19nov2025

Sverige kritiseras hårt av FN – “Djupt oroad”

2025 03 06

FN-chefen är bekymrad efter att flera europeiska länder bland annat Sverige börjat ta i med hårdhandskarna mot miljöaktivister.

På senare tid har det tagits allt hårdare tag mot miljöaktivister i europeiska länder.

Bland annat dömdes flera personer nyligen till mellan fyra och fem års fängelse för konspiration i Storbritannien efter att ha planerat blockaden av en motorväg.

Även i Sverige har flera klimataktivister åtalats för att ha blockerat vägar, och i Italien används landets hårda antimaffia-lagar för att bekämpa aktivism.

“Gröna talibaner”

Det här är en trend som vållar oro hos FN:s särskilda rapportör under Århuskonventionen, Michel Forst.

– Politiker kallar miljöförsvarare för ekoterrorister, gröna khmerer eller gröna talibaner. Det är mycket oroande, säger han enligt Dagens Nyheter.

Särskilt alarmerande är att de aktivister som genomfört blockader i Sverige har åtalats för sabotage, vilket kan ge upp till livstids fängelse om det bedöms vara särskilt grovt.

Ett brott som i första hand förknippas med krigstid, enligt Forst.

– Det gör mig väldigt oroad att man jämför fredliga aktivister med sabotörer, säger han.

Läs mer: FN vänder sig till Sverige – “Agerandet chockar mig”

Har skickat två brev till regeringen

Michel Forst har nu skickat två brev till den svenska regeringen i hopp om att få svar kring hur man behandlat aktivister i två skilda ärenden.

Det ena fallet gäller en forskare från ett annat EU-land som har nekats medborgarskap i Sverige efter att ha protesterat mot privatflyg på Bromma flygplats, något som kan bryta mot Århuskonventionen, enligt FN-chefen. 

Ett andra fall handlar om en tidigare anställd på Energimyndigheten som blivit av med sitt jobb sedan det uppdagats att denne är engagerad i en klimatgrupp.

Klimatministerns pressekreterare framhåller till DN att Energimyndigheten ansvarar för sitt anställningsärende.

“Behöver förstå vad som händer”

Forst varnar nu för att Sveriges hantering av dessa två specifika fall kan framkalla en avskräckande effekt för personer som vill delta i fredliga miljöprotester.

Läs vidare: Avskyvärd skandal – mitt under FN-möte

Foto: Ninni Andersson på Regeringskansliet samt Wikimedia

Text: Redaktionen


14 februari 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 04 19

Flera kommunala energibolag går ut med en och samma varning.

Bedrägerivågen i Sverige fortsätter.

Vanligtvis kapar bedragarna kända varumärken för att vagga in tilltänkta offer i en falsk känsla av trygghet.

Men nu används de kommunala energibolagens namn i bedrägerierna.

Därför har flera sådana bolag nu gått ut med varningar.

Flera varningar

Hedemora Energi “vill uppmärksamma alla på att vi just nu ser en ökad mängd bedrägerier”.

Detta efter att flera kunder har slagit larm.

Samtal förekommer där det sägs att personen har ett samarbete med energibolaget.

Men det rör sig om bedrägeri.

– Jag tycker det är fräckt när ett företag utnyttjar vårt varumärke på det här sättet, säger Kristina Backlund, marknadschef.

“Se upp”

Ett annat kommunalt energibolag som går ut med en liknande varning är Trollhättan Energi.

– Se upp för personer som ringer och säger att de är från Trollhättan Energi och ber dig logga in via ditt Bank-ID, säger Trollhättan Energis kundservicechef Henrik Larsson.

Läs mer: Telefonförsäljning kan försvinna

Lägg på direkt

Trollhättan Energi har fått uppgifter om att en person ringer och “utger sig för att vara från Trollhättan Energi och ska betala ut eller tillbaka pengar”.

I samtalet ger personen instruktioner om att logga in via BankID. 

Den som får den här typen av samtal bör lägga på luren direkt.

– Vi ringer aldrig upp och ber våra kunder logga in via BankID, bankdosa eller liknande, fortsätter Henrik Larsson.

– När du loggar in på Mina Sidor eller i vår app, så bör du göra det på eget initiativ, inte för att någon annan ger dig instruktioner om det.

Och i Göteborg

Även Göteborg Energi varnar för bedrägerisamtal.

Bolaget understryker att de inte har några samarbeten med andra elbolag.

Göteborg Energi framhåller att de:

- aldrig knackar dörr för att sälja elhandelsavtal.

- aldrig har några samarbeten med andra elhandelsbolag. 

- alltid ringer från ett 031-nummer.

Läs mer: "Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen


11 mars 2026

Nya förslaget – en åldersgrupp ska slippa betala skatt

2026 04 18

Centerpartiet kommer nu med ett nytt skatteförslag för en grupp.

Med några månader kvar till riksdagsvalet arbetar partierna hårt för att försöka få ut sin politik till potentiella väljare.

Centerpartiets partiledare Elisabeth Thand Ringqvist kommer nu med ett nytt förslag som ska stärka ungdomarnas tillgång till arbetsmarknaden.

Det handlar bland annat om att ungdomar ska slippa betala skatt på extra-och sommarjobb helt och hållet, rapporterar Sveriges Radio.

Nya förslaget

Förslaget är finansierat i Centerpartiets skuggbudget – men det är i nuläget oklart hur mycket draget skulle kosta.

Partiet vill att alla ungdomar mellan 15 och 19 år ska slippa betala skatt på sin lön från extra-och sommarjobb.

– Det gör vi för att det är så viktigt att unga kommer in på arbetsmarknaden och att man ser att det lönar sig att faktiskt jobba, säger C-ledaren till P3 Nyheter.

Vill ta bort avgift

Slopad skatt är dock inte det enda draget som Centerpartiet vill satsa på för att stärka ungdomarna.

Partiet vill även ta bort arbetsgivaravgiften för gruppen helt och hållet.

Centerledaren säger att hon kommer att återkomma med hur mycket pengar förslaget skulle kosta.

Läs mer: ”Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas

Det gäller idag

Skolungdomar och studerande kan i dagsläget tjäna upp till ett visst belopp per år utan att betala skatt. 

Den som tjänar mindre än 25 042 kronor under 2026 behöver inte betala någon skatt.

– Tjänar du 25 042 kronor eller mer under 2026 ska du betala skatt på din inkomst, framhåller Skatteverket.

“SD värre än V”

Inför det kommande valet har Centerpartiet valt att inte ansluta sig till Tidöpartierna – men har heller inte förankrat sig hos oppositionen.

C vill inte samarbeta med varken Sverigedemokraterna eller Vänsterpartiet – men C-ledaren har gett besked om att hon har svårare för SD än för V.

– De är också ett parti som vill skilja på folk och folk, människor som de inte tycker hör hemma här ska utvisas från Sverige, säger hon till SvD.

Läs mer: Bilister med hybridbil varnas – anmälningar ramlar in

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen