JUST NU: Sverige köper nya vapen – för att bekämpa stridsvagnar

2022 12 15

Det framgångsrika svenska försvarsindustriföretaget Saab meddelar i dag att man fått en ny storbeställning – av Sverige.

Om den ryska diktaturen anfaller Sverige så är det att yttersta vikt att kunna stå emot ryska anfall från marken.

Och det brutala ryska anfallskriget på den självständiga europeiska demokratin Ukraina visar att ryska markanfall till betydande del handlar om att Putin skickar in stora mängder stridsvagnar.

Just den saken tar Sveriges försvarsmakt fasta på när man nu investerar i nya vapen.

Avfyras med händerna

Att kunna slå ut just ryska stridsvagnar är syftet med de vapen som Sverige nu köper in för omkring 900 miljoner kronor.

– Saab har fått en beställning på pansarvärnssystemet NLAW, uppger Saab i ett pressmeddelande i dag.

NLAW är ett mycket effektivt pansarvapen och står för Next Generation Light Anti-Tank Weapon. Den svenska beteckningen för vapnet är Robot 57, förkortat RB57.

Vapnet är personburet vilket innebär att en enskild soldat själv bär vapnet med sig i strid.

Vapnet avfyras med händerna och avfyras mot stridsvagnar.

Kommer redan 2024

Svenska staten har lagt ordern via den statliga myndigheten Försvarets Materielverk, FMV.

– Produktleveranser är planerade 2024-2026, uppger Saab.

– Vi ser fram emot att fortsätta samarbeta nära Försvarsmakten och att ytterligare bidra till Sveriges pansarvärnsförmåga, säger Görgen Johansson som är chef för Saabs affärsområde Dynamics.

FAKTA: Pansarvärnsvapnet NLAW

Avfyras: Av en enskild soldat som bär vapnet och avfyrar det från axeln

Målbild: Avfyras mot stridsvagnar

Minimiavstånd: Kan bekämpa och slå ut stridsvagnar på ett avstånd från 20 meter

Maxavstånd: Kan skjuta ända upp till 800 meter

Klimat: Kan även användas i arktiska vinterklimat

Tidslängd: Det bedöms ta 5 sekunder från att stridsvagnen observeras till dess att den kan vara beskjuten

Ultimat stridsvagnsdödare

Saab är mycket nöjda med utvecklingen av sitt framgångsrika pansarvärnsvapen som exempelvis såldes till Storbritannien så sent som den 7 december.

– David slår fortfarande Goliat. Uppbackad av nästan två årtionden av erfarenhet valideras vår expertis på detta område av återuppvaknandet av stridsvagnar i strid, kommenterar Saab sitt efterfrågade vapen.

– Stridsvagnar har traditionellt sett möjliggjort för dess förare att jaga fienden under ganska stor säkerhet.

– Pansarvärnsvapnen NLAW vänder upp och ned på detta och tar bort säkerheten. Det förtjänar sitt namn som den ultimata stridsvagndödaren, framhåller Saab AB.

Foto: Saab AB

Text: Redaktionen


JUST NU: Indien går in och räddar Ryssland från kollaps

2025 10 29

Indien och Ryssland har tecknat ett nytt avtal.

Indien har den senaste tiden satts under stor press av västvärlden, med USA i spetsen, för att man ska avbryta sin handel med rysk olja.

Om några veckor planerar den ryske diktatorn Vladimir Putin ett besök i New Delhi.

Inför besöket fördjupar Indien samarbetet med den ryska krigsmakten genom ett nytecknat avtal.

– Indiens statliga Hindustan Aeronautics har undertecknat ett avtal om att producera Rysslands civila passagerarflygplan Sukhoi Superjet, uppger Kyiv Post.

Rysslands flygplanstillverkare misslyckas

Den ryska tillverkningen av passagerarflygplan har stannat upp till följt av de omfattande sanktionerna som riktats mot landet.

