Sverige klart över snittet när det gäller vaccinationstäckningen i EU

2021 08 10

Med 79 % som fått sin första dos ligger Sverige bra till jämfört med övriga EU när många nu går tillbaka till sina jobb efter semestern.

Först och främst ligger Europa och framförallt EU mycket bra till sett till hela världen när det gäller vaccineringen av alla 18-plussare. USA som länge låg bland de främsta länderna och till och med fick kritik för att inte vilka släppa i väg vaccin till Europa har nu passerats av EU.

Island i topp

I USA har 71 % av alla 18-plussare fått sin första dos jämfört med 72 % i EU/EES som förutom de 27 EU-länderna även består av de EES-länderna Island, Norge och Liechtenstein. Orsaken är inte minst den utbredda vaccinskepsisen på USA:s landsbygd.

Inom EU/EES varierar det stort hur många som fått dos 1. De fem nordiska länderna placerar sig högt upp och alla har mellan 79 – 91 % vaccinationstäckning med Island i den absoluta toppen med 91 %.

Sverige snart 80 %

Sverige har 79,4 % enligt de senaste siffrorna. När den nya myndighetsuppdateringen kommer på tisdag väntas Sverige nå över 80 %.

Sämre går det för flera länder i Östeuropa som lider av bland annat bristande logistik, svag sjukvård på landsbygden, konspirationsteorier och vaccinskepsis. Men det största problemet är sannolikt dålig hantering och information av flera regeringar i till exempel Rumänien och Bulgarien.

Alla länder

Här är alla EU/EES-länder samt Storbritannien och USA avseende dos 1 för alla över 18 år enligt senaste uppdateringen från EU:s Smittskyddsmyndighet samt brittiska regeringen och CDC i USA.

Vaccinationstäckning i % dos 1 för 18+:

91  Island 🇮🇸

89  Storbritannien

88  Portugal

87  Malta

86  Danmark 🇩🇰

85  Nederländerna

84  Belgien

83  Spanien

82  Frankrike

82  Norge 🇳🇴

81  Finland 🇫🇮

79  Sverige 🇸🇪

76  Italien

75  Cypern

74  Tyskland

73  Irland

72  Luxemburg

72  EU-genomsnitt

71  USA

71  Österrike

67  Ungern

64  Tjeckien

64  Grekland

62  Liechtenstein

61  Litauen

58  Estland

57  Polen

52  Slovenien

49  Kroatien

49  Slovakien

45  Lettland

32  Rumänien

20  Bulgarien

Foto: CDC, USA

[yop_poll id="462"]

19 dec 2025

Norwegian sätter in direktflyg – ingen konkurrent vill flyga dit

2025 12 20

Norwegian satsar på en ny direktlinje under 2026.

Flygbolaget kommer i juni 2026 inviga den nya linjen som kommer trafikeras två gånger i veckan.

– Den 27 juni 2026 inviger Norwegian sin första direktlinje mellan Köpenhamn och Tbilisi, uppger Norwegian.

– Det är första gången Georgiens huvudstad får direktflyg från Norden – ett steg som väntas underlätta resandet för både turister och affärsresenärer.

Välkomnas av Georgien

Beskedet välkomnas i Georgien som tror att den nya direktlinjen kommer bli värdefull för båda länderna.

– Den här nya rutten representerar ett viktigt steg i att stärka Georgiens förbindelser med norra Europa och skapa fler möjligheter till kulturutbyte, växande turism och affärssamarbeten, säger chefen för Georgiens nationella turistorganisation, Maia Omiadze, i ett uttalande.

Restiden halveras

I dagsläget kräver resor från Skandinavien till Georgiens huvudstad minst ett byte och restiden blir därav oftast uppemot elva timmar.

Med den nya linjen kortas tiden ner ordentligt, då flyget endast kommer ta omkring 4,5 timmar.

– Vi ser fram emot att välkomna fler turister från Danmark och södra Sverige för att upptäcka Georgiens mångsidiga upplevelser, rika historia och varma gästfrihet – där tiden står stilla, säger Maia Omiadze.

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: Här är årets smartaste bilköp

Georgien

Georgien ligger på gränsen mellan Europa och Asien.

Landet har en kuststräcka vid Svarta havet men sträcker sig också högt upp i Kaukasusbergen.

Sidenvägen passerar landet och regionen har därför varit en mötesplats för världens civilisationer under historien.

Gränsar mot Ryssland

I norr gränsar Georgien till Ryssland.

Söder om landet ligger Armenien och Turkiet och Azerbajdzjan ligger österut.

– Georgien har identifierat de skandinaviska länderna som en av de viktigaste marknaderna i processen att utveckla flyg- och turismsektorerna, uppger Norwegian.

– Norwegians direktlinje möjliggör både affärs- och fritidsresor från Nordeuropa, vilket kommer att bredda Georgiens synlighet i en region där direkt tillgång fram till nu har varit begränsad.

LÄS OCKSÅ: Helt unik fabrik ska byggas i Sverige – ska stå färdig 2028

Foto: Norwegian

Text: Redaktionen


Chocken: tysk storstad nära konkurs

2025 12 19

Pengarna är slut och enorma besparingar krävs.

Stuttgart står på randen till konkurs.

Nu går den tyska storstaden ut med en drastisk varning.

– Utgifterna överstiger intäkterna. Mot denna bakgrund är nya skulder oundvikliga från och med 2026, eftersom brådskande investeringar enbart kan finansieras genom lån, framhåller Stuttgart stad enligt tyska tidningen Bild.

"Bilens huvudstad"

Stuttgart, med drygt 600 000 invånare, beskrivs ofta som “bilens huvudstad”. Här började Karl Benz och Gottlieb Daimler utveckla världens första fungerande bilar i slutet av 1800-talet.

Både Mercedes-Benz och Proche har sitt hjärta i staden, vilket gör platsen unik. Ingen annan stad har två stå inflytesrika bilmärken med rötterna så nära.

Dessutom är Stuttgart även centrum för avancerad ingenjörskonst, forskning och innovation och ett enormt nätverk av underleverantörer inom fordonsindustrin.

Men nu har de kommunala skatteintäkterna från företag minskat kraftigt, till följd av att bilbranschen är i kris.

Vill låna 2,4 miljarder euro

Bild beskriver Stuttgart som “nästan bankrutt”.

– Stadens beräknade likviditet vid slutet av 2025 ligger under noll, konstaterar också staden i ett officiellt uttalande.

Mellan 2026 och 2030 väntas det årliga budgetunderskottet ligga på flera hundra miljoner euro. Stuttgart vill därför ha totalt 2,4 miljarder euro i lån till just 2030 för att kunna finansiera nödvändiga investeringar.

LÄS MER: Helt unik fabrik ska byggas i Sverige – ska stå färdig 2028

Stänger bilfabrik

Bilkrisen i Tyskland visar sig även på andra håll i landet.

Tidigare i veckan meddelade giganten Volkswagen att man för första gången någonsin stänger en fabrik på tysk mark.

Det är biljättens fabrik i Dresden som efter 20 år kommer att tillverka sin sista bil, rapporterar Financial Times.

Volkswagen har tidigare behövt pausa produktionen i vissa fabriker i Tyskland, exempelvis i Zwickau och Emden. Anledningen har varit svag efterfrågan på några elbilsmodeller.

LÄS MER: Raseri mot storkedja – julpyntet var “stötande”

Foto: C. Lue

Text: Redaktionen