24nov25

Sverige har identifierat ryska stridsflygplan

2024 03 12

Det svenska flygvapnet har genomfört sitt första uppdrag för Nato sedan Sverige blev medlem i försvarsalliansen.

– Samtidigt som den svenska flaggan hissades i Bryssel genomförde vi uppdrag som Natomedlem, framhåller flygvapnet i ett uttalande.

Enligt uttalandet så deltog svenska stridsflygplan av modellen Jas 39 Gripen i ett gemensamt Natouppdrag över Östersjön.

Två ryska stridsflyg identifierades.

– Tillsammans utförde de svenska Jas 39 Gripen, belgiska F-16 och tyska Eurofighters ett identifieringsuppdrag där de identifierade ett ryskt TU-134 och ett ryskt AN-26 i luftrummet mellan den svenska ön Gotland och Estland, uppger flygvapnet.

Nato kommenterar

Nato har kommenterat insatsen i ett officiellt uttalande.

– För första gången som Natomedlem användes svenska Jas-39 Gripen-stridsflyg för att skydda himlen över Östersjön, skriver försvarsalliansen.

Enligt Nato inleddes insatsen tidigt på måndagsmorgonen efter att alliansens radaroperatörer plockat upp ett oidentifierat spår över Östersjön som gick från från den ryska exklaven Kaliningrad till Rysslands fastland.

Därefter beordrades två svenska Gripenplan upp i luften. De fick sällskap av belgiska F16-stridsflyg och tyska Eurofighters.

De svenska planen hjälpte till att identifiera de ryska stridsflygen. Gripenplanen eskorterade sedan det ryska militärflygplanet An-26 som befann sig nära Natos luftrum.

– Efter att ha utfört dessa rutinmässiga visuella identifieringsuppdrag professionellt, återvände Nato-planen från Belgien, Tyskland och Sverige till sina baser, står det i Natos uttalande.

Tokhyllar Sverige  

Natos ledning är mycket imponerad av den svenska insatsen.

– De svenska Gripenplanens första uppdrag inträffar endast några dagar efter att Sverige blivit Natomedlem.  Det är en imponerande demonstration av den djupa integration som svenska flygvapnet har uppnått med Natos flygstyrkor, framhåller försvarsalliansen.

Regelbunden patrullering

Natos stridsflygplan patrullerar regelbundet luftrummet över Östersjön för att identifiera ryska plan som  flyger i internationellt luftrum nära Natos territorium. 

Försvarsalliansen spårar de ryska stridsflygplanens flygväg när de opererar nära försvarsalliansens territorium. Om de ryska planen kommer för nära är Nato noga med att markera.

Foto: Flygvapnet

Text: Redaktionen


19 maj 26

Sänker skatten för äldre

2026 05 20

Regeringen går fram med en ny skattesänkning.

Om Tidöpartierna vinner valet kommer jobbskatteavdraget för seniorer att förstärkas med totalt 460 miljoner kronor.

– Förslaget innebär att skatten för seniorer som arbetar minskar med cirka 1 600 kronor per år. Skattesänkningen riktas till alla seniorer som arbetar, framhåller regeringen i ett uttalande.

Skattesänkningen föreslås träda i kraft den 1 januari 2027.

Höjd åldersgräns

Utöver sänkningen av skatten föreslås det att åldersgränsen för att ta del av jobbskatteavdraget för seniorer höjs från 66 till 67 år. 

– Det innebär att den som vid årets ingång har fyllt 67 år omfattas av skattelättnaden. Åldersgränsen följer därmed riktåldern för pension, uppger regeringen.

Kan göra stor skillnad

Att arbeta lite längre och skjuta upp pensionen kan göra stor skillnad för plånboken.

Pensionsbolaget Alecta listar tre fördelar med att jobba längre:

- Du fortsätter att tjäna in allmän pension (i vissa fall även tjänstepension) så länge du fortsätter att jobba. 

- Den pension du tjänat in fördelas på färre år, vilket betyder mer pengar per månad när du börjar ta ut pension. 

- Skatten på både pension och arbete sjunker rejält från det år du fyller 67 år. 

Enligt bolaget är en tumregel att varje extra års arbete ger en medelinkomsttagare mellan 1 500 och 2 000 kronor mer i pension varje månad före skatt.

– För den som arbetar utan att ta ut pension kan skatten bli riktigt låg. På inkomster upp till 29 900 kronor i månaden blir skatten faktiskt bara runt 8 procent, framhåller Alecta.

LÄS MER: Många vågar inte chansa – går miste om tusenlappar

Behövs bättre förutsättningar

Samtidigt riktas kritik mot systemet.

– Med ökande ålder i arbetskraften så ökar också andelen arbetstagare med hälsoproblem och nedsatt arbetsförmåga, säger Magnus Linnarud Johansson, psykolog på Centrum för arbets- och miljömedicin.

Han är en av författarna till rapporten ”Att förlänga arbetslivet - om insatser på arbetet för äldre medarbetare” från Centrum för arbets- och miljömedicin i Region Stockholm och Institutet för miljömedicin vid Karolinska Institutet.

I rapporten fastslås det att en stor andel svenskar kan tänka sig att arbeta längre om förutsättningarna var rätt. Kritik riktas mot att få arbetsgivare skapar dessa förutsättningar genom exempelvis ökade möjligheter att arbeta deltid, fler lediga dagar och större möjlighet att styra arbetets upplägg.

– Inom arbetaryrken är det fler som tycker det är viktigt med minskade fysiska krav, att få andra arbetsuppgifter eller möjligheter att byta arbete. Bland tjänstemän är det vanligare att tycka att möjligheten till distansarbete och större frihet att styra sitt arbete är viktiga förändringar, säger Magnus Linnarud Johansson.

LÄS OCKSÅ: Ukraina har tagit fram nytt vapen – väger 250 kilo 

Foto: Axel Adolfsson Moderaterna

Text: Redaktionen


20 maj 2026

FHM går ut med virusvarning – sätter upp skyltar i Sverige

2026 05 20

Folkhälsomyndigheten har på onsdagen fattat beslut om att gå ut med viktig information.

Världshälsoorganisationen, WHO, har utfärdat internationellt nödläge.

Detta efter att 600 fall av ebola konstaterats under det utbrott som pågår i Kongo-Kinshasa och Uganda.

Enligt UD befinner sig omkring 200 svenskar i länderna som drabbats, skriver DN.

Nu agerar Folkhälsomyndigheten.

Skyltar kommer att sättas upp på svenska flygplatser för att uppmana resenärer att söka vård omedelbart om man uppvisar symtom.

Det går inte att helt utesluta importfall. Vid minsta symptom om man reser in från de här länderna ska man kontakta hälso- och sjukvården, säger socialminister Jakob Forssmed (KD), till SR.

Följer utvecklingen

Det pågående utbrottet bedöms av WHO som ett regionalt hot. Folkhälsomyndigheten, som i måndags gick ut med att man följer utvecklingen och kontinuerligt tar del av information från WHO, betraktar därför skyltkampanjen som en säkerhetsåtgärd.

– Ebolavirus smittar framförallt vid mycket nära kontakt med en sjuk person som har tydliga symtom, förklarar myndigheten.

Inget vaccin

Virusvarianten som orsakat det senaste utbrottet är den så kallade Bundibugyo. Den upptäcktes 2007 och har tidigare orsakat två andra smittutbrott.

Det finns inget vaccin eller behandling.

Majoriteten av svenskarna i de drabbade områdena befinner sig i Kongo-Kinshasa och Ugandas huvudstäder, enligt UD. 

Enligt Jakob Forssmed står Sverige rustat om viruset träffas på även på svensk mark. 

– Vi är ett referenslaboratorium i Europa för ebola, vi har möjligheter till diagnostik dygnet runt och vi har också kapacitet på våra högisoleringsvård som finns i Sverige. Därför är det viktigt att ha den här informationen på plats på flygplatserna, säger ministern.

Ebolasmittan är inte luftburen utan sprids framför allt när en sjuk person vårdas i hemmet eller på sjukhus utan skyddsåtgärder.

– Insjuknandet sker snabbt i influensaliknande symtom som hög feber, huvudvärk, halsont, mag- och tarmsymtom samt muskelsmärtor. I slutet av sjukdomsförloppet kan blödningar uppstå på huden och i inre organ, uppger Folkhälsomyndigheten.

Inkubationstiden är mellan 2-21 dagar.

Foto: Kjell-Olof Hedlund/Folkhälsomyndigheten resp C. Lendl

Text: Redaktionen