Sverige får sylvass kritik från Europa

2023 12 20

I en ny utvärdering kritiseras den svenska regeringen kraftigt på flera punkter.

EU-kommissionen har gjort en utvärdering av EU-ländernas möjligheter att nå klimatmålen.

I rapporten vänder kommissionen hård kritik mot bland annat Sverige.

Enligt utvärderingen finns det flera allvarliga brister i den svenska klimatpolitiken, rapporterar Sveriges Radio.

Oklart hur mål ska nås

Kommissionen konstaterar att Sverige förvisso har ambitiösa mål när det gäller klimatpolitiken.

Däremot är den svenska regeringen desto sämre på att ge besked om hur målen ska nås, menar kommissionen.

Det är flera olika delar i regeringens politik som underkänns i kommissionens utvärdering, som bygger på underlag som regeringen själv har skickat till kommissionen tidigare i år.

Otillräckliga åtgärder

Sverige kan inte redogöra för hur utsläppen från transporter och jordbruk ska minska, enligt utvärderingen.

Det är ett av skälen till att Sverige tros få svårt att nå klimatmålen till år 2030.

Enligt kommissionen har Sveriges regering inte heller kunnat visa hur fossila subventioner ska minska.

Dessutom kritiseras Sverige för att sakna en plan för hur man ska använda sig av skogens kapacitet som kolsänka.

Inte heller hjälper svensk politik de som har svårast klara klimatutmaningarna, framhåller EU-kommissionen enligt SR.

På plussidan konstateras dock att Sveriges elproduktion i hög grad är fossilfri samt att Sverige satsar mycket på innovation.

Ministern KU-anmäld

Regeringens klimatpolitik har kritiserats från flera håll det senaste året.

Tidigare under 2023 riktade bland annat Klimatpolitiska rådet stark kritik mot regeringens förmåga att möta klimatmålen.

I veckan har också klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L) KU-anmälts två gånger av Miljöpartiet, rapporterar tidningen Miljö & Utveckling.

Skälet uppges vara att regeringen har lämnat missvisande uppgifter om Sveriges utsläpp i den senaste budgetpropositionen.

Foto: Foto Elima Mwinyipembe resp Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


28nov2025

JUST NU: Regeringen drar i handbromsen – ”fungerar inte”

2025 11 28

Regeringen backar nu från en av sina stora satsningar inom skolan.

Stora pengar har satsats på att skolans nationella prov ska genomföras digitalt.

– Införandet av digitala nationella prov sker successivt. Läsåret 2024/25 genomfördes de första nationella proven i Skolverkets provplattform och läsåret 2025/26 blir ytterligare prov digitala, uppger Skolverket.

Tvingas backa

Nu kommer beskedet att regeringen sätter stopp för satsningen, och det blir inga digitala nationella prov till våren.

Projektet, som har kostat skattebetalarna nära en miljard, stoppas på obestämd tid.

– De här senaste testerna visar ju att det uppenbarligen inte fungerar och då kan vi inte låta elever och lärare och rektorer leva i den här smeten, säger gymnasie-, högskole- och forskningsminister Lotta Edholm (L), till SR.

Krav har ställts från Lärarfacket

Lärarfacket har tidigare ställt krav på att satsningen ska stoppas, mycket på grund av de stora problem som tidigare tester har inneburit.

Lotta Edholm menar att ansvaret för den fallerade satsningen delas av många.

– Det är ju svårt att säga exakt var man ska lägga ansvaret. Vi är nog många som är delansvariga för detta, säger hon.

LÄS OCKSÅ: ”Erbjuder falska lån” – Finansinspektionen varnar för 38 aktörer

Tar ett omtag

I samband med beskedet från regeringen går också Skolverket ut och kommenterar att man nu pausar satsningen.

– Regeringen har i dialog med Skolverket kommit fram till att det behövs ett omtag i arbetet med digitala nationella prov. Dels har Skolverket inte lyckats ta fram en tillräckligt bra provplattform, dels är ett antal stora reformer på gång, uppger Skolverket.

De kommande åren kommer alltså elever att fortsätta göra sina nationella prov på papper.

-Vi kan konstatera att uppdraget att införa digitala nationella prov är ett komplext och utmanande uppdrag som vi dessvärre inte har lyckats med. Nu behövs ett omtag för att säkerställa att skolväsendet får säkra, användarvänliga och stabila digitala prov, säger Skolverkets generaldirektör Joakim Malmström, i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: I dag fredag: Biltema går mot strömmen - i alla 64 varuhus

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


28nov2025

LIVSMEDELSVERKET: Sju av tio märken går bort – välj dessa till julfikat

2025 11 28

En analys från Livsmedelsverket visar på stora mängder bekämpningsmedelsrester i ett populärt tillbehör till julfikat.

Det handlar om russin som ofta intas tillsammans med glöggen eller stoppas i lussebullarna.

Hela 71 procent av de russinssorter som inte är ekologiska innehåller bekämpningsmedelsrester, enligt en sammanställning av Livsmedelsverkets analyser.

I åtta procent av dem är halterna så höga att de överskrider gränsvärdena för vad som är tillåtet i russin.

För de ekologiska russinen var det endast fyra procent som innehöll rester från bekämpningsmedel, men ingen av dem var över gränsvärdet.

– Julens smaker är något alldeles extra, och många vill göra medvetna val inför helgerna, säger KRAV:s vd Emma Rung, i ett uttalande.

– Genom att välja ekologiska russin bidrar du till odlingar som gynnar den biologiska mångfalden och minskar användningen av kemiska bekämpningsmedel. Det gör både glöggen och lussebullen lite godare – i dubbel bemärkelse.

Ett av de mest besprutade

Russin som inte kommer från ekologiska odlingar är ett av de livsmedel som är allra hårdast besprutat.

– Det kan finnas rester av 30 olika bekämpningsmedel i ett enda o-ekologiskt russinpaket. Det vill ingen ge till sina barn eller ha i sin julglögg, säger Naturskyddsföreningens ordförande Beatrice Rindevall, i ett uttalande.

Hur besprutningsresterna påverkar hälsan är oklart, men rekommendationen är ändå att hålla sig till de ekologiska russinen.

– Hur det påverkar hälsan att få i sig så många olika bekämpningsmedel vet man inte, då de utvärderas ett ämne i taget. Vårt råd är att köpa ekologiska russin, säger Beatrice Rindevall.

LÄS OCKSÅ: I dag fredag: Biltema går mot strömmen – i alla 64 varuhus

Ekologiska får inte besprutas

Russin som är ekologiska och KRAV-märkta besprutas inte med naturfrämmade kemiska bekämpningsmedel.

Dessutom ställs högre krav på arbetsvillkor för de som arbetar med odlingarna.

– Bekämpningsmedel påverkar inte bara miljön och riskerar att lämna rester i maten vi äter – de drabbar också människorna som arbetar med odlingen. Genom att välja ekologiskt gör vi ett aktivt val för vår egen hälsa, men också för att fler ska få en bättre ska arbetsmiljö, säger Emma Rung.

LÄS MER: Ica-butik går i konkurs

Foto: Йоана Петрова flickr

Text: Redaktionen