15 april 26

Sverige i insats mot ryskt plan

2024 03 16

Sverige har för första gången som Natoland deltagit i en insats mot ett ryskt plan.

Sverige har nyligen övergett sin alliansfrihet och gått med i militäralliansen Nato.

Men det svenska flygvapnets beredskap har redan satts på prov.

Svenska JAS39 Gripen har bland annat mött ett ryskt bombplan över Östersjön, rapporterar Expressen.

Koordinerad insats

I måndags upptäcktes ett oidentifierat plan som flög över Östersjön.

Planet flög från Kaliningrad och var på väg mot det ryska fastlandet.

Då koordinerades en insats av Nato där svenska JAS39 Gripen deltog tillsammans med tyska och belgiska plan.

Därefter kunde de identifiera och fotografera det ryska militärflygplanet.

Nato nöjda

Insatsen beskrivs som lyckad.

– Vi har markerat närvaro, säger Mikael Ågren, vakthavande kommunikatör på Försvarsmakten, till Expressen.

Det var Sveriges första insats med Nato som officiell Natomedlem.

Och militäralliansen är enligt uppgift nöjd med den svenska insatsen.

– Det är en imponerande demonstration av den djupa integration som det svenska flygvapnet har uppnått tillsammans med Natos ”Air Policing”-styrkor och det nära och smidiga samarbetet för att skydda Nato över Östersjön, skriver Nato i ett uttalande, enligt tidningen.

Nytt plan – samma dag

Senare samma dag, den 11 mars, deltog Sverige i ännu en insats, tillsammans med tyska plan, mot ännu ett ryskt militärplan.

Det berättar Nato om i ett pressmeddelande.

– De svenska JAS-39 Gripen-jetplanen sjösattes också och båda allierade genomförde en visuell identifiering av ett ryskt militärflygplan av typen An-26 och eskorterade planet, rapporterar Nato.

– Detta första verkliga uppdrag av svenska Gripen inträffade bara några dagar efter att ha blivit Nato-medlem, konstaterar militäralliansen.

Text: Redaktionen

Foto: Försvarsmakten


Åska på väg – här brakar det loss ikväll

2026 08 10

En kallfront drar in över Sverige under måndagen.

Temperaturerna sjunker runt om i hela landet.

– I södra halvan av landet spricker det upp efteråt och blir gott om plats för sol, men vädret är generellt svalt och blåsigt i början av veckan, framhåller SMHI i sin senaste prognos.

Under måndagskvällen förvärras väderleken. Ett stort nederbördsområde drar in över mellersta och norra Sverige.

SMHI flaggar för åska och kraftiga vindar.

– En baksläng med skurar passerar dessutom under kvällen Svealand och södra Norrland. I samband med dessa väntas åska och byig nordvästvind.

Då vänder det

Det blir en svalare inledning på veckan.

Men redan under onsdagen kommer sommarvärmen tillbaka.

– Varmare luft börjar åter röra sig upp söderifrån över landet under onsdagen, då ett högtryck börjar växa in, uppger SMHI.

Enligt myndigheten blir det upp till 25 grader på sina håll under torsdagen. 

Lagom till helgen blir det ännu varmare. I Götaland och Svealand väntas högsommarvärme under både lördagen och söndagen.

– I söder håller högtrycket i och levererar gott om sol och dagstemperatur uppåt 30 grader på dagarna och ljumma nätter, framhåller SMHI.

Nästa vecka

Högsommarvärmen stannar inte kvar efter helgen.

Högtrycket drar vidare österut och svalare luft drar återigen in över Sverige.

– Nästa vecka börjar därför med allmänt svalt och lågtrycksbetonat väder. Dagstemperaturer från omkring 20 grader i söder till omkring 15 grader i norr, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Oljepriset stiger 

Åska bildas oftast under sommarmånaderna. Det har flera förklaringar – solen är stark, dagarna är längre och uppvärmningen av marken är som störst.  

–  Dessutom kan varm luft innehålla mer fukt än kall luft. Fukt är en viktig ingrediens när kraftiga moln ska bildas, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica satsar stort vid norska gränsen

Foto: S. Brito

Text: Redaktionen


10 augusti 2026

Explosion i Natoland – militärfabrik brinner

2026 08 10

En kraftig explosion har inträffat i Bulgarien.

Uppgifterna kommer på måndagseftermiddagen.

En brand har utbrutit i en ammunitionsdepå vid en militärfabrik i Tryavna i de centrala delarna av Bulgarien.

Inga personer har dött eller skadats, och samtliga anställda vid militärfabriken har evakuerats med buss.

Explosion och brand

Till följd av branden inträffade en kraftig explosion vid platsen.

Borgmästare Dencho Minev bekräftar att alla anställda har evakuerats – och en ledningscentral upprättades på platsen, med representanter från samtliga rättsvårdande myndigheter.

– Det är också känt att ammunition i lagret började detonera efter att en lastbil tog eld. Sekundära explosioner hörs för närvarande därifrån, rapporterar RBC Ukraine.

Varför lastbilen fattade eld är inte klarlagt.

Har spärrats av

Det så kallade BG-ALERT-systemet aktiverades i samband med branden.

Invånarna uppmanades att följa inrikesministeriets rekommendationer och hålla sig borta från platsen. 

På grund av rök och luftföroreningar uppmanade myndigheterna invånarna att hålla sina fönster stängda, använda skyddsmasker och undvika att gå ut om det inte är nödvändigt. 

Området har spärrats av.

Brandmän arbetar nu med att släcka branden som spridit sig till ett skogsområde i närheten.

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Okänd drönare

För ett par dagar sedan exploderade en oidentifierad drönare i Bulgarien, nära den rumänska gränsen.

– Inga personer skadades och inga skador uppstod på infrastrukturen, eftersom drönaren exploderade på ett solrosfält 100 meter från gränsen till Rumänien. Inget av de två grannländerna hade upptäckt drönaren, rapporterar tyska DW.

“Kommer övervaka”

Premiärminister Rumen Radev berättar att regeringen tar till åtgärder efter drönarintrånget.

– Vi kommer att fortsätta övervaka situationen och stärka bevakningen. Till följd av denna händelse kommer vi också att omfördela gränspolisens resurser för drönaridentifiering och motåtgärder från gränsen mot Turkiet till gränsen mot Rumänien, säger han.

Läs mer: Oljepriset stiger

Foto: Nato

Text: Redaktionen