANALYS

Det är så enkelt och så viktigt – skydda dig från solen! Hudcancer är en väldigt obehaglig och otäck sjukdom att drabbas av. Det är absolut inte värt att vistas oskyddad i solen jämfört med hur hemskt det är att få cancer 20 år senare. Tänk efter och sköt om dig. Säg även till nära och kära som inte läst om detta och som kanske inte tänker sig för.

Foto: M. Serafinowicz

[yop_poll id="288"]

Internet kan sluta fungera idag – i Sverige och övriga världen

2025 06 02

Den amerikanska myndigheten National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA, flaggar för en mycket sällsynt händelse.

Internet och andra kommunikationer riskerar att tillfälligt slås ut idag.

Anledningen är att en massiv solstorm, även kallat geomagnetisk storm, är på väg mot jorden och väntas slå till under måndagen.

Stormen klassas som G4, näst starkast på den femgradiga skalan.

– En geomagnetisk stormvarning av typen G4 gäller den 2 juni, framhåller NOAA i ett uttalande.

"Mycket sällsynt"

Det som har hänt är att en så kallad koronamassutkastning (CME) skett från solen, vilket innebär ett utbrott av laddade partiklar.

– Förhållandena kommer sannolikt att intensifieras i takt med att CME-progressionen fortsätter och G4-nivåer blir mer möjliga på måndagen den 2 juni, förutspår den amerikanska myndigheten.

NOAA understryker att utbrott på den här nivån är “mycket sällsynt”.

– Skadliga effekter på delar av vår kritiska infrastrukturteknologi är möjliga, men det finns möjlighet till att mildra dem.

Nasa: kan slå ut internet och elnät

NOAA klassar nattens solstorm som “svår”. 

Koronamassutkastningarna kan ge upphov till störningar i jordens magnetfält. När tre stormar av lägre kaliber slogs samman i december 2023 varnade forskare för att internet skulle kunna slås ut över hela världen.

Att solstormarna är särskilt kraftiga just nu beror på att solen nått sin maximala fas i sin elvaåriga cykel. Nasa har tidigare flaggat för att både internet och elnät kan störas vid tillräckligt kraftiga solstormar.

– Det kan hända alltifrån att vi får enstaka strömavbrott under kortare tid till i värsta fall få riktigt långa strömavbrott och stora problem med kommunikationen, sade rymdfysikern Urban Brändström från institutet för rymdfysik om fenomenet till TV4 i höstas.

LÄS MER: Massiv solstorm kan slå mot jorden – händer bara vart 11:e år

Chans till häftiga norrsken

En trevligare effekt är dock att solaktiviteten även ger möjlighet till ovanligt skarpa norrsken – och ovanligt långt söderut.

Inför natten till måndagen såg prognosen bra ut för de delar av landet där det fortfarande blir tillräckligt mörkt. Under söndag kväll dämpades dock utsikterna.

Förhoppningarna om norrsken finns dock kvar även kommande nätter.

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen


Kris i Ryssland – kräver åtta miljoner ton livsviktig vara

2025 06 01

Ryssland har mer eller mindre akut brist på ett av landets viktigaste livsmedel.

Vladimir Putin erkände själv problemet i slutet av förra veckan.

– Jag har träffat representanter från olika näringssektorer, inklusive jordbruket. Det visar sig att vi inte har tillräckligt med potatis, säger diktatorn i ett tv-sänt möte enligt oberoende The Moscow Times.

Otillräckliga skördar har orsakat rekordhöga prisökningar på potatisen.

När Ryssland tidigare ställts inför samma utmaning har lösningen ofta varit att vända sig till lydstaten Belarus för hjälp.

Men det alternativet tycks kört.

– Jag pratade med Alexander Lukasjenko (Belarus diktator, red. anm.). Han sa: “vi har redan sålt allt till Ryssland", säger Putin.

Måste importera åtta miljoner ton

Även i Belarus klagas det på det begränsade utbudet av potatis i butikerna. Det som finns att tillgå håller dessutom dålig kvalitet, enligt Moskvatidningen.

Tidigare i månaden medgav Lukasjenko att bristen håller på att bli ett problem.

Samtidigt skjuter priserna på potatis i höjden i Ryssland. På ett år ska de stigit med 166,5 procent, enligt siffror från den statliga statistikmyndigheten Rossat.

Oksana Lut, jordbruksminister i Ryssland, uppskattar att landet behöver importera omkring åtta miljoner ton potatis varje år.

"Kan orsaka irreparabel skada"

Potatisbristen i Ryssland har fått Kremlkritiker att varna för att Ryssland står inför en total hälsokris.

En av dem är Valery Panyushkin, författare och journalist på The Moscow Times.

– När mat, även något så enkelt som en potatis, blir dyrare inträffar en osynlig katastrof. Människor börjar inte äta mindre, utan de börjar äta monotont och växlar mellan pasta eller potatis. Kanske är enskilda fall tolererbara. Men när det drabbar delar av befolkningen börjar problem uppstå, framhåller han i den egna tidningen.

Enligt journalisten kan problemen växa till skador som inte kommer att gå att reparera.

– När potatis blir dyrare slutar folk inte att köpa den. De behöver ju trots allt något som kan ersätta pasta. Men de kommer att sluta köpa fisk och grönsaker att äta till, vilket leder till undernäring som kommer att orsaka irreparabel skada på rysk kultur, utbildning och hälsovård i årtionden.

Frost och torka

Skälet till dålig skörd bedöms vara ovanliga frostförhållanden och långvarig torka.

I januari godkände den ryska regeringen tullfri import av potatis från så kallade “vänliga länder”.

Boris Chernyshov, vice talman i ryska Duman, har även krävt en tillfällig statlig reglering av potatispriserna i matbutikerna.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen