5 mars 2026

Svensk protest mot nya jaktbeslutet – “hotad och fridlyst”

Flera svenska naturföreningar vädjar till EU att stoppa licensjakten på ett fridlyst djur.

2025 02 27

Den 1 mars blir det återigen tillåtet att skjuta lodjur i Sverige. I år får 87 stycken lodjur skjutas – och när det är klart kommer 400 lodjur ha skjutits i landet under de senaste tre åren.

En licensjakt på lodjur kan hota det fridlysta rovdjurets överlevnad i Sverige på sikt och bryter dessutom mot EU:s skyddslagar.

Det menar Naturskyddsföreningen. Nu väljer miljöorganisationen att agera.

Detta via ett öppet brev till EU, där man kräver ett stopp av den årliga jakten.

– Licensjakten på lodjur är oacceptabel. Lodjuret är en hotad och fridlyst art och fortsatt jakt riskerar att driva den mot utrotning, säger Beatrice Rindevall, ordförande i Naturskyddsföreningen. 

“Ligger och samlar damm”

För ett år sedan anmäldes licensjakten på lodjur till EU-kommissionen av Rovdjursföreningen. 

Men inget har hänt sedan dess.

– Nu måste EU-kommissionen agera och inleda ett överträdelseärende mot Sverige. Anmälan ligger och samlar damm medan fridlysta lodjur skjuts i strid mot EU-lagstiftningen, fortsätter Rindevall.

Läs mer: Svensk jakt uppmärksammas av amerikanska medier

“Inte acceptabelt”

I år anmäldes jakten också av Insamlingsstiftelsen Artkrisen, mot bakgrunden att licensjakt på lodjur inte bör tillåtas över huvud taget.

– Att hotade arters antal hanteras godtyckligt av politiker är inte acceptabelt i en tid då förlusten av biologisk mångfald räknas som det tredje största hotet mot mänskliga samhällen, säger Misha Istratov, ordförande för Artkrisen och fortsätter:

– Därför anmäler vi Sverige till EU. Sverige ska rapportera nya referensvärden till EU i sommar, vilket normalt sker var sjätte år. Det vore klädsamt om detta kunde lösas nationellt i stället för att EU tillrättavisar Sverige efter den utredning som kommer att följa på vår anmälan.

Svenskarna positiva till lodjur

Enligt Naturskyddsföreningen är åtta av tio svenskar positiva till att det finns lodjur i Sverige. 

Tre av fyra tycker inte att lodjur ska skjutas, och lika många kan tänka sig att acceptera att ha lodjur i närheten av platsen där de bor.

Nio av tio uppger att de inte är rädda för lodjur.

Läs vidare: Leif GW Persson riktar uppmaning till regeringen – ”Är en tidsfråga”

Foto: S. Pociecha 

Text: Redaktionen


21 juni 2026

Ny avgift införs första juli – blir dyrare att handla

2026 06 21

Snart blir det dyrare att beställa varor från länder utanför EU.

På senare år har kinesiska e-handelsjättar som Shein och Temu fullkomligt exploderat.

För att stötta inhemsk handel har EU tagit fram ett nytt regelverk som i praktiken innebär att det blir dyrare för svenskar att beställa varor från länder utanför EU.

Detta i form av en ny tullavgift som kommer att gälla från och med den första juli.

Ny tullavgift

Från och med den första juli införs en tullavgift på 3 euro – knappt 33 kronor – när man beställer en vara värd upp till 150 euro, alltså 1 645 kronor.

Det här gäller när man handlar på nätet och varan skickas från ett land utanför EU. 

– Har du beställt före den 1 juli? Om dina varor kommer till EU och anmäls för import efter den 30 juni tas en tullavgift ut, oavsett när du gjorde din beställning, förklarar Tullverket.

Allt utanför EU

Den nya tullavgiften gäller för alla länder utanför EU. 

Tullavgiften betalas per vara och hur stor tullavgiften blir beror på om man köper olika eller likadana varor. 

– Beställer du flera varor med ett sammanlagt värde över 150 euro betalar du en procentuell tullavgift baserat på varornas värde, fortsätter Tullverket.

Läs mer: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

Tre offentliga skäl

Tullverket anger tre offentliga skäl till EU:s nya regler:

- Minska mängden småpaket till EU och Sverige vilka ger fler transporter, mer förpackningar och mer avfall.

- Minska risken att privatpersoner får hem produkter som kan vara brandfarliga, giftiga, felmärkta eller osäkra.

- Företag inom EU ska konkurrera på rättvisa villkor med företag utanför EU.

Ersätts 2028

Tullavgiften kommer att gälla inom hela unionen.

Avgiften är tillfällig och ersätts med en procentuell tullavgift från den 1 juli 2028. 

– Om varan till exempel har gått sönder under transporten och du har reklamerat den, kan den som är deklarant ansöka om att få tillbaka avgifter från Tullverket, framhåller myndigheten.

Läs mer: Sverige slår USA – hamnar en plats före

Foto: Rupixen.com

Text: Redaktionen


20 juni 2026

Ny regel när du handlar i matbutik – gäller från 1 juli

2026 06 20

Möjligheten att betala i matbutiken förbättras.

Från och med den 1 juli sker en regeländring som ska göra det lättare att betala i matbutiken.

Ändringen sker efter ett initiativ från Riksbanken.

Då kan du betala

Från den 1 juli blir det möjligt att göra betalningar med betalkort – även om internetkopplingen till banken har gått ner.

Riksbanken har kommit överens med bankerna, handeln och kortföretagen att så kallade offline-betalningar ska bli möjliga när man vill köpa exempelvis mat, medicin och drivmedel, rapporterar SR.

– När datakommunikationen går ner, då genomförs det här köpet helt enkelt inte online, utan det kommer istället lagras i ett offline-läge i betalterminalen tills datakommunikationen kommer igång igen, och köpet då så att säga rasslar igenom, säger Maria Lundström, enhetschef på Riksbanken, till radiokanalen.

Köp när internetkopplingen till banken ligger nere kommer att bli möjliga om du har ett betalkort med ett chip.

Offline-betalningar ska gå att göra under en vecka för sammanlagt några tusenlappar.

LÄS OCKSÅ: SWEDBANK: Lägre priser i sommar - orsakar rusning

”Störningar när man minst önskar det”

I matbutikerna ser man positivt på förändringen.

– Ur en beredskapssynpunkt, där vi står just nu i samhället så är det en jätteviktig del för att vi ska kunna ta betalt vid eventuella kriser och vad som helst som än kan hända. Ofta när det sker störningar så är det ju när det är som minst önskat, kan man säga, säger Viktoria Rubin, som driver en matbutik utanför Karlskrona.

90 procent av betalningarna i matbutiker görs idag med betalkort, enligt siffror från Riksbanken. Bara 5 procent av kunderna betalar kontant.

Möjligheten till offline-betalningar ses därför som en viktig beredskapsfråga. Riksbanken vill öka motståndskraften vid störningar i det digitala betalningssystemet.

”En milstolpe” i beredskapsarbetet

I oktober förra året meddelade man därför att offline-betalningar ska göras möjliga, och den 1 juli blir förändringen verklighet.

– I Sverige betalar vi i hög grad digitalt och användningen av kontanter är låg. Att allmänheten ska kunna betala med kort för exempelvis livsmedel och mediciner även vid avbrott i datakommunikationen, det vill säga offline, är en milstolpe i vårt intensifierade arbete med att stärka beredskapen, sade riksbankschef Erik Thedéen i ett uttalande när nyheten presenterades.

LÄS OCKSÅ: Sverige slår USA - hamnar en plats före

Foto: Axfood

Text: Redaktionen