Eftersom Rysslands kommersiella flygplanstillverkare har misslyckats med att övervinna effekterna av internationella sanktioner för att bygga det utlovade antalet kommersiella flygplan, har det statligt ägda United Aircraft Corporation undertecknat ett avtal med Hindustan Aeronautics Limited om att bygga sin Sukhoi Superjet 100 på licens, uppger tidningen.

Det nya avtalet innebär en tydlig demonstration av fortsatta politiska och kommersiella förbindelser mellan Moskva och New Delhi.

– Affären är en del av ett försök att upprätthålla strategiska relationer med Moskva trots den press som USA:s president Donald Trump sätter på New Delhi på grund av landets fortsatta köp av rysk olja, uppger Bloomberg.

LÄS MER: Drönare har skjutits ner i Estland

Ryskt partnerskap i Asien

Ryssland och Vladimir Putin odlar nya relationer österut för att styra bort världens maktcentrum från väst.

– Avtalet representerar ytterligare ett försök av Kreml att bygga politiska partnerskap med Asien som en del av Putins önskan att utveckla en "ny världsordning", uppger Kyiv Post.

Från rysk sida kan avtalet också ses som ett försök att få fart på den nästan döende ryska flygindustrin.

Efter Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har sanktionerna nästan helt stoppat importen av komponenter som är nödvändiga för landets egen produktion.

– För Indien kan det fördjupade samarbetet på sikt hjälpa landet att producera en ny generation stridsflygplan för Indiens flygvapen, rapporterar tidningen.

LÄS MER: Lukasjenko fullständigt rasande: “Sinnessjukt”

Text: Redaktionen


29okt2025

Folk vågar inte köra in i Stockholm – ”över min döda kropp”

2025 10 29

För de flesta är bilkörning en naturlig, och för vissa också en avkopplande, del av vardagen.

Men för ett växande antal svenskar är bilkörning förenat med ångestkänslor.

 – För vissa kan bilresan bli en mardröm. Om du har ångest för att köra bil kan varje bilresa kännas fullkomligt omöjlig att hantera, uppger söktjänsten bokapsykolog.se.

Nu vittnar allt fler trafikskolor och psykologer om ett ökande antal som söker hjälp för att bli kvitt sin rädsla för att köra bil, rapporterar SvD.

”Över min döda kropp”

En av dem som lider av fobi för att köra bil är Gävlebon Alicia Lufolk.

Efter att inte ha kört bil på ett halvår har hon nu börjat ta tag i sin problematik.

Men att köra i Sveriges största stad Stockholm kommer hon, i likhet med många andra som delar samma rädsla, aldrig att våga sig på.

– Över min döda kropp, säger hon, till SvD.

Inget ovanligt

Vissa situationer i trafiken orsakar oro hos de flesta och är inget ovanligt.

Men en allmän rädsla, eller fobi, drabbar oftare kvinnor, enligt psykologen Jonas Evander.

– Jag skulle säga att rädslan att köra bil kan drabba vem som helst, men att det är vanligare hos kvinnor, säger han, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: “Markant ökning” – Postnord går ut med ny varning

Inte många studier

Många studier har gjorts kring fobier, men inte så många om just rädslan att köra bil.

Därför är det svårt att veta omfattningen av problemet, som alltså ökar, enligt många psykologer och körskolor.

Enligt en fransk studie upplever omkring 30 procent ångest i samband med att man kör bil.

Finns mycket att göra

Ångest innebär starka känslor av skräck och oro.

Den kan ta sig i uttryck olika hos olika människor.

För vissa kommer den sakta krypande.

För andra kommer det mer som en chock eller plötslig panikkänsla.

– Att ha körskräck är vanligare än vad många kanske tror. För vissa beror det på skräckfyllda historier om vad som skulle kunna hända i trafiken, eller dåligt självförtroende angående den egna körförmågan, uppger bokapsykolog.se.

– För andra kan det vara minnen av en obehaglig eller traumatisk körupplevelse som spökar. Oavsett anledning till din körskräck finns det mycket du kan göra för att må bättre.

LÄS OCKSÅ: Småsparare varnas: Kan förlora 230 000 kronor

Foto: A Hunko

Text: Redaktionen