18 maj 26

Sverige högt uppe på ny lista – påverkar resenärer

2023 07 20

Sverige hamnar högt uppe på en global lista.

Den brittiska firman Henley & Partners har sammanställt årets presentation av världens mäktigaste pass.

Tidigare har Japan haft det bästa passet, men nu har en ny ledare utsetts, rapporterar Nikkei Asia.

Det är Singapore som för närvarande har världens mäktigaste pass, med visumfritt tillträde till 192 olika länder.

Därmed faller Japan till en delad tredjeplats, och deras pass har nu tillgång till 189 nationer.

Sverige högt uppe

Det svenska passet har avancerat enligt den nya presentationen.

Från att tidigare ha innehaft världens femte bästa pass ligger vi nu på en delad tredjeplats med bland andra Sydkorea och Luxemburg.

Andraplatsen delas av tre nationer, nämligen Tyskland, Italien och Spanien.

Danmark ligger precis bakom Sverige på en fjärdeplats, medan Norge kan återfinnas på femte plats.

Ökad frihet

Henley & Partner framhåller att trenden pekar på ökad frihet i världen när det kommer till resor.

– Den allmänna trenden under den 18-åriga rankningens historia har gått mot större resefrihet, med det genomsnittliga antalet destinationer som resenärer kan få tillgång till visumfritt nästan fördubblats från 58 år 2006 till 109 år 2023.

Däremot är det stor skillnad på landet som toppar listan och landet som återfinns i botten av listan.

Singapores pass möjliggör visumfria resor till 165 fler destinationer än Afghanistans.

Ligger i botten

Utöver Afghanistan finns även Syrien och Irak bland länderna med världens svagaste pass.

– Dr Christian H. Kaelin, ordförande för Henley & Partners och uppfinnaren av passindexkonceptet, säger att endast åtta länder världen över har mindre visumfri tillgång idag än de gjorde för ett decennium sedan, medan andra har varit mer framgångsrika när det gäller att säkra större resefrihet för sina medborgare, förklarar firman.

Detta påverkar

Bland faktorerna som påverkar hur mäktigt ett lands pass är finns öppenhet och säkerhet.

– Nationernas diplomatiska och socioekonomiska verklighet och strategiska mål påverkar dessa faktorer avsevärt, vilket resulterar i ett komplext nät av relationer, förklarar professor Yossi Harpaz vid Tel Avivs universitet.

Foto: M. König

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 12

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